KOMENTÁR Žiadni betonári, Košice demonštrovali, ako vyzerá najpripravenejšie mužstvo na titul

Jakub Ferenc a Filip Bajtek pri súboji na mantineliJakub Ferenc a Filip Bajtek pri súboji na mantineli Zdroj: SITA/Martin Havran

NITRA - Zmena na brankárskom poste, celkom odlišný výkon a bez problémov ukontrolované víťazstvo. Košickí hokejisti včera v Nitre demonštrovali, že ich majstrovské ambície sú skutočné a nepopierateľné.

Mužstvo Dana Cemana sa dostalo do rýchleho vedenia 2:0 a Nitra následne už iba znížila v závere prvej tretiny vďaka presilovkovému švihu Lukea Greena. Kým prvé zápolenie v Nitre rozhodli špeciálne formácie a nedostatočne kvalitné košické nasadenie, stredajší zápas vyzeral oproti utorku ako deň a noc.

Len veľmi zriedka sa stáva, že najlepšie mužstvá v súťaži predvedú dvakrát po sebe zlý výkon, čo Košice potvrdili. Najviac zo všetkého zaujal prístup najmä v tretej tretine, ktorý môžem bez váhania označiť ako umná, jasná a vysokokvalitná taktika od trénera Dana Cemana. Sám košický lodivod na tlačovej konferencii priznal, že po tretia tretina z pohľadu defenzívy bola najlepšou v sezóne.

Košice vyhrávali pred poslednou tretinou 2:1 a čakal sa mohutný nitriansky nápor, najlepšia perióda v sezóne, možno najkľúčovejšia, pretože ísť do Košíc za stavu 1:3 by znamenalo takmer koniec nitrianskych postupových nádejí. Lenže nič sa nedialo. Košice nastúpili do tretej časti skutočne famózne a Nitra zostala obarená.

Oceliari mimoriadne rozvážne kontrolovali hru, nepanikárili, Nitre nedávali ani milimeter voľného priestoru, teda niečo, na čo nie sú Corgoni doma zvyknutí. K žiadnemu tlaku sa prakticky ani nedostali, až na jeden či dva náznaky pri hre bez brankára. Netreba opomenúť, že kým v utorok pôsobila Nitra živo, v zápase číslo štyri jej tento aspekt chýbal. Bojovnosť nemožno uprieť, ale tá proti takýmto Košiciam nemohla stačiť.

Z tribún sa počas tretej tretiny ozvali aj výkriky typu „betonári, prišli ste brániť?“, s čím si rozhodne dovolím nesúhlasiť. Áno, možno pre bežného pozorovateľa sa mohlo zdať, že Košice „betónovali“ a zopárkrát len poslali puk do stredného pásma, ale je rozdiel medzi bránením, čiže stiahnutím sa do slimačej ulity, a takticky vyspelým defenzívnym výkonom.

O betónovaní by sme mohli povedať v prípade, že Nitra by predvádzala drvivý tlak, Košičania by sa ledva dostávali do stredného pásma a väčšinu pukov vyhadzovali na zakázané uvoľnenie. Ale v tomto prípade? Ani náhodou. Nitra si v poslednej dvadsaťminútovke nevypracovala jedinú gólovú tutovku.

A že niekto povie, že by sa Košice mali hanbiť za takéto víťazstvo? Nevidím jediný dôvod. V play-off sa nehrá na pekné víťazstvá, iba víťazstvá. A musia byť štyri. „VSŽ“ tak jasne demonštrovali, že majú mužstvo pripravené na majstrovský titul.

I sám kapitán Košíc Michal Chovan sa po zápase vyjadril, že v ďalších fázach play-off pôjde predovšetkým o boj a mnoho pekných stretnutí už nebudeme vidieť.

Buly medzi Jozefom Balážom Galéria fotiek (2) Buly medzi Jozefom Balážom a Marekom Hovorkom Zdroj: SITA/Martin Havran

Dan Ceman opäť raz ukázal, že o hokeji rozmýšľa v iných súvislostiach než väčšina trénerov v slovenskom prostredí. V minulej sezóne dotiahol, pri všetkej úcte, dovtedy priemerne hrajúce Košice až do semifinále a bol jeden gól od vyradenia Slovana Bratislava, neskoršieho majstra.

Tento rok mal možnosť byť pri skladbe kádra a zasadené plody začínajú kvitnúť.

Je to najpripravenejší kouč v našej súťaži, k čomu pridáva aj ľudskú stránku svojej osobnosti. Pôsobí pokorne, nezvaľuje vinu na iných a vyžaruje z neho charizma. Hokejová i človečenská. O mediálnej pripravenosti nehovoriac, v tomto smere by sme sa od neho mohli učiť veľmi veľa.

Ceman má k dispozícii mužstvo, ktoré možno označiť za technicky vyspelé, ale rodák z Windsoru k tomu aspektu pridal i kondičnú pripravenosť, mentálnu odolnosť a tímovú súdržnosť. Nemožno zrátať, koľkokrát košickí hráči zblokovali pokusy Nitry a efektívne zamedzili priestor na prípadnú dráhu strely. Jednoducho povedané, Košice boli lepším mužstvom a ich včerajšie víťazstvo nie je prekvapením.

Séria síce nepatrí medzi jednoznačné, stav 3:1 na zápasy môže pôsobiť výrazne pozitívne pre Košice, ale pokojne mohlo byť 2:2. Sila veľkých mužstiev však tkvie v tom, že v play-off dokážu vyhrávať aj bitky, ktoré nie sú naoko pútavé. Košice presne to včera dokázali a v piatok budú mať na domácom klzisku príležitosť rozhodnúť.

Nitru rozhodne netreba podceniť, tímy Antonína Stavjaňu hrali vždy s nemalou dávkou intenzity, nepišťali po nedostatku hokejovej kvality, oplývali obrovským srdcom a bojovnosťou. Očakávam, že tieto aspekty predvedú i v piatok. Neviem si však predstaviť, že toto mužstvo Košíc prehrá tri zápasy po sebe, inak povedané, štyrikrát zo siedmich prípadov.

Viac o téme: HC Košice HK Nitra Michal Chovan Antonín Stavjaňa Dan Ceman Tipos extraliga
  • Autor: © Zoznam/Ondrej Herceg
  • Zdroj: Športky

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy