Po Španielsku a Portugalsku sa prihlásil ďalší uchádzač: MS 2030 sa môžu vrátiť do Afriky

Trofej pre víťaza Majstrovstiev svetaTrofej pre víťaza Majstrovstiev sveta Zdroj: SITA/AP/Martin Meissner

RABAT - Maroko sa bude spolu so Španielskom a Portugalskom uchádzať o usporiadanie futbalových majstrovstiev sveta v roku 2030. V utorok to oznámil kráľ Muhammad VI.

Španielska a portugalská federácia oznámili spoločnú kandidatúru v roku 2021 a vlani v októbri do nej pribrali aj vojnou zmietanú Ukrajinu. Tá by po vstupe Maroka pravdepodobne vypadla, informuje agentúra AFP, ktorej sa zatiaľ nepodarilo získať potvrdenie od španielskeho či portugalského zväzu.

“Pripojenie Maroka zvyšuje šancu našej kandidatúry na úspech. Je to veľmi pozitívna správa," uviedol španielsky premiér Pedro Sanchez.

Nadšenie neskrýval ani portugalský predseda vlády Antonio Costa. "Spoločná kandidatúra dvoch krajín z Iberského polostrova a Maroka dáva veľmi dôležitý odkaz celému svetu. Je dôkazom, že dva susedné kontinenty Európa a Afrika dokážu spolupracovať."

O šampionát sa spoločne uchádzajú aj juhoamerické krajiny Uruguaj, Argentína, Paraguaj a Čile. Saudská Arábia chce presvedčiť na spoluprácu Grécko a Egypt. Maroko sa neúspešne uchádzalo o MS 2026 a aj predtým v rokoch 1994, 1998, 2006 a 2010. Vlani v Katare sa stalo prvou krajinou z Afriky i arabského sveta, ktorá sa prebojovala do semifinále.

Nasledujúce MS budú hostiť Mexiko, Kanada a USA, kde bude jedenásť zo 16 dejísk. Turnaj sa bude prvýkrát hrať za účasti 48 tímov oproti predchádzajúcim 32 s dvanástimi štvorčlennými skupinami. Celkovo sa odohrá až 104 zápasov, pričom poslední štyria odohrajú na ceste za medailami až osem namiesto doterajších siedmich duelov. Informovala agentúra AFP.

Viac o téme: Portugalsko Španielsko Maroko
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR
Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy