MOV, Rusko a Británia: Vlády o tom nerozhodujú! Kauza účasti nechcených pokračuje

Ilustračné foto - ruská vlajkaIlustračné foto - ruská vlajka Zdroj: Getty Images

LAUSANNE - Medzinárodný olympijský výbor sa ohradil proti kroku britskej vlády, ktorá sa snaží presvedčiť hlavných olympijských sponzorov, aby zatlačili na MOV kvôli jeho snahe vrátiť ruských športovcov do súťaží. Informovala o tom agentúra Reuters.

Medzinárodný olympijský výbor po začiatku invázie na Ukrajinu vlani vo februári odporučil vylúčiť Rusko aj jeho spojencov Bielorusko z bezpečnostných dôvodov z medzinárodných súťaží. Teraz však tvrdí, že je tento zákaz diskriminačný, a začal pracovať na ich návrate.

Rozhodnutie sa však stretlo s nevôľou viacerých športových i politických predstaviteľov. Britská ministerka kultúry Lucy Frazerová preto v liste vyzvala 13 najväčších olympijských sponzorov, aby využili svoje postavenie a návratu zabránili.

MOV sa proti tomu ostro ohradil. "Vlády nerozhodujú o tom, kto sa bude zúčastňovať medzinárodných súťaží. Keby to tak bolo, bol by to koniec športu, ako ho poznáme dnes," uviedol výbor vo vyhlásení.

"Preto dúfame, že britská vláda bude rešpektovať nezávislosť športu. O tom, kto sa bude zúčastňovať súťaží, musia rozhodovať výlučne športové organizácie. A jediným spôsobom na zabezpečenie účasti musí byť len a iba športový výkon," dodal MOV.

Proti účasti Rusov a Bielorusov na olympiáde sa už skôr vyjadrili predstavitelia 35 krajín vrátane Británie. 

Viac o téme: Rusko Veľká Británia Medzinárodný olympijský výbor Lucy Frazerová
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy