Svet prišiel o jednu z najväčších legiend: Zomrel muž, ktorý zmenil atletiku

Ilustračné fotoIlustračné foto

NEW YORK - Krátko po 76. narodeninách zomrel legendárny americký výškar Dick Fosbury. Priekopník skokanského štýlu flop podľahol rakovine lymfatických uzlín, s ktorou bojoval už pred 15 rokmi. O jeho nedeľnom úmrtí dnes informoval atlétov agent Ray Schulte na instagrame.

Najslávnejšiu chvíľu svojej športovej kariéry prežil Fosbury 20. októbra 1968 vo finále výškarskej súťaže na olympijských hrách v Mexiku.

Svojím revolučným štýlom skoku chrbtom dopredu a s dopadom na ramená prekonal latku vo výške 224 centimetrov a získal zlatú medailu v novom olympijskom rekorde.

Dovtedy výškari skákali za pomoci rýchleho strihnutia nohami či bokom dopredu. Fosbury v 15 rokoch prekonal 162 centimetrov. Potom ale zistil, že vyššie to už asi nepôjde, a tak sa pokúsil štýl zmeniť. Vtedy najpoužívanejšia technika skoku zvaná stredl mu veľmi nešla, navyše sa mu zdala zbytočne komplikovaná.

Pri strede bol výškar nad latkou bruchom a Fosbury si uvedomil, že oveľa efektívnejšie bude mať ťažisko nižšie a prejsť latku po chrbte. Vymyslel aj nový typ rozbehu s ôsmimi krokmi zakrivený do tvaru písmena J. Revolučnou technikou sa počas jediného roka zlepšil na 178 centimetrov a v 18 rokoch už výkonom 200 centimetrov vyhral juniorský šampionát USA.

"Výraz legenda sa možno používa veľmi často. Dick Fosbury bol skutočnou legendou. Navždy zmenil celú disciplínu technikou, ktorá v tom čase vyzerala bláznivo, ale vďaka tomu výsledku sa stala bežnou," napísal na twitteri niekdajší svetový rekordér v behoch na 200 Američan Michael Johnson.

"Opustila nás jedna z najväčších legiend. Dick Fosbury zmenil skok do výšky a nepriamo aj môj život," uviedol výškarský majster Európy z roku 1994 Steinar Hoen.

O pomenovanie nového štýlu sa postaral jeden oregonský novinár, ktorý ho označil za "Fosburyho flop". Tréneri najprv považovali tento štýl za nebezpečný a tvrdili, že pri ňom hrozí zlomenie väzu.

Fosburyho triumf v Mexiku nezaručil flopu ihneď výsadné postavenie. Ešte niekoľko rokov bol braný ako alternatíva k stredu, ktorým elitní výškari dokázali stále víťaziť. Postupom času ale získaval flop prevahu a na olympijských hrách v Moskve v roku 1980 už ho používala prevažná väčšina pretekárov.

"Pri flope robíte pred latkou oveľa menej pohybov a dostávate sa cez ňu naplocho, čo znižuje riziko, že o ňu zavadíte nejakou časťou tela," komentoval svoj štýl Fosbury.

Viac o téme: Dick Fosbury
  • Autor: © Zoznam
  • Twitter/CITIUS MAG, AW
  • Zdroj: ČTK

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy