VIDEO Bohatá nádielka zápasov NHL: V akcii aj Slováci, Černák mal dôvod na radosť

Slovenský obranca Tampy Bay Erik ČernákSlovenský obranca Tampy Bay Erik Černák Zdroj: SITA/AP/Jason Behnken

FLORIDA - Hokejisti Floridy vyhrali v noci na nedeľu v zápase zámorskej NHL nad New Jersey 4:2. Za hostí nastúpil v prvej formácii aj slovenský útočník Tomáš Tatar.

Jeho krajan Erik Černák sa s Tampou Bay tešil z triumfu 5:3 nad Montrealom. Ďalší Slovák Adam Ružička zaznamenal s Calgary prehru 5:6 pp s Dallasom a brankár Jaroslav Halák bol náhradník New Yorku Rangers, ktorý zdolal Pittsburgh 6:0. Traja hráči sa blysli hetrikom.

O víťazstvo Floridy sa zaslúžil dvoma gólmi Sam Reinhart  a pomohol svojmu tímu k priblíženiu sa k zisku voľnej karty vo Východnej konferencii. Hostia zaznamenali tretiu prehru za sebou, pričom ešte na začiatku druhej tretiny viedli 2:0.

Panthers naštartovali comeback v 47. minúte

Tatar strávil na ľade 13:21 minúty, do štatistík sa nezapísal. Panthers naštartovali comeback v 47. minúte, keď tromi gólmi v priebehu 2:30 minúty otočili z 0:2 na 3:2 zásluhou Aleksandera Barkova, Reinharta a Matthewa Tkachuka.

"Páči sa mi ako sme to otočili. Zvýšili sme tempo, vytvárali sme si šance a dokázali sme ich využiť," povedal Reinhart pre webstránku nhl.com, ktorý potom poistil víťazstvo v závere do prázdnej bránky. V bránke Floridy sa v dvanástom zápase za sebou predstavil Sergej Bobrovskij, ktorý zaznamenal 33 zákrokov. "Panteri" strácajú na postup do play off jeden bod.

Góly "diablov" strelili v oslabení Nico Hischier a Jesper Boqvist, Akira Schmid chytil 37 striel. "Som nahnevaný na to, čo sme spravili nášmu brankárovi. To čo sme ukázali v tretej tretine nie je náš hokej," zhodnotil tréner NJ Lindy Ruff.

V drese Tampy Bay sa Brandon Hagel blysol hetrikom a po dve asistencie si pripísali Nikita Kučerov a Michail Sergačev. Černák mal tri strely na bránku, jeden hit a odohral 21:05 minúty. Tampa vyhrala tretí zápas za sebou a znížila v Atlantickej divízii stratu na druhé Toronto na tri body. Maple Leafs však majú zápas k dobru.

Slovenský obranca Tampy Bay Galéria fotiek (5) Zdroj: SITA/AP/Jason Behnken

"Každý chce v NHL dať hetrik, je to skvelý pocit. Najmä pred domácim publikom,” povedal Hagel, ktorý zaznamenal druhý hetrik vo svojom 200. zápase v NHL. Prvý si pripísal ešte v drese Chicaga v 100. zápase.

"Môžete ho umiestniť kamkoľvek ako švajčiarsky nožík. Dokáže hrať rôzne úlohy v hocijakej formácii, je veľmi všestranný a teším sa, že bol za svoju prácu odmenený,” chválil Hagela tréner “bleskov” Jon Cooper. Kučerov sa stal štvrtým hráčom Tampy s 200 viacbodovými zápasmi, kapitán Steven Stamkos ôsmykrát v kariére nazbieral 70 bodov, čím vyrovnal klubový rekord súčasného trénera Montrealu Martina St. Louisa.

Triumf Dallasu zariadil tradičný ťahúň Jason Robertson, ktorý skóroval trinásť sekúnd pred koncom predĺženia. Okrem toho vsietil gól aj v riadnom hracom čase. Boli to jeho presné zásahy s poradovým číslom 40 a 41. "Snažil som sa niečo vymyslieť z ničoho. Roope Hintz sa natlačil do bránky, natiahol svojho brániaceho hráča, otvoril sa mi priestor a vyšlo to,” opísal Robertson svoj víťazný gól.

Dvadsaťtriročný Kanaďan zaznamenal druhú 40-gólovú sezónu za sebou len ako tretí hráč v klubovej histórii. Pred ním to dokázali Dino Ciccarelli (trikrát, 1985-1988) a Dave Gagner (dvakrát, 1989-1991). Robertson prispel k upevneniu vedenia v Centrálnej divízii pred Coloradom, ktoré má dva zápasy k dobru. Ružička nastúpil za domácich vo štvrtom útoku, vyslal jednu strelu na bránku, jednu zablokoval a mal aj jeden hit. Na ľade strávil 8 minút a 40 sekúnd.

Halákov kolega s čistým kontom

Pittsburgh vystrelil na bránku Rangers o desať striel viac než súper, no domácich podržal Igor Šesťorkin. Pripísal si 33 úspešných zákrokov a zaznamenal desiaty shutout v kariére, druhý v sezóne, no prvý od 1. novembra. "Znamená to pre mňa veľa, už mi chýbal pocit z čistého konca,” povedal ruský brankár, ktorý má osobnú päťzápasovú sériu víťazstiev.

Penguins prehrali tretí zápas v rade, no vo Východnej konferencii zostávajú v hre o voľnú kartu. K víťazstvu "jazdcov" prispel dvomi gólmi Artemij Panarin, Mika Zibanejad pridal ku gólu dve asistencie. Patrick Kane zaznamenal dve asistencie a s 1232 bodmi vyrovnal zápis Phila Housleyho na historickom druhom mieste spomedzi Američanov. Na čele je Mike Modano (1374).

MacKinnon a Makar bodovo explodovali

Hokejisti Colorada triumfovali na ľade Detroitu 5:1. Útočník Nathan MacKinnon sa na úspechu Avalanche podieľal štyrmi bodmi (1+3) a obranca Cale Makar zaznamenal tri asistencie. Colorado zvíťazilo v piatom stretnutí za sebou. MacKinnon strelil svoj 30. gól v sezóne a stal sa piatym hráčom Avalanche/Quebec Nordiques s minimálne piatimi 30-gólovými sezónami.

Pridal sa tak ku štvorici hráčov - Joeovi Sakicovi (9), Petrovi Šťastnému (8), Michelovi Gouletovi (8) a Milanovi Hejdukovi (5). "Je ako býk v čínskom obchode, keď sa vydá priamočiaru dopredu. Dokáže sa presadiť aj pod veľkým tlakom, je to pôsobivé," povedal tréner "lavín" Jared Bednar na adresu MacKinnona. Svoj 46. gól v sezóne strelil Mikko Rantanen, brankár Alexandar Georgijev zaznamenal 33 zákrokov. Obhajcovia Stanley Cupu sa prepracovali na druhé miesto Centrálnej divízie. Colorado vyhralo nad Detroitom desiaty zápas za sebou.

Winnipeg vyhral v súboji tabuľkových susedov v Nashville 3:2 po predĺžení, víťazný gól strelil Neal Pionk. Jets patrí ôsme miesto v Západnej konferencii, Nashville je deviaty s mankom päť bodov, no má k dobru tri duely.

Líder celej súťaže Boston vyhral v Minnesote 5:2, tri asistencie zaznamenal Brad Marchand. Wild nebodovali prvýkrát po štrnástich zápasoch a v tabuľke Centrálnej divízie klesli na tretie miesto. Majú rovnako bodov ako Colorado, ale odohrali o jeden duel viac. V riadnom hracom čase prehrala Minnesota prvýkrát od 15. februára. Gólom a asistenciou prispeli k triumfu aj David Pastrňák a Patrice Bergeron. Brankár Linus Ullmark zaznamenal 110. víťazstvo vo svojom 200. zápase.

Český hokejista vyrovnal 0,3 sekundy pred koncom

Evander Kane prispel šiestym hetrikom v kariére k víťazstvu Edmontonu na ľade Seattlu 6:4. "Získali sme dôležité body, pretože v divízii je to poriadne tesné. Snažíme sa už pred play off nájsť správny rytmus," povedal Kane, ktorý strelil tri góly aj 1. novembra pri víťazstve nad Nashvillom 7:4. Najproduktívnejší hráč súťaže Connor McDavid vsietil gól, pridal dve asistencie a na konte má 134 bodov. Obranca Kraken Vince Dunn si asistenciou natiahol bodovú sériu na 12 zápasov.

Martin Nečas vyrovnal 0,3 sekundy pred koncom riadneho času duel s Philadelphiou na 4:4 a o víťazstve Caroliny potom rozhodol v predĺžení Sebastian Aho, ktorý tak skompletizoval hetrik. "Len som stál na zadnej žrdi a čakal či tam príde puk. Bolo to tesné, ale stihli sme to," povedal Nečas, ktorý zblízka prekonal Felixa Sandströma. Aho strelil svoj 30. gól v sezóne a zaznamenal siedmy hetrik v kariére.

Český útočník Martin Nečas Galéria fotiek (5) Zdroj: SITA/AP/Tony Gutierrez

Matt Murray chytil 48 striel a prispel k víťazstvu Toronta v Ottawe 5:4 po samostatných nájazdoch. V nich rozhodol až v deviatej sérii Alexder Kerfoot. "Bol to maratónsky zápas. Super emócie, užil som si to," povedal Murray, ktorý v drese Ottawy pôsobil dve sezóny (2020-2022) a v lete ho Senators vymenili do Toronta.

Hokejisti Los Angeles prehrali s Vancouverom 2:3 po samostatných nájazdoch, ale natiahli bodovú sériu na deväť zápasov. O víťazstve Arizony nad Chicagom (4:2) rozhodol v 57. minúte obranca Juuso Välimäki, ktorý okrem gólu pridal aj dve asistencie. Coyotes bodovali v ôsmom zápase za sebou.

NHL - výsledky:

Detroit Red Wings - Colorado Avalanche 1:5 (1:1, 0:2, 0:2)
Góly: 7. Suter (Larkin) - 6. Toews (Compher, Makar), 28. MacKinnon (Malgin, Makar), 38. Byram (Makar, MacKinnon), 45. Eller (Ničuškin, Johnson), 46. Rantanen (Rodrigues, MacKinnon). Brankári: Husso (56. Hellberg) - Georgijev, strely na bránku: 34:23.

Minnesota Wild - Boston Bruins 2:5 (1:1, 0:2, 1:2)
Góly: 10. Johansson (Boldy, Eriksson Ek), 48. Sundqvist (Gaudreau, Johansson) - 19. DeBrusk (Bergeron, Marchand), 29. Pastrňák (Lindholm, Marchand), 35. Krejčí (Zacha, Pastrňák), 53. Bergeron (Marchand), 59. Frederic (Coyle). Brankári: Gustavsson - Ullmark, strely na bránku: 31:38.

Nashville Predators - Winnipeg Jets 2:3 pp (1:0, 0:0, 1:2 - 0:1)
Góly: 6. Glass (Foote, Tomasino), 47. Evangelista (Novak, Barrie) - 47. Ehlers (Morrissey, Scheifele), 51. Lowry (Morrissey, Namestnikov), 61. Pionk (Dubois, Ehlers). Brankári: Saros - Hellebuyck, strely na bránku: 20:34.

Arizona Coyotes - Chicago Blackhawks 4:2 (0:1, 1:0, 3:1)
Góly: 38. Hayton (Keller, Välimäki), 46. Keller (Välimäki, Boyd), 57. Välimäki (Keller, Schmaltz), 60. Maccelli (McBain, Moser) - 1. Khaira (Tinordi, Katchouk), 45. Jones. Brankári: Prosvetov - Stalock, strely na bránku: 21:34.

San Jose Sharks - New York Islanders 1:4 (1:1, 0:2, 0:1)
Góly: 8. Labanc (Couture, Sturm) - 17. Pageau (Cizikas), 23. Palmieri (Mayfield, Dobson), 26. Pulock (Fasching, Engvall), 46. Parise (Romanov, Pageau). Brankári: Kahkonen - Sorokin, strely na bránku: 30:33.

Calgary Flames - Dallas Stars 5:6 pp (1:3, 3:1, 1:1 - 0:1)
Góly: 4. Lindholm (Mangiapane, Toffoli), 31. Weegar (Lindholm), 34. Coleman (Andersson, Weegar), 38. Ritchie (Andersson, Hanifin), 50.  Andersson (Duehr, Weegar) - 2. Pavelski (Robertson, Hintz), 2. Faksa (Hintz), 17. Johnston (Heiskanen, Benn), 39. Robertson (Heiskanen, Miller), 53. Hakanpää (Pavelski, Benn), 65. Robertson (Pavelski, Hintz). Brankári: Markström - Oettinger, strely na bránku: 38:26.

Los Angeles Kings - Vancouver Canucks 2:3 pp a sn (1:1, 1:0, 0:1 - 0:0, 0:1)
Góly: 17. Edler (Vilardi), 37. Grundström (Kupari, Kaliyev) - 11. Boeser (Miller, Hughes), 52. Pettersson (Hughes, Miller), rozh. náj. Kuzmenko. Brankári: Korpisalo - Demko, strely na bránku: 40:17.

New York Rangers - Pittsburgh Penguins 6:0 (2:0, 4:0, 0:0)
Góly: 6. Zibanejad (Trouba, Miller), 20. Panarin (Fox), 24. Tarasenko (Zibanejad, Miller), 27. Kreider (Kane, Trocheck), 29. Trouba (Zibanejad, Tarasenko), 37. Panarin (Kane, Chytil). Brankári: Šesťorkin - Jarry (27. DeSmith), strely na bránku: 24:34.

Ottawa Senators - Toronto Maple Leafs 4:5 pp a sn (1:1, 1:2, 2:1 - 0:0, 0:1)
Góly: 15. Gauthier (Pinto, Brännström), 26. Stützle (Hamonic), 51. Tkachuk (Stützle, Hamonic), 60. Tkachuk (Giroux, Chabot) - 4. McCabe (Marner, Tavares), 27. Marner (Rielly, Tavares), 30. Järnkrok (Matthews, Liljegren), 50. Järnkrok (Matthews, Kerfoot), rozh. náj. Kerfoot. Brankári: Sogaard - Murray, strely na bránku: 52:29.

Tampa Bay Lightning - Montreal Canadiens 5:3 (1:1, 1:2, 3:0)
Góly: 12. Hedman (Paul, Bogosian), 25. Hagel (Kučerov, Sergačov), 44. Stamkos (Kučerov, Killorn), 46. Hagel (Sergačov, Point), 60. Hagel - 6. Hoffman (Suzuki, Savard), 27. Gurianov (Anderson, Suzuki), 33. Ylönen (Hoffman, Barron)

Florida Panthers - New Jersey Devils 4:2 (0:0, 0:2, 4:0)
Góly: 47. Barkov (M. Staal, Montour), 48. Reinhart (Montour, Verhaeghe), 49. Tkachuk (Verhaeghe, Gudas), 60. Reinhart (Barkov) - 23. Hischie

Philadelphia Flyers - Carolina Hurricanes 4:5 pp (0:2, 2:1, 2:1 - 0:1)
Góly: 25. Foerster (Frost, Lemieux), 39. Cates (Foerster, Tippett), 44. Farabee (Tippett, Cates), 46. Lemieux (Frost) - 15. Aho (Nečas, Skjei), 17. Skjei, 34. Aho (Noesen, Gostisbehere), 60. Nečas, 61. Aho (Slavin, Burns). Brankári: Sandström - Andersen, strely na bránku: 33:34

Seattle Kraken - Edmonton Oilers 4:6 (1:2, 2:2, 1:2)
Góly: 7. Schwartz (Dunn, Beniers), 25. Eberle (McCann, Larsson), 35. Bjorkstrand (Gourde, Oleksiak), 60. Tolvanen (Geekie, Oleksiak) - 2. Kane (Hyman, Nurse), 17. Yamamoto (Nugent-Hopkins, Draisaitl), 21. Kane (McDavid, Ekholm), 28. Hyman (McDavid, Ekholm), 51. Kane (Draisaitl, Kulak), 57. McDavid (Ekholm, Draisaitl). Brankári: Grubauer (27. Jones) - Skinner, strely na bránku: 37:23.

Viac o téme: Detroit Red Wings Boston Bruins Colorado Avalanche Nathan MacKinnon Cale Makar