Slovenská družina sa musí mať na pozore: Ak im dáme priestor, môžu nás zničiť

Gólová radosť hráčov PortugalskaGólová radosť hráčov Portugalska Zdroj: SITA/AP/Olivier Matthys

LUXEMBURG - Španielsky tréner Roberto Martínez zvládol prvé dva zápasy na lavičke portugalskej futbalovej reprezentácie na jednotku.

V marcovom asociačnom termíne vyhrali jeho zverenci oba zápasy J-skupiny kvalifikácie ME 2024 proti papierovým outsiderom. Vo štvrtok zdolali doma Lichtenštajnsko 4:0 a o tri dni neskôr rozstrieľali Luxembursko na jeho pôde 6:0. So šiestimi bodmi sa usadili na čele tabuľky pred druhými Slovákmi, ktorí získali štyri body.

Portugalčania išli v Luxembursku od úvodu jasne za víťazstvom. Už po pol hodine hry si vybudovali štvorgólový náskok, keď sa okrem autora dvoch gólov Cristiana Ronalda strelecky presadili aj Joao Felix a Bernardo Silva. V druhom polčase pridal piaty zásah striedajúci Otavio.

V 85. minúte mohol zavŕšiť poltucet v luxemburskej sieti Rafael Leao, ale nepremenil pokutový kop. Vynahradil si to o štyri minúty neskôr, keď po individuálnej akcii spečatil víťazstvo hostí.

Cristiano má neuveriteľné medzinárodné skúsenosti

Martínez po stretnutí vyzdvihol prínos 38-ročného Ronalda pre mužstvo, ktoré ťaží z jeho skúseností.

"Cristiano má neuveriteľné a doslova jedinečné medzinárodné skúsenosti. Je jediný na svete so 198 štartmi za národný tím. Jeho skúsenosti sú pre náš tím veľmi dôležité a to nielen na ihrisku, ale aj v kabíne, v ktorej má veľké slovo. Spoluhráči ho rešpektujú a on sa vždy snaží pracovať v prospech tímu," povedal o Ronaldovi Martínez, ktorý pred štartom kvalifikácie nahradil pri kormidle portugalskej reprezentácie bývalého dlhoročného kouča "selecaa" Fernanda Santosa.

Cristiano Ronaldo a manažér Galéria fotiek (8) Cristiano Ronaldo a manažér Roberto Martínez Zdroj: SITA/AP/Olivier Matthys

"Dva zápasy, dve víťazstvá. Som rád, že som mohol prispieť k úspešnému štartu národného tímu do kvalifikácie. Ideme ďalej," napísal Ronaldo na sociálnej sieti.

Pomohli nám rýchle góly

Kouča Portugalska potešila nielen efektivita jeho tímu, ale aj dve čisté kontá. "Luxemburčania dokázali remizovať na Slovensku a potvrdili výkonnostný progres. Pomohli nám rýchle góly, prakticky už po štvrťhodine bolo rozhodnuté o našom víťazstve. O to viac si cením, že sme si situáciu na trávniku nezľahčili a naďalej boli sústredení. Veľmi ma teší ďalšia nula vzadu," dodal Martínez.

V najbližšom stretnutí nastúpia Portugalci doma proti Bosne a Hercegovine (17. júna), o tri dni neskôr sa predstavia na Islande.

Futbalisti Portugalska oslavujú gól Galéria fotiek (8) Futbalisti Portugalska oslavujú gól Cristiana Ronalda Zdroj: SITA/AP/Olivier Matthys

Ten sa po prehre 0:3 v Bosne dokázal pozviechať a vo Vaduze deklasoval domáce Lichtenštajnsko 7:0. Za hostí trikrát skóroval Aron Gunnarsson, hetrik zavŕšil v 72. minúte z pokutového kopu. Islanďania prevýšili súpera vo všetkých štatistických ukazovateľoch, v strelách dominovali 25:2 a loptu mali v moci 70 percent času.

"Páčila sa mi reakcia mužstva, predviedli sme kvalitný výkon a zaslúžene zvíťazili," uviedol kouč Islandu Arnar Vidarsson.

Viac o téme: Cristiano Ronaldo Portugalsko EURO Roberto Martinez ME 2024