Europoslanci poslali Čeferinovi jasnú správu: Účasť Bieloruska na ME je urážkou obetí

Aleksander ČeferinAleksander Čeferin Zdroj: SITA/AP/Richard Juilliart

BRUSEL - Viac ako stovka poslancov Európskeho parlamentu sa obrátila na Európsku futbalovú úniu UEFA s výzvou, aby vylúčila Bielorusko z kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy 2024. Podľa zákonodarcov by bieloruská reprezentácia nemala byť do súťaže pripustená pre porušovanie ľudských práv v krajine.

"V stávke nie sú len hodnoty UEFA, ale aj povesť a imidž UEFA vo všetkých demokratických spoločnostiach a medzinárodných komunitách," uvádza sa v liste predsedovi UEFA Alexandrovi Čeferinovi.

Rusko aj Bielorusko boli vlani po začatí ruskej invázie na Ukrajinu vylúčené zo všetkých súťaží UEFA aj FIFA. UEFA ale neskôr rozhodla, že Bielorusku umožní zapojiť sa do kvalifikácie Eura 2024, hoci zástupcovia Nemecka, ktoré bude šampionát hostiť, žiadali jeho vylúčenie.

Do kvalifikácie by mal bieloruský tím vstúpiť 25. marca zápasom so Švajčiarskom na neutrálnom ihrisku v Srbsku. V skupine ďalej figurujú Izrael, Rumunsko, Andorra a Kosovo.

Urážka obetí

Poslanci Európskeho parlamentu sa teraz obávajú, že propaganda štart bieloruskej reprezentácie zneužije ako dôkaz toho, že je tamojší autoritársky režim vo svete uznávaný. "To by bolo urážkou obetí ruskej agresie na Ukrajine, všetkých Bielorusov, ktorí museli utiecť zo svojej vlasti, aj tých, ktorí zostali doma a musia žiť v strachu a hrôze," uvádza zákonodarcovia.

Bielorusko, ktorého prezident Alexander Lukašenko je blízkym spojencom Vladimira Putina, vlani umožnilo zo svojho územia vstup ruskej armáde na Ukrajinu. Priamo sa síce invázie nezúčastňuje, aj naďalej ale necháva Moskvu napríklad využívať svoj vzdušný priestor na útoky na Ukrajinu.

Lukašenkov autoritársky režim v krajine dlhodobo potláča opozíciu a prejavy protestov prísne trestá. Minulý týždeň bola v neprítomnosti odsúdená opozičná líderka Svjatlana Cichanouská na 15 rokov väzenia, okrem iného za sprisahanie za účelom neústavného prevzatia moci. Minulý týždeň navyše Lukašenko podpísal zákon, ktorý zavádza možnosť uloženia trestu smrti pre verejných činiteľov odsúdených za vlastizradu.

Viac o téme: UEFA Bielorusko Aleksander Čeferin
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy