Nórsky suverén opäť úradoval: Kläbo vyhral ďalšie preteky a vyrovnal rekord Johaugovej

Johannes Hösflot Kläbo a jeho víťazné oslavy v cieli pretekovJohannes Hösflot Kläbo a jeho víťazné oslavy v cieli pretekov Zdroj: SITA/AP/Heikki Saukkomaa/Lehtikuva

LAHTI - Nórsky bežec na lyžiach Johannes Hösflot Kläbo triumfoval v nedeľňajších pretekoch na 20 km klasicky s hromadným štartom vo finále Svetového pohára vo fínskom Lahti.

Pripísal si tak 20. individuálny triumf v prebiehajúcej sezóne a vyrovnal rekordný zápis krajanky Therese Johaugovej. Malý glóbus za vytrvalostné disciplíny získal ďalší Nór Paal Golberg, veľký za celkové poradie SP mal už pred pretekmi istý Kläbo.

Dvadsaťšesťročný Nór sa držal od začiatku na čele pretekov, prvýkrát zaútočil už na desiatom kilometri, ale odpútal sa len na chvíľku. V ďalšom priebehu pretekov sa striedal na čele s domácim Iivom Niskanenom, ktorého nahlas povzbudzovali plné tribúny.

Kläbo však nemal konkurenciu, jeho druhý útok prišiel približne dva kilometre pred koncom. V dlhom stúpaní sa odpútal od zvyšku štartového poľa a už nedal nikomu šancu. Do cieľa prišiel sám s náskokom 5,4 sekundy pred Golbergom. Ten mal už pred pretekmi v poradí vytrvalostných disciplín náskok 112 bodov a takmer istý malý glóbus, ktorý nakoniec potvrdil.

Tretí finišoval Švéd William Poromaa s mankom šesť sekúnd. Niskanen minul počas pretekov veľa síl, ktoré mu chýbali vo finiši a skončil až na deviatom mieste. Slovensko nemalo v pretekoch zastúpenie.

Trio najlepších: druhý Paal Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP/Heikki Saukkomaa/Lehtikuva

"Dnes to boli skvelé preteky a perfektné zakončenie sezóny. Mal som výborne pripravené lyže a skvelú formu. Bola to moja najlepšia sezóna v kariére, o ničom takom som ani nesníval," povedal v televíznom rozhovore víťaz, ktorý si okrem veľkého pripísal aj malý glóbus za šprint a k 20 triumfom v SP pridal aj tri zlaté a dve strieborné medaily z majstrovstiev sveta v Planici.

Kläbo vyhral poradie SP o 472 bodov pred druhým Golbergom, tretí skončil Talian Federico Pellegrino s mankom 1080 bodov.

výsledky: 1. Johannes Hösflot Kläbo 44:13,0 min, 2. Paal Golberg (obaja Nór.) +5,4 s, 3. William Poromaa (Šved.) +6,0, 4. Mikael Gunnulfsen +6,7, 5. Simen Hegstad Krüger +7,9, 6. Harald Amundsen +8,1, 7. Didrik Tönseth (všetci Nór.) +8,2, 8. Antoine Cyr (Kan.) +8,4, 9. Iivo Niskanen (Fín.) +8,6, 10. Andrew Musgrave (V.Brit.) +8,9

konečné poradie SP (po 31 súťažiach): 1. Kläbo 2715 b, 2. Golberg 2243, 3. Federico Pellegrino (Tal.) 1635, 4. Krüger 1281, 5. Tönseth 1269, 6. Hans Christer Holund (Nór.) 1218

konečné poradie vo vytrvalostných behoch (po 17): 1. Golberg 1258 b, 2. Kläbo 1154, 3. Tönseth 1065, 4. Krüger 971, 5. Holund 948, 6. Martin Löwström Nyenget (Nór.) 838

Viac o téme: Johannes Hösflot Kläbo Theresa Johaugová
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy