Hrdina Škorvánek, zlaté tyčky i zbytočná kontroverzia: Čo ukázali dva zápasy Slovana s Michalovcami?

Na snímke sprava Reid Duke (Slovan) a Stanislav Škorvánek (Michalovce)Na snímke sprava Reid Duke (Slovan) a Stanislav Škorvánek (Michalovce) Zdroj: TASR/Martin Baumann

BRATISLAVA - Zo 126 minút behom dvoch zápasov boli hokejovejším a lepším tímom, no i tak nejdú do Michaloviec za stavu 2:0 v sérii.

V sérii Slovana s Michalovcami hrá zatiaľ prím niekoľko signifikantných faktorov - brankár Dukly Stanislav Škorvánek, tímovo hrajúci celok pred ním, mrzutá efektivita Bratislavčanov v pomere s vypracovanými gólovými príležitosťami, ale i tá celková.

83 striel - sedem gólov, jeden do prázdnej brány. Slovan nemá problém s tým, aby sa dostal do možností skórovať, dosiaľ naráža na pozorného a často veľmi ťažko prekonateľného brankára Michaloviec.

Faktor Stanislav Škorvánek

Mohol by som začať azda najlepším hráčom ligy Brantom Harrisom, niekoľkými tyčkami Slovana, z pohľadu Slovanistov vyhováranie sa na smolu v zakončení...Pozornosť si však zaslúži muž, vďaka ktorému je stav série 1:1. 

Michalovský brankár Stanislav Škorvánek prežil výbornú základnú časť, s úspešnosťou zásahov 93 percent sa umiestnil štvrtý medzi strážcami svätýň - pred ním skončili Pavel Kantor (Nové Zámky), Jared Coreau (Slovan) a Jaroslav Janus (Košice) a zatiaľ sa dá bez najmenších pochybností tvrdiť, že svoju vysokokvalitnú formu si prenáša aj do play-off.

Slovanisti niekoľkokrát otvorili chrám Michaloviec menom brána celkom dokorán a doplatili na slabú koncovku skombinovanú s perfektným Škorvánkom. Nutno však priznať, že brankár Michaloviec mnoho striel vidí, ale pri nejednej situácii nepochybne ukázal naozaj svoje brankárske umenie aj napriek faktu, že Slovan vyzliekol defenzívu Michaloviec celkom donaha.

Ak by sme na Slovensku viedli štatistiku očakávaných chytených gólov na základe významnosti gólovej príležitosti (goals saved above expected, angl.), Škorvánkove čísla by akiste ukázali, že zastavil mnoho gólov, ktoré by priemerný brankár pustil za chrbát. Ibaže brankári nie nadarmo hovoria, že im vyhovuje, keď na nich letí čo najviac striel a sú v neustálej permanencii.

Putovanie Michaloviec svetom play-off sa v prvom rade odvíja od Škorvánka a jeho výkonov. Ak bude 27-ročný Žilinčan pokračovať v nastolenom trende, tak najvýchodnejšie položený účastník extraligy má minimálne šancu na siahodlhé pretiahnutie série s aktuálnym majstrom. Isteže, na takýto počin, prípadne i šok v podobe postupu, je potrebný defenzívny príspevok celého tímu, ale značkový a istý gólman je najdôležitejší faktor prípadného úspechu.

Na snímke v pozadí Galéria fotiek (17) Ležiaci Stanislav Škorvánek inkasuje gól od Branta Harrisa. Rozhodcovia ho potom neuznali Zdroj: TASR/Martin Baumann

Slovan zvýšil intenzitu výkonov oproti záveru ZČ

Tribúnami sa nieslo silné "Pardavý von" a v tábore fanúšikov Slovana panovala značná nespokojnosť s výkonmi mužstva. Koniec základnej časti sa belasým absolútne nevydaril, domáce prehry s Prešovom, Novými Zámkami či napríklad nezvládnutá prvá desaťminútovka v Nitre pri prehre 2:3 ich stála prvenstvo, ktoré stratili na úkor Košíc. 

Preto sa pred začiatkom play-off vynáral štós otázok o nasadení bratislavských hráčov s príchodom najkrajšej časti sezóny a či budú schopní prepnúť na vyšší výkonnostný level. Dostali sme odpoveď. A to pomerne ráznu.

Slovanu sa podarilo zaradiť play-off prevodový stupeň a prístup na ľade presne tak vyzeral. Belasá družina si dokáže vypracovať po sebe idúce príležitosti, zatlačiť svedomito brániacich Michalovčanov do ulity a pravidelne ohrozovať brankára Škorvánka. Zatiaľ ale dopláca na slabšiu efektivitu a nepremieňanie gólových príležitostí. 

Tešiace sa trio Beňo Galéria fotiek (17) Tešiace sa trio Beňo - Ščerbak - Pecararo Zdroj: TASR/Martin Baumann

Ak si má Slovan zobrať z prvých dvoch zápasov série nejaké pozitíva napriek nerozhodnému stavu, tak rozhodne také plus, že ani v jednom zápolení nebol s výnimkou 10 minút druhej tretiny druhého zápasu horším tímom. Ani na sekundu. Isteže, Harrisa, Pecarara a spol. môžu mrzieť do koša zahodené tutovky či tri tyčky v predĺžení druhého stretnutia, ale vôbec nemajú dôvod na prílišné opúšťanie sa. 

Slovan totiž musí mať na pamäti jednu mimoriadne zásadnú vec - zostáva favoritom série a so stoickým pokojom Angličana si dovolím tvrdiť, že stále má svoj osud pevne v rukách i napriek včerajšej prehre, a je to práve celok z hlavného mesta, ktorý by mal aj v ďalších minimálne troch zápasoch série diktovať priebeh zápasov. Pri všetkej úcte k Michalovciam, ktorým patrí obrovský rešpekt za predvedený výkon najmä v druhom zápase.

Obetavosť Michaloviec

Sú tímy, ktoré útočia od prvej do 60. minúty a ak dostanú tri góly, zväčša skórujú štyrikrát. Ak dostanú päť gólov pre otvorenejšie zadné vráta, v útoku sú schopní zaťažiť konto súpera šiestimi gólmi. Michalovce k nim ale nepatria, ich štýlom nie je predvádzať väčšinu zápasov oheň a lávu v útočnom pásme. Herný štýl Michaloviec spočíva v niečom inom.

Klub z východu nemá strelca typu Brant Harris, Samuel Buček, Marcel Haščák, na ktorého by sa mohol pravidelne spoliehať i v najťažších fázach stretnutia. Ofenzívne ladení nezaujatí fajnšmekri si nevyberú zápas Michaloviec, pretože by boli sklamaní. Ale trénerský štáb Michaloviec na čele s hráčmi sú si vedomí, kde tkvejú ich najsilnejšie stránky - Stanislav Škorvánek, tímovosť, schopnosť obety v prospech mužstva a počkanie si na vhodnú príležitosť. 

Tím z východného Slovenska prišiel do Bratislavy s jasnou taktikou a od začiatku ju chcel plniť. Michalovčania sa nedrali bezhlavo do útoku, nenechávali odomknuté dvere do obrany, pretože Slovan by bol schopný ich mimoriadne kruto potrestať. Kým v piatok bol Slovan jasne lepším a hokejovejším celkom, v sobotu boli Michalovce vyrovnanejším protivníkom.

Keď sa zdalo, že zase odídu s prázdnym košíkom a so stavom 0:2 na zápasy, prišiel zásah Zabusovsa minútu pred koncom na 2:2 a potom rozhodnutie Petra Galamboša v predĺžení. Michalovce zároveň vedia, že nemajú čo stratiť. V sérii nie sú favoritom, oni môžu, Slovan musí a prípadný postup by znamenal slovíčko nadplán.

Séria sa presúva na opačný cíp našej nádhernej krajiny a Michalovce sa môžu tešiť na beznádejne vypredaný štadión. Nedá sa však očakávať, že Dukla by sa pod vplyvom plných tribún zbláznila a zrazu začala hrať niečo iné než doteraz. To by mohlo znamenať doslova rýchlu smrť a koniec postupových nádejí, pretože Slovan zostáva tým, kto bude s najväčšou pravdepodobnosťou diktovať priebeh nasledujúcich stretnutí bez ohľadu na domáci či hosťujúci ľad.

Pevná defenzíva a obetavé všetky formácie na čele s garantovaným kvalitným vystúpením brankára Škorvánka, to sú najzásadnejšie faktory, zdobiace mužstvo okolo trénera Petra Kúdelku. Preto netreba zbytočne čakať, že obranne ladený celok by sa zrazu pokúšal hrať niečo, na čo jednak nie je zvyknutý, ale na výrazné ofenzívne chúťky ani nemá hráčsky arzenál.

Radosť Michaloviec po presnom Galéria fotiek (17) Radosť Michaloviec po presnom zásahu do siete Slovana Zdroj: TASR/Martin Baumann

Premotivovaný Reid Duke

Center druhého bratislavského útoku Reid Duke je na Slovensku novou persónou, pretože prišiel v priebehu aktuálnej sezóny. V Nitre s ním nepanovala spokojnosť, a tak ho Corgoni speňazili predajom do Slovana, kde tiež rozhodne neoslňuje. V 16 zápasoch základnej časti nazbieral iba štyri asistencie, horšie však boli jeho výkony. Na ľade bol často neviditeľný, nevystúpil z radu, často pôsobil akoby bez záujmu a malátne.

V play-off sa na tomto konštatovaní nič závažné nezmenilo a kanadský center sa navyše včera predviedol aj v negatívnom svetle. V prvej tretine si pri zadnom mantineli úplne zbytočne vyšliapol na útočníka Michaloviec Filipa Vašaša, pričom do súboja prikorčuľoval od modrej čiary a od prvého momentu bolo zjavné, čo zamýšľa.

Kanaďan dostal trest 5+10 a vo zvyšku zápasu sa tak viac neobjavil. Zásadne ale vyznieva konštatovanie, že jeho odchod nemal pre výkon Slovana zvlášť negatívny dopad. Rozbíjať tretí útok Zigo - Kytnár - Takáč by v tejto chvíli nebolo rozumné, lenže ak Duke nepovýši svoje výkony na novú úroveň, tak ani trénerský štáb nebude oplývať nekonečnou zhovievavosťou a bývalý draftový výber Minnesoty Wild preradí nižšie.

Inkriminovaný moment stretnutia Duke vs. Vašaš

Gól alebo negól?

Michalovce rozhodli druhý zápas gólom v predĺžení, ktorý najskôr rozhodcovia uznali, po zhliadnutí videozáznamu ho odvolali na radosť zaplneného štadióna, aby následne zistili, že vysoká hokejka v podaní útočníka Jakuba Suju nebola skutočnosťou a on sa nedotkol puku. 

Zaujímavé je, že rozhodcovia nedokázali tento moment posúdiť okamžite pri prvom zázname a na opravný verdikt potrebovali pomoc videorozhodcu z vyšších miest. V čase, keď sa rozhodli pre opakované prekontrolovanie situácie, oba celky boli pripravené na ľade v strednom pásme a celý štadión bol v presvedčení, že sa bude pokračovať v hre.

Aby sme uviedli veci na pravú mieru - kým v riadnej hracej dobe majú tréneri k dispozícii videovýzvu, v predĺžení už nie, a tak o všetkom môže (ne)rozhodnúť iba rozhodcovská štvorica na základe vlastného uváženia a prípadnej pomoci videotechniky.

Arbitri hneď po svojom rozhodnutí vysvetlili trénerovi Jánovi Pardavému, že pri prvom videozázname nemali k dispozícii najlepší pohľad, a teda vrchný, kde bolo jasne i v televíznom prenose vidno, že Sujova hokejka sa nachádzala od puku približne 20 centimetrov a rozhodne neprišlo k dotyku. Preto nemohlo a nemôže byť pochýb o regulérnosti víťazného zásahu od Petra Galamboša.

Harris na nachádza tam, kde sa niečo deje

Slogan jedného známeho a dodnes existujúceho slovenského periodika znel "Sme vždy tam, kde sa niečo deje". Rovnaká hláška by sa dala pokojne použiť na Branta Harrisa, pretože útočník Slovana sa skutočne nachádza pri všetkom podstatnom, čo si celok Jána Pardavého vytvorí v útočnom pásme. 

Harris je nielen výborným strelcom, ale šikovne sa orientuje na malom priestore, hokejovým myslením je inde ako majorita súťaže a svoje umenie pretavuje aj v produktivitu. Ale predsa nejde len o zápisy do kanadského bodovania, s Harrisom na ľade si môžete byť istí, že súperovi hrozí podkúrenie a čelenie gólovej príležitosti.

V dvoch zápasoch série má útočník, pôsobiaci na Slovensku už tretiu sezónu, tri body za gól a dve prihrávky a spolu s Liamom Pecararom sú najzásadnejšími útočnými zbraňami pre prípadný úspech Slovana. Ak sa nič zásadné nezmení, tak toto konštatovanie bude platiť nielen v ďalšom priebehu série s Michalovcami, ale i prípadnom pokračovaní play-off v podaní Bratislavčanov.

Séria medzi Slovanom Bratislava a Duklou Michalovce pokračuje v utorok o 18:30 na východe republiky. Verme tiež, že michalovské publikum sa nezníži na úroveň bratislavského fanklubu (inak v oboch zápasoch slušného) neuchýli sa k prízemným pokrikom typu "Vitajte v meste", prípadne počas momentu, keď na ľade leží otrasený hráč, nespustia primitivizmus "Odneste to ho**o!". 

Rozohrajú Slovanisti blízko ukrajinských hraníc rozjarené Mariachi tóny La Bamby alebo Michalovce nadviažu na výkon zo soboty a rozbehnutý vlak ich vyloží na stanici, ktorej displej bude ukazovať priebežný stav série 2:1 pre menej favorizovaný tím série?

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 17
Viac o téme: HC Slovan Bratislava Ján Pardavý Stanislav Škorvánek Peter Kúdelka HK Dukla MIchalovce Brant Harris
  • Autor: © Zoznam/Ondrej Herceg
  • VIDEO: YouTube/Tipos extraliga
  • Zdroj: Športky

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy