V Petržalke odliv kvality, Hipp chce nadviazať na úspešnú jar

BRATISLAVA - Kameň na kameni nezostal vo futbalovom klube MFK Petržalka, ktorý počas krátkej letnej prestávky pred štartom novej sezóny Corgoň ligy 2009/2010 zaznamenal masívny odliv kvalitných hráčov.

Na ich miesta prišli do mužstva trénera Michala Hippa predovšetkým mladí futbalisti, väčšina z B-tímu MFK, Interu Bratislava a dvoma "kusmi" vypomohol aj konkurenčný Slovan.

 

Z opôr odišli Ľuboš Kamenár, Juraj Czinege, Kornel Saláta, Patrik Mráz, Jakub Sylvestr, Aleš Urbánek, ale aj mnohí ďalší nositelia kvality. Celkovo v kolónke odchodov svieti číslo 15, do Petržalky zamieril rovnaký počet hráčov. Pravdou však je, že nižšej akosti. Aj preto v novej sezóne nemá Petržalka veľké oči, konkrétne ciele je ťažké stanoviť vo fáze, keď tréner Hipp mužstvo pár hodín pred otvorením sezóny prakticky len skladá. "V hodnotení letnej prípravy prevláda viac negatív ako pozitív. Pociťoval som najmä časový deficit, obdobie medzi sezónami bolo krátke. Mužstvo prešlo veľkou fluktuáciou hráčov, situácia v ňom je úplne iná ako v zimnom období. Kostra mužstva sa rozpadla, z jarnej časti nám zostal prakticky jediný hráč zo základu - Tomáš Majtán," povedal Hipp, ktorého kvária aj zdravotné problémy Petra Buráka, Martina Mikuliča a Branislava Fodreka.

 

"Pozitívom je, že sa hráči poznajú, sú to mladí a vývoja schopní chalani, o ktorých sa ešte bude v budúcnosti hovoriť. Majú radosť z futbalu a na tom chceme stavať, radi by sme nadviazali na úspešnú jar, aj keď to bude náročné," konštatoval Hipp. Mužstvo si ešte neurčilo kapitána, malo by sa tak stať v piatok po kolokviu v hráčskej kabíne. V príprave odohrala Petržalka štyri zápasy, v ktorých len raz vyhrala a dala jediný gól. "Výsledky ukazujú, že sme mali problém s koncovkou. Myslím si však, že tie zápasy na 70 percent spĺňali prísne kritériá," zhodnotil petržalský kouč prípravu. V nej ho zamrzeli najmä odchody Vojtecha Horvátha a Petra Struhára, ktorí mali byť oporami mužstva: "Prakticky pár hodín pred štartom ligy nám obaja oznámili, že si našli nový angažmán a z Petržalky odchádzajú. Voči trénerovi Hippovi, ktorý im dal na jar šancu, keďže predtým neboli vôbec na očiach, to nebolo fér," vysvetlil generálny manažér Petr Kašpar.


Petržalka úvodné štyri domáce zápasy v novej sezóne odohrá na štadióne NTC v Senci, úradným hracím časom je 17.30 h. Vstupné je 3 eurá. Kašpar informoval, že rozpočet klubu na novú sezónu sa pohybuje v rozmedzí 800-tisíc až milión eur, jediným reklamným partnerom klubu zostala firma Grafobal. Novinkou je, že funkcie prezidenta sa vzdal Vladimír Bajan v súvislosti s jeho povinnosťami.

prehľad prípravných zápasov:

SV Mattersburg - MFK Petržalka 0:0
Sigma Olomouc - MFK Petržalka 1:0 (1:0)
MFK Petržalka - Rostov na Done 1:3 (1:0) /Gól Petržalky: Majtán/
MFK Petržalka - ViOn Zlaté Moravce 0:2 (0:1)

príchody: Filip Kiss, Andrej Burza, Peter Fieber, Andrej Hodek (všetci Inter BA), Pavol Sedlák, Daniel Kiss (obaja Slovan BA), Patrik Johancsik, Emil Stranianek, Martin Maroši, Marek Moravčík, Matej Klenovský (B-mužstvo), Marián Tomčák (Spartak Trnava), Martin Staško (LAFC Lučenec), Peter Šedivý (Sigma Olomouc), Jaroslav Hílek (České Budějovice - v štádiu riešenia)
 

odchody: Ľuboš Kamenár (FC Nantes), Aleš Urbánek (1. FC Slovácko), Mamadou Bagayoko, Jakub Sylvestr, Kornel Saláta, Juraj Kuráň, Lukáš Nachtman, Peter Struhár (Slovan BA), Patrik Mráz (MŠK Žilina), Vojtech Horváth (AS Trenčín), Juraj Czinege (SV Mattersburg - amatéri), Esis Caihame (Sigma Olomouc), Tomáš Kóňa (Sparta Praha), Karim Guede (Škoda Xanthi), Pedro Anderson
 

káder MFK Petržalka:
brankári: Daniel Kiss, Tomáš Jenčo, Miroslav Hýll
obrancovia: Emil Stranianek, Matej Klenovský, Andrej Burza, Peter Šedivý, Marek Moravčík, Martin Staško, Erik Čikoš, Roman Konečný, Peter Burák
stredopoliari: Pavol Ďurica, Filip Kiss, Peter Fieber, Martin Mikulič, Martin Maroši, Pavol Sedlák, Jaroslav Hílek (v štádiu riešenia), Branislav Fodrek
útočníci: Tomáš Majtán, Marián Tomčák, Patrik Johancsik, Andrej Hodek


Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka Fortuna ligy
Zdroj:
TASR
Foto:
SITA

DISKUSIA