Keby prikývol, mal by vážne problémy: Ruský hokejista z NHL na poslednú chvíľu cúvol

Iľja LjubuškinIľja Ljubuškin Zdroj: SITA/AP/Matt Slocum

BUFFALO - Ruský hokejista Ilja Ljubuškin sa kvôli obave z možných dôsledkov v rodnej krajine nezúčastní na dnešnom predzápasovom rozkorčuľovaní, ktoré jeho tím Buffalo Sabres plánuje absolvovať v dúhových dresoch na podporu komunity LGBT+.

O rozhodnutí dvadsaťosemročného obrancu, ktorý sa v lete pravidelne vracia do Ruska, kde majú s manželkou rodiny, informoval zámorské médiá americký klub. Do zápasu s Montrealom by Ljubuškin mal nastúpiť, samotný hráč situáciu nekomentoval.

Hráčove obavy vyplývajú z možného porušenia zákona, ktorého novelu podpísal prezident Vladimir Putin vlani v decembri. Sprísňuje zákaz propagácie LGBT+ tém a pedofílie. 

Zákon zakazuje propagovať podľa Moskvy "netradičné sexuálne vzťahy", tému rodového nesúladu a zmeny pohlavia a pedofíliu a šíriť o nich informácie v médiách, na internete, v reklame, v knihách či vo filme. Za porušenie hrozí vysoká pokuta.

Z obáv o bezpečnosť ruských hráčov už neobliekli pri podobnej príležitosti dúhové dresy hokejisti Chicaga, už skôr sa rozhodli vzdať dresov s tematikou menšín New York Rangers, Islanders a Minnesota. Akciou Pride Night sa tiež odmietli zúčastniť obranca Philadelphie Ivan Provorov, brankár San Jose James Reimer či Eric a Marc Staalovi z Floridy, ktorí sa odvolali na svoje náboženské presvedčenie.

Kampaň "Hokej je pre všetkých", ktorá má za cieľ propagovať diverzitu a inklúziu, spúšťa NHL každoročne vo februári. Akým spôsobom sa k akcii pripojí, necháva liga na jednotlivých kluboch.

Hráči Sabres pri rozkorčuľovaní nastúpia v tematických dresoch, ktoré sa potom predajú v aukcii, a dúhovú pásku budú mať aj na hokejkách. Klub navyše na sociálnych sieťach pozmenil logo tak, že ho obklopuje kruh v dúhových farbách.

Viac o téme: Rusko Iľja Ľjubuškin Dúhové dresy
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: Twitter/Buffalo Sabres
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy