Zmenený formát MS klubov prinesie aj veľkú novinku: Víťaz Ligy majstrov sa nadrie menej

Prezident FIFA Gianni InfantinoPrezident FIFA Gianni Infantino Zdroj: SITA/AP/Hassan Ammar

KIGALI - Medzinárodná futbalová federácia FIFA potvrdila na zasadnutí v Kigali novú podobu majstrovstiev sveta klubov.

Okrem už skôr schválenej zmeny formátu na turnaj s 32 tímami, ktorý sa bude od roku 2025 konať každé štyri roky, bude s úpravami pokračovať aj každoročný turnaj kontinentálnych klubových šampiónov.

O turnaji pre 32 tímov informovala FIFA už na konci roka 2022. Dvanásť celkov by malo byť z Európy, šesť z Južnej Ameriky, po štyroch z Ázie, Afriky a z konfederácie CONCACAF, ktorá združuje krajiny Severnej a Strednej Ameriky a Karibiku, a jeden z Oceánie.

Zvyšné miesto by pripadlo mužstvu z hostiteľskej krajiny. Štvorročný cyklus bude pripomínať majstrovstvá sveta, ktoré sa ale budú hrať od šampionátu v roku 2026 so 48 reprezentáciami.

Aktuálny formát majstrovstiev sveta klubov s ôsmimi mužstvami, siedmimi kontinentálnymi šampiónmi a jedným celkom z usporiadateľskej krajiny, sa odohrá naposledy od 12. do 22. decembra v Saudskej Arábii. Každoročný turnaj sa napriek tomu neskončí.

Od roku 2024 budú hrať iba šampióni najprestížnejších klubových súťaží z každého kontinentu. Novinkou bude, že víťaz európskej Ligy majstrov bude nasadený priamo do finále.

Viac o téme: FIFA Majstrovstvá sveta klubov
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy