Dostanú Rusi a Bielorusi šancu vrátiť sa na MS v hokeji? Padlo definitívne rozhodnutie

Hokejisti Ruska (ROC) Hokejisti Ruska (ROC) Zdroj: SITA/AP/Matt Slocum

PRAHA - Medzinárodná hokejová federácia dnes predĺžila zákaz štartov reprezentačných tímov i klubových zástupcov Ruska a Bieloruska na svojich podujatiach aj pre nadchádzajúcu sezónu 2023/24.

Obe krajiny tak budú na budúci rok v máji chýbať aj na majstrovstvách sveta, ktoré sa budú konať v Prahe a v Ostrave. IIHF o rozhodnutí informovala na svojom oficiálnom webe.

Medzinárodná federácia vylúčila Rusko a Bielorusko zo svojich súťaží vlani vo februári po začiatku vojnového konfliktu na Ukrajine. Hlavným dôvodom bola obava o bezpečnosť všetkých účastníkov. Rusko tiež prišlo o usporiadanie juniorského šampionátu, ktorý sa mal konať na prelome rokov v Novosibirsku a Omsku. Obe krajiny tak vynechajú minimálne tri seniorské šampionáty.

Nie je to bezpečné

Bezpečnostné riziká sú aj hlavným dôvodom dnešného rozhodnutia Rady IIHF.

"Na základe podrobného hodnotenia rizík od renomovanej spoločnosti, ktorá sa špecializuje na hodnotenie rizík v dôsledku rôznych globálnych výziev, rozhodla Rada, že ešte nie je bezpečné znovu začleniť ruské a bieloruské tímy späť do súťaží IIHF. A nebude to bezpečné ani pre nadchádzajúcu sezónu 2023/ 24," uviedli zástupcovia federácie na webe.

Šéf federácie Luc Tardif Galéria fotiek (2) Zdroj: Profimedia

Prezident IIHF Luc Tardif vo videopríspevku oznámil, že federácia dnes postupovala rovnako ako v prípade presunutia seniorského MS v roku 2021 z Minska do Rigy.

"Dostali sme odporúčanie, že je príliš skoro opäť integrovať obe krajiny. Bolo by to riskantné predovšetkým v otázke bezpečnosti hráčov, členov realizačných tímov, organizátorov i fanúšikov," povedal Tardif a hneď niekoľkokrát zopakoval slovo bezpečnosť.

Otázku opätovného zapojenia hokejistov z oboch krajín do svojich súťaží bude IIHF opäť posudzovať o rok, keď bude riešiť aj zapojenie Ruska a najmä Bieloruska do kvalifikácie o Olympijské hry 2026. Už vlani v septembri federácia rozhodla, že Rusko a Bielorusko sa v prípade MS vrátia rovno medzi elitu.

Viac o téme: Bielorusko Rusko MS v hokeji
  • Autor: © Zoznam
  • Twitter/IIHF
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy