Strach o ruských hokejistov v NHL: Chicago podniklo krok, ktorý všetkých prekvapil

Na archívnej snímke z 19. januára 2023 logo Chicaga Blackhawks počas zápasu zámorskej hokejovej NHLNa archívnej snímke z 19. januára 2023 logo Chicaga Blackhawks počas zápasu zámorskej hokejovej NHL Zdroj: TASR/AP/Matt Slocum

CHICAGO - Hokejisti Chicaga napokon nenastúpia v rozcvičke pred nedeľným domácim zápasom zámorskej NHL proti Vancouveru v dresoch s dúhovými prvkami, ako mali pôvodne naplánované.

Duel ponesie názov "Pride Night game" a Blackhawks ním chcú vyjadriť podporu LGBTQ+ komunite. Ako uviedol klub vo svojom stanovisku, zámer zmenil vzhľadom na bezpečnosť svojich ruských hráčov.

Za Blackhawks hrá ruský obranca Nikita Zajcev, ktorý prišiel do Chicaga pred uzávierkou výmen z Ottawy. V klube pôsobia aj ďalší hráči, ktorí majú rodiny v Rusku, respektíve majú s krajinou rôzne spojitosti. Ruské zákony trestajú aktivity podporujúce danú komunitu.

Ruský prezident Vladimír Putin vlani v decembri podpísal novelu zákona, ktorá sprísňuje zákaz propagácie LGBT+ tém a pedofílie. Zákon zakazuje propagovať podľa Moskvy "netradičné sexuálne vzťahy", tému rodového nesúladu a zmeny pohlavia a pedofíliu a šíriť o nich informácie v médiách, na internete, v reklame, v knihách či vo filme. Za porušenie hrozí vysoká pokuta.

Víťazná radosť Chicaga Blackhawks Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA/AP/David Banks

Vedenie "jastrabov" sa rozhodlo stiahnuť dúhové dresy po diskusii s bezpečnostnými funkcionármi. O svojom kroku komunikovalo aj s hráčmi. Ako informovala agentúra AP, klub však naďalej plánuje viacero iných aktivít na podporu komunity – pred zápasom a počas prestávok medzi tretinami zahrajú dídžeji hlásiaci sa k LGBTQ+ komunite a na programe je aj vystúpenie miestneho speváckeho zboru, v ktorom pôsobia výlučne homosexuáli.

Hokej je pre všetkých

Hráči Blackhawks pritom už v tejto sezóne nosili pride dresy počas predzápasovej rozcvičky. Takisto sa viackrát predviedli v rôznych iných špeciálnych tematických dresoch. Chicago sa odhodlalo k svojmu najnovšiemu rozhodnutiu po tom, ako ruský obranca Ivan Provorov z Philadelphie či brankár James Reimer zo San Jose odmietli nastúpiť v predzápasovej rozcvičke s dúhovým dresom.

New York Rangers taktiež upustili od svojho zámeru predstaviť sa v januári s pride dresmi a hokejkami s dúhovými páskami.

NHL každoročne vo februári spúšťa kampaň "Hokej je pre všetkých", ktorá má za cieľ propagovať diverzitu a inklúziu. Akým spôsobom sa k akcii pripojí, necháva liga na jednotlivých kluboch.

Viac o téme: NHL Rusko Chicago Blackhawks Pride Night game LGBTQ+
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR, ČTK
Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy