Ak chcete nového šéfa FIFA, máte smolu: Infantino opäť nemá vyzývateľa

Prezident FIFA Gianni InfantinoPrezident FIFA Gianni Infantino Zdroj: SITA/AP/PA/Aaron Chown

KIGALI - V rwandskej metropole Kigali sa vo štvrtok uskutoční 73. kongres Medzinárodnej futbalovej federácie, na ktorom bude na štvorročné obdobie zvolený predseda.

Hlasovanie by malo byť len formalita, keďže jediným kandidátom je rovnako ako pred štyrmi rokmi súčasný šéf Gianni Infantino. 52-ročný funkcionár sa usiluje o tretie a zároveň posledné funkčné obdobie, organizáciu vedie od februára 2016.

Do čela FIFA sa postavil ako nástupca Seppa Blattera, ktorý odstúpil kvôli rozsiahlej korupčnej afére. Vo voľbách vtedy porazil štyroch súperov, o tri roky neskôr protikandidáta rovnako ako teraz nemal. Vlani v septembri mu podporu v nadchádzajúcich voľbách prisľúbil predseda Futbalovej asociácie ČR Petr Fousek.

Nie všetky národné asociácie sa ho však chystajú podporiť. Rozhodlo sa tak napríklad Švédsko či Nórsko. "Myslíme si, že premarňuje príležitosť. Musí začať zavádzať zmeny, kvôli ktorým bol zvolený," citovali médiá šéfku nórskeho futbalu Lisa Klavenessovú.

Profesionálny vzťah udržiava s Infantinom predseda Únie európskych futbalových asociácií  Aleksander Čeferin.

"Spolupracujeme spolu, aj keď spolu sotva my dvaja komunikujeme. Nemusíme ale spolu ani veľmi hovoriť, ak sa naše záujmy neprekrývajú. Ak nejde o európske záujmy, nemusíme nič riešiť," uviedol päťdesiatpäťročný Slovinec, ktorý v aprílových voľbách nového vedenia UEFA rovnako nebude mať protikandidáta a rovnako ako Infantino sa uchádza o tretie funkčné obdobie.

Vyštudovaný právnik Infantino, ktorý má švajčiarske aj talianske občianstvo, na čele FIFA presadil okrem iného rozšírenie počtu účastníkov majstrovstiev sveta z 32 na 48 od roku 2026. FIFA na utorkovom zasadnutí v Kigali rozhodla, že sa na turnaji odohrá 104 zápasov, o 40 viac ako na poslednom šampionáte v Katare. Infantino chcel tiež organizovať MS každé dva roky.

Za Infantinove pôsobenie dosiahla FIFA rekordné zisky. Vo februári organizácia uviedla, že medzi rokmi 2019 a 2022 napriek celosvetovej pandémii koronavírusu zarobila 7,568 miliardy dolárov. Na obdobie rokov 2023 až 2026 sa očakáva príjem až 11 miliárd dolárov.

Nemecko nepodporí opätovné zvolenie Infantina

Nemecko nepodporí opätovné zvolenie Gianniho Infantina za prezidenta Medzinárodnej futbalovej federácie. Švajčiarsky funkcionár je jediný kandidát na post šéfa FIFA, volebný kongres je v rwandskej metropole Kigali na programe vo štvrtok.

"V uplynulých dňoch sme vedeniu FIFA adresovali viaceré otázky, no nedostali sme adekvátne odpovede. Riadiaci orgán svetového futbalu musí oveľa otvorenejšie a transparentnejšie komunikovať s národnými zväzmi. Chýba konštruktívny dialóg," uviedol pre t-online prezident Nemeckého futbalového zväzu Bernd Neuendorf.

Podľa portálu Infantino nemôže počítať ani s podporou Švédska a Nórska, za jeho znovuzvolenie by však mala hlasovať väčšina z 211 členských krajín.

Viac o téme: FIFA Gianni Infantino
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK, TASR

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy