Vyrovnaná partia, na ktorú sa všetci tešia: Malo by sa hrať iba na Spiši, smejú sa v Bystrici

Lavička Spišská Nová Ves, vľavo v pozadí tréner Vlastimil WojnarLavička Spišská Nová Ves, vľavo v pozadí tréner Vlastimil Wojnar Zdroj: TASR/František Iván

BANSKÁ BYSTRICA/SPIŠSKÁ NOVÁ VES - Hokejisti Banskej Bystrice vstúpia to štvrťfinále play-off Tipos extraligy proti Spišskej Novej Vsi s cieľom potvrdiť pozitívnu bilanciu z nedávnych vzájomných zápasov.

V základnej časti zdolali tohto súpera vo všetkých štyroch dueloch a sebavedomie si zvýšili aj vydareným obdobím po Novom roku. Na úspešnej vlne chcú pokračovať aj naďalej, tréner Doug Shedden aj útočník Alex Tamáši však vystríhali pred nástrahami vyraďovačky.

Banskobystrický tím má za sebou turbulentnú základnú časť. Počas nej dvakrát došlo k výmene športového manažéra a dvakrát aj hlavného trénera. Angažovanie Kanaďana Douga Sheddena sa napokon ukázalo ako správny krok a tím sa pod jeho vedením dostal do najlepšej štvorky základnej časti.

Gólová radosť hráčov Banskej Galéria fotiek (6) Zdroj: TASR/František Iván

Definitívne sa o tom rozhodlo až v jej závere, keď pri rovnosti bodov so Spišskou Novou Vsou rozhodli lepšie vzájomné zápasy. "Barani" zvíťazili od 6. januára v 14 z 19 zápasov. Úplný záver im príliš nevyšiel, keď prehrali tri z piatich duelov.

"Baranov" zdobí najmä forma na ľadoch súperov

Pýšiť sa mohli aj bilanciou na klziskách súperov, z ktorých priviezli 49 bodov. Zatiaľ čo vonku boli najlepší zo všetkých tímov, ich 30 bodov z vlastného ľadu je naopak najhorší výsledok (spoločne s Prešovom).

Tento paradox si uvedomoval aj tréner Shedden, ktorý pred štvrťfinále najskôr zažartoval: "Možno by sme mali odohrať sedemzápasovú sériu čisto v Spišskej," no následne vážnejším tónom pokračoval:

hlavný tréner HC'05 Banská Galéria fotiek (6) Zdroj: TASR/Ján Krošlák

"Je to trochu frustrujúce, nakoľko tento tím by mal byť stavaný na naše ihrisko. Play-off je však nová súťaž. Samozrejme, mali by sme byť nadšení, veď sa nám podarilo dostať sa z dna tabuľky až na 4. miesto. Som hrdý, ako tvrdo pracuje táto skupina hráčov.

Naša brankárska jednotka vynechala snáď 10 zápasov a pri zraneniach, s ktorými sme sa pasovali, museli vystúpiť do popredia niektorí iní hráči. Určite sme však napísali dobrý príbeh," poznamenal Shedden pre klubovú webstránku.

Vzájomné zápasy hrajú v náš prospech

Kormidelník "baranov" by mal mať vo vyraďovacích bojoch k dispozícii aj hráčov, ktorí v závere základnej časti absentovali pre zdravotné problémy. Ide o útočníkov Alexa Výhonského a Patricka Watlinga a pravdepodobne aj brankára Jakuba Sedláčeka, ktorý tímu chýbal od 5. februára.

Hráči Banskej Bystrice si uvedomujú, že vo štvrťfinále budú čeliť tímu, ktorý bude motivovaný aj štyrmi prehrami vo vzájomných stretnutiach.

Marek Viedenský (Zvolen) a Galéria fotiek (6) Zdroj: TASR/Ján Krošlák

"Tie hrajú v náš prospech, vieme ako na nich. Musíme však k tomu pristúpiť zodpovedne a rozobrať si ich do detailu. Okrem presilových hier musíme zlepšiť premieňanie šancí, veľa korčuľovať, napádať a nedať im nejaký priestor," povedal útočník Alex Tamáši pre hc05.sk.

Podpora od divákov je na strane SNV

Hokejisti Spišskej Novej Vsi veria, že si euforickú atmosféru zo záveru základnej časti Tipos extraligy prenesú aj do play-off.

Krátko pred koncom dlhodobej časti sa definitívne rozhodlo o ich priamom postupe medzi šesť najlepších tímov súťaže, čo je jeden z najväčších úspechov v klubovej histórii. Tréner Vlastimil Wojnar ani hráči netaja rešpekt k súperovi z Banskej Bystrice, vo vyraďovačke mu túžia oplatiť prehry z predošlých vzájomných zápasov.

Gólová radosť hráčov Spišskej Galéria fotiek (6) Zdroj: TASR/František Iván

"Majú silové mužstvo. V základnej časti sme s nimi mali problémy, ale v play-off sa hrá nová súťaž. Verím, že ich prekvapíme," vyjadril sa kouč Wojnar.

Kvalitný súper, tešíme sa na neho

Spišiaci dosiahli v štyroch vzájomných stretnutiach skóre 11:22, keď prvé dva zápasy odohrali vonku, ďalšie dva doma. Rovnaký program bude mať aj štvrťfinále, ktoré bude znamenať premiérovú konfrontáciu týchto tímov v play-off extraligy. "Je to kvalitný súper. Tešíme sa na neho," poznamenal kapitán HK GROTTO Spišská Nová Ves Branislav Rapáč.

Jedným z lídrov Spišiakov by mal byť aj útočník Martin Réway. Od januárového príchodu sa stal jedným z kľúčových útočníkov tímu. V 13 zápasoch nazbieral 13 kanadských bodov za 5 gólov a 8 asistencií.

Martin Réway v drese Galéria fotiek (6) Zdroj: TASR/Veronika Mihaliková

"Veľmi sa teším na play-off. Verím, že máme dostatočne kvalitný a skúsený tím. Tak, ako bude nepríjemná Banská Bystrica, môžeme byť nepríjemní aj my pre ňu. Musíme sa sústrediť na svoju hru. Vieme, že súper má fyzických hráčov a nebude to proti nim ľahké. My však máme rýchlosť aj šikovnosť. Myslím si, že to bude vyrovnaná partia," povedal Réway.

Spišiaci pôjdu za historickým postupom

Spišiaci si prípravu na štvrťfinále spestrili aj spoločným sústredením v Tatrách, po ňom sa už zamerali na najbližšieho súpera. Sériu začnú dvomi zápasmi na súperovom klzisku, ďalšie dva odohrajú doma. Prostredie vlastného štadióna je pre nich výhodou, v základnej časti získali doma 49 bodov, vonku 30.

Spišiaci sa v základnej časti prezentovali ešte lepšími výsledkami než v uplynulom nováčikovskom ročníku a udržali v meste hokejový boom. Priemerná návštevnosť 2700 divákov je pre nich pozitívna a v play-off by ju radi ešte navýšili. Podľa kapitána tímu Branislava Rapáča sú diváci šiesty hráč tímu.

"To číslo 2700 je výborné, zvlášť, keď sa diváci po covide ťažšie vracali. My im veľmi ďakujeme za podporu, doma sa nám vďaka nim hrá výborne. Verím, že aj v play-off nás bude hnať vpred výborná atmosféra."

Pre Spišskú Novú Ves ide o tretiu štvrťfinálovú účasť v play-off extraligy. V rokoch 1998 a 1999 prehrala so Slovanom Bratislava vo štvrťfinálovej sérii dvakrát 0:3 na zápasy. Vlani rovnakým výsledkom nestačila na Prešov v kvalifikácii play-off. Proti Banskej Bystrici preto pôjde tímu aj o historicky prvé víťazstvo vo vyraďovacích bojoch.

Viac o téme: Martin Réway HC '05 Banská Bystrica Branislav Rapáč Alex Tamaši Vlastimil Wojnar HC GROTTO Spišská Nová Ves Doug Shedden
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy