Horúca téma posledných mesiacov: Američania zaujali nečakané stanovisko k otázke Rusov

Zdroj: Profimedia

NEW YORK - Olympijský a paralympijský výbor Spojených štátov amerických nie je striktne proti účasti ruských a bieloruských športovcov na olympijských hrách 2024 v Paríži.

Jeho nový prezident Gene Sykes síce vyjadril podporu okupovanej Ukrajine, ale tiež nechal dvere otvorené, aby v Paríži mohli pretekať "skutočne neutrálni" športovci z Ruska a Bieloruska. Američania žiadajú jasné podmienky pre neutralitu, ktoré by museli splniť.

"Hoci sa debata časom posunula, naša pozícia nie. V prvom rade sme solidárni s ľuďmi a športovcami na Ukrajine," uviedol Sykes na štvrtkovom rokovaní, o ktorom informovala agentúra Reuters.

Na rozdiel od Ukrajiny a mnohých ďalších krajín, ktoré vzhľadom na pokračujúcu vojnu odmietajú účasť akýchkoľvek ruských a bieloruských športovcov pod piatimi kruhmi, je ústretovejší k úvahám Medzinárodného olympijského výboru o návrate vybraných Rusov a Bielorusov na medzinárodnú športovú scénu vrátane OH.

"Chceli by sme povzbudiť MOV v hľadaní procesu, ktorý by zachoval súčasné sankcie a zaistil, že by boli vítaní v súťažiach len naozaj neutrálni športovci, ktorí sú čistí," uviedol.

Čo bude neutralita naozaj znamenať?

USOPC chce počkať, kým MOV stanoví kritériá neutrality. Dovtedy by podľa americkej strany mali platiť súčasné sankcie, ktoré ruských a bieloruských športovcov vylučujú z medzinárodných súťaží vo väčšine odvetví. "Čo bude neutralita naozaj znamenať, aké budú jej podmienky?" uviedol Sykes.

Pri debatách so športovcami a ďalšími ľuďmi zo športového prostredia podľa neho prevažovali ambície stretnúť sa v Paríži s tými najlepšími.

"Veľa ľudí nám povedalo, že sa túži stretávať s tými najlepšími športovcami na svete, ale len pokiaľ to môže byť spôsobom, ktorý zaručuje bezpečnosť a fair play. Existuje veľmi reálna obava a dokonca skepsa, či je takéto podmienky možné splniť," dodal šéf amerických olympionikov.

Viac o téme: Bielorusko Rusko USA Ukrajina Olympiáda LOH 2024 Gene Sykes
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy