Postupové šance zostávajú nažive: Hádzanári sa v boji o ME dočkali prvého triumfu!

Zľava Martin Straňovský (Slovensko) a Miska Henriksson (Fínsko)Zľava Martin Straňovský (Slovensko) a Miska Henriksson (Fínsko) Zdroj: TASR/Henerich Mišovič

HLOHOVEC - Slovenskí hádzanári si vo svojom štvrtom stretnutí v druhej fáze kvalifikácie ME 2024 pripísali prvý triumf.

Fínov zdolali v Hlohovci 32:25 a zásluhou lepšieho skóre zo vzájomných zápasov sa posunuli na 3. priečku tabuľky. Udržali si tak reálnu šancu na postup.

Slovenskí hádzanári sa držia Galéria fotiek (8) Zdroj: TASR/Henerich Mišovič

Na záverečný turnaj priamo postúpia tímy, ktoré sa umiestnia na prvých dvoch priečkach v každej z ôsmich skupín. K nim sa pridajú štyri najlepšie tímy z tretích miest. Slovákov ešte čakajú dva súboje proti favoritom na postup. V apríli nastúpia doma proti Nórsku a kvalifikáciu uzavrú v Srbsku.

Kvalifikácia ME 2024 - druhá fáza, 2. skupina:
SLOVENSKO - Fínsko 32:25 (13:14)
Zostava a góly SR: Konečný, Mitošinka - Hlinka 5, Péchy 5, Potisk 4/2, Fenár 4, Straňovský 3/2, Hniďák, Prokop, Ďuriš, Smetánka a Slaninka po 2, Macháč 1

Najviac gólov Fínska: M. Granlund 7, Hjálmarsson 6, rozhodovali: Ivanovič, Vujišič (obaja Č.H.), TH: 6/4 - 2/1, vylúčení: 3:5, ŽK: 0:1, 2000 divákov.

Slováci nastúpili na zápas s vedomím, že pre udržanie šance na postup na kontinentálny šampionát by mali zvíťaziť aspoň o štyri góly. Duel však mal vyrovnaný priebeh. Po góle Potiska v 9. min síce viedli 5:3, no Fíni kontrovali šnúrou troch gólov a ujali sa vedenia. Do konca prvého polčasu Slováci už ani raz neviedli a prehrali ho o gól 13:14.

Druhú tridsaťminútovku začali domáci nádejne sériou troch gólov. Na vytúženú štvorgólovú hranicu sa dostali v 43. minúte, keď Martin Straňovský premenil sedmičku na 21:17. Fíni následne dokázali znížiť, no aj s pomocou zaplnenej hlohoveckej haly Slováci definitívne rozhodli šnúrou štyroch gólov, po ktorej viedli päť minút pred koncom 29:22. V závere už náskok nepustili.

Hlasy po stretnutí /zdroj: slovakhandball.sk/
Pavol Polakovič, zastupujúci tréner SR: "Fernando Gurich síce pre chorobu nemohol byť na lavičke, no pripravil výbornú taktiku, s Rasťom Jedinákom súpera dobre rozobrali. My sme na našej hre nemali veľa čo meniť. Zlepšili sme obranu, odpísali ich kľúčového hráča Granlunda. Zrýchlili sme hru, ťahali protiútoky a už to vyzeralo lepšie. Aj dnes sme urobili dosť technických chýb, ale ubojovali sme to."

Martin Potisk, spojka SR: "V prvom polčase sme ešte nehrali tak, ako sme chceli. V šatni sme si však povedali, že Fíni už musia mať toho dosť. Pritvrdili sme v obrane a podarilo sa nám dať nejaké ľahké góly. Fíni viac faulovali a už sa nevedeli dostať do tempa."