Pozor, hlási sa nový záujemca: Ďalšie hry na Kórejskom polostrove? Tentokrát len v južnej časti

Olympijské kruhy v TokiuOlympijské kruhy v Tokiu Zdroj: TASR/AP Photo/Eugene Hoshiko

SOUL - Kórejský Soul sa bude uchádzať o organizovanie letných olympijských hier v roku 2036. Tentoraz pôjde o samostatnú kandidatúru.

Neoživí sa spoločný projekt s KĽDR, ktorý pohádané polovice Kórejského polostrova predložili na rok 2032. Agentúre Reuters to povedal starosta Soulu O Se-hun. Do juhokórejskej metropoly by sa mohli olympijské hry vrátiť po 48 rokoch.

Chceli to robiť spoločne, ale...

Na jeseň 2018 Soul oznámil spoločnú kandidatúru so severokórejským Pjongčangom pre OH 2032. Vtedy to bola reakcia na zlepšenie vzťahov, keď na zimnej olympiáde v Pjongčangu 2018 nastupovali oba kórejské tímy spoločne pod jednou vlajkou a vytvorili spoločnú hokejovú reprezentáciu.

Olympijské hry v roku 2032 napokon Medzinárodný olympijský výbor pridelil austrálskemu Brisbane. "Myslím, že stratégia pre rok 2032 bola odsúdená na neúspech pre nepredvídateľné medzikórejské vzťahy," uviedol starosta Soulu.

Od tejto iniciatívy sa opäť zvýšilo napätie na Kórejskom polostrove. Vlani KĽDR testovala rekordný počet balistických rakiet. Soul podľa svojho starostu nechá otvorenú možnosť, že by sa niektoré súťaže konali v demilitarizovanom pásme alebo v Pjongčangu, ak by sa vzájomné vzťahy zlepšili.

Kórejský olympijský výbor zatiaľ formálne kandidatúru od Soulu nedostal, povedal jeho funkcionár agentúre Reuters.

Ako prvé prejavilo oficiálne záujem o organizovanie OH 2036 Mexiko, ktoré o tom vlani na jeseň informovalo Medzinárodný olympijský výbor. V súvislosti s touto olympiádou sa hovorí aj o Katare, Indii, Nemecku alebo Egypte.

Viac o téme: Soul Južná Kórea OH 2036
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy