Ukrajinci majú na federáciu ťažké srdce: Hanba! Šokujúce a neprijateľné rozhodnutie

Bývalý šéf svetového šermu Ališer UsmanovBývalý šéf svetového šermu Ališer Usmanov Zdroj: Profimedia

KYJEV - Ukrajinskí šermiari nebudú štartovať na turnajoch, na ktorých sa budú zúčastňovať ruskí a bieloruskí športovci.

Na týchto súťažiach nebudú ani ukrajinskí tréneri či rozhodcovia. Ukrajinská šermiarska federácia to oznámila na instagrame a vyzvala ostatné krajiny, aby sa k nej pripojili.

Ukrajinci reagovali na necelé dva týždne staré rozhodnutie medzinárodnej federácie FIE, ktorá sa za návrat ruských a bieloruských šermiarov do súťaží vyslovila 10. marca na mimoriadnom kongrese. Šermiari oboch spojeneckých krajín boli podobne ako vo väčšine športov vyradení zo súťaží po vypuknutí vojny na Ukrajine vlani vo februári.

"Považujeme toto rozhodnutie za šokujúce a neprijateľné. Hanbíme sa za to, čo sa s FIE stalo - peniaze Ališera Usmanova sú dôležitejšie ako olympijské princípy," napísali predstavitelia ukrajinského šermu s narážkou na ruského miliardára Usmanova, ktorý financoval a viedol FIE od roku 2008.

Blízky priateľ Vladimíra Putina figuruje na sankčnom zozname Európskej únie a vlani v marci svoje pôsobenie na čele federácie pozastavil.

Ruskí a bieloruskí šermiari budú môcť na medzinárodných akciách štartovať od apríla a Ukrajinci volajú po rozsiahlom bojkote. "Vyzývame medzinárodnú šermiarsku komunitu, aby podporila Ukrajinu a nesúťažila proti Rusku!" napísali zástupcovia zväzu.

Viac o téme: Šerm Bielorusko Rusko Ukrajina FIE
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy