Mimoriadne smutný príbeh, aký nemá obdobu: Tragická smrť českých lyžiarov obletela celý svet

Pomník Bohumila Hanča a Václava VrbatuPomník Bohumila Hanča a Václava Vrbatu Zdroj: Profimedia

PRAHA - Smrť uznávaného lyžiarskeho priekopníka Bohumila Hanča a jeho priateľa Václava Vrbatu 24. marca 1913 na krkonošských hrebeňoch sa zapísala do povedomia nielen českých športovcov.

Medzinárodné preteky v behu na lyžiach na 50 kilometrov v Krkonošiach vtedy tragicky ovplyvnila prudká zmena meteorologických podmienok. Z príjemného skoro už jarného počasia bola náhle zimná fujavica, ktorá stála život dvadsaťšesťročného Hanča aj o rok staršieho Vrbatu.

Preteky sa začali za príjemného predjarného počasia, niekoľkonásobný šampión Bohumil Hanč aj ďalších päť lyžiarov do nich nastúpilo len v ľahkom oblečení. Potom ale prišla prudká zmena počasia a pred pol jedenástou aj snehová víchrica, v ktorej postupne pretekári vzdávali – až na Hanča.

Pretekárovi, ktorý najskôr vypočul volanie o odstúpenie súperov, požičal jeho priateľ Vrbata kabát a čiapku, hoci vedel, že riskuje vlastný život, a vydal sa hľadať pomoc.

Ani jednému sa jej ale nedostalo včas. Polomŕtveho pretekára síce blízko dnešnej pamätnej mohyly na Zlatom návrší našiel bežec Emerich Rath, vyzul mu lyže, ale telo dovliekol len k Pančavskému vodopádu, kde je druhý pomníček.

Príbeh verného priateľstva

Rath sa potom ponáhľal pre pomoc na Labskú búdu. Ďalšia záchranná skupina potom našla umierajúceho Hanča a dve hodiny nato sa našli aj zamrznuté Vrbatove pozostatky. Jeho čin, na horách tak zásadný v pomoci blížnemu, sa stal impulzom k vzniku záchranných služieb a neskôr aj Horskej služby.

Príbeh verného priateľstva inšpiroval nielen športovcov a milovníkov hôr. V roku 1954 napísal František Kožík o tragédii Hanča s Vrbatom román Synovia hôr, ktorá sa o dva roky neskôr stal predlohou rovnomenného filmu s Jozefom Bekom a Jiřím Valom v hlavných úlohách.

Malú rolu v ňom dostal aj neúspešný záchranca oboch mužov, český Nemec Rath. Jeho príbeh potom dostal väčší priestor v minulom roku uvedenom filme Posledné preteky.

Viac o téme: Bohumil Hanč Václav Vrbata
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy