Atletika povedala nie transrodovým športovkyniam: Musíme ochrániť ženskú kategóriu

Prezident Svetovej atletiky Sebastian CoePrezident Svetovej atletiky Sebastian Coe Zdroj: SITA/AP/Gregorio Borgia

MONAKO - Svetová atletika zakázala transgenderovým ženám štartovať v elitných ženských súťažiach, pokiaľ prešli mužskou pubertou.

O podobnom kroku, ktorý urobila vlani medzinárodná plavecká federácia, rozhodla vo štvrtok rada WA. Na svojom zasadnutí tiež sprísnila doteraz platné podmienky pre štart atlétiek s odlišným sexuálnym vývojom.

Prezident Svetovej atletiky Sebastian Coe na tlačovej konferencii uviedol, že rozhodnutie vylúčiť trans ženy bolo motivované "potrebou ochrániť ženskú kategóriu". Dodal, že WA vytvorí pracovnú komisiu, ktorá sa bude inklúziou trans ľudí zaoberať a ktorej bude predsedať transgenderová športovkyňa.

Prísnejšie pravidlá

Organizácia World Aquatics vlani v júni zakázala štart trans ženám v elitných plaveckých súťažiach, pokiaľ si prešli aspoň časťou mužskej puberty. Odôvodnili to zistením vedeckej komisie, podľa ktorej majú aj pri znížení hodnôt testosterónu liečebnými prostriedkami trans ženy stále výraznú výhodu oproti rodeným ženám.

Rada WA dnes tiež odsúhlasila obmedzenia pre atlétky s odlišným sexuálnym vývojom a znížila maximálne povolené množstvo testosterónu u týchto športovkýň o polovicu z piatich na 2,5 nanomolov na liter.

Prísnejšie pravidlo bude mať vplyv na atlétky s DSD, ako sú dvojnásobná olympijská šampiónka na 800 metrov Caster Semenyaová, strieborná olympijská medailistka z Tokia na 200 m Christine Mbomaová či Francine Niyonsabaová, ktorá skončila za Semenyaovou druhá na 800 m na OH 2016.

Podľa skoršieho pravidla nesmeli atlétky s DSD štartovať na tratiach 400 metrov až jednu míľu, pokiaľ mali hladinu testosterónu vyššiu ako päť nanomolov na liter. Teraz musia znížiť hodnotu testosterónu pod novú hranicu po dobu minimálne 24 mesiacov, aby mohli štartovať na mítingoch v ženskej kategórii.

Kvôli pravidlu Juhoafričanka Semenyová a Niyonsabaová z Burundi prešli pred OH v Tokiu na päťkilometrovú trať. Semenyaová sa na hry nekvalifikovala, Niyonsabaová postúpila do finále, ale bola diskvalifikovaná za vyšliapnutie z dráhy. Namíbijka Mbomaová prešla zo štvrtky na dvojstovku a získala striebro.

Ľudia s DSD majú semenníky, ale nevytvárajú dostatok hormónu dihydrotestosterónu (DHT), ktorý je potrebný na rozvoj mužských vonkajších genitálií.

Viac o téme: Atletika Caster Semenyaová Sebastian Coe WA Transgender
  • Autor: © Zoznam/
  • Twitter/World Athletics
  • Zdroj: ČTK

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy