VIDEO Kraľoval doma i v Nemecku: Obrancovia ho nespustili z očí... Všetko najlepšie, Mr. Koller!

Bývalý český futbalista Jan KollerBývalý český futbalista Jan Koller Zdroj: Profimedia

PRAHA - Hoci na začiatku kariéry pútal Ján Koller pozornosť skôr obrovitou postavou ako futbalovým umením, postupom času sa vypracoval v obávaného kanoniera.

Viac ako dvojmetrový útočník patril aj k najväčším oporám českého národného tímu, s ktorým si zahral na jednom svetovom a troch európskych šampionátoch. Člen Klubu ligových kanonierov a s 55 gólmi historicky najlepší strelec českej reprezentácie oslávi 30. marca päťdesiatku. 

Počas profesionálnej kariéry prešiel "Dino" Spartou, dnes už neexistujúcim Lokerenom, Anderlechtom, Dortmundom, Monakom, Norimbergom, Samarou a Cannes. V najvyšších súťažiach nastrieľal celkovo 180 gólov, majstrovské tituly získal okrem Česka aj v Belgicku a Nemecku.

V roku 1999 vyhral domácu anketu Futbalista roka, o rok neskôr bol vyhlásený za najlepšieho hráča belgickej ligy.

Nezabudnuteľný rozhovor Dina Kollera

"Vzostup v Belgicku, titul v Dortmunde, prvé reprezentačné góly a tiež účasť na štyroch šampionátoch, aj keď ten svetový skončil zranením. Pamätám sa aj na prvý gól v lige za Spartu, po ktorom nasledoval známy ukoktaný rozhovor, ktorým sa dodnes zabávajú na internete fanúšikovia, alebo nezvyčajný brankársky záskok v dortmundskom drese proti Bayernu," spomínal skvelý hlavičkár na míľniky úspešnej kariéry.

V reprezentácii debutoval až v necelých 26 rokoch vo februári 1999 proti Belgicku a hneď sa postaral o jediný gól stretnutia. Najslávnejšie chvíle zažil na Eure 2004 v Portugalsku, kde spanilú jazdu zverencov trénera Karola Brücknera ukončila až smolná porážka v semifinále s Gréckom.

Po ďalšom európskom šampionáte v Rakúsku a Švajčiarsku Koller uzavrel svoju kariéru v národnom tíme, nakrátko sa vrátil v septembri 2009, keď si pripísal definitívne posledný 91. štart.

Kollerove góly v reprezentácii

Pražský rodák začínal s futbalom ako brankár v juhočeskom Smetanovej Lhote, v roku 1994 si ho z divízneho Milevska už ako útočníka nečakane vytiahla Sparta. Koller sa síce presadil do prvého tímu, v ňom však veľkú dieru do sveta neurobil a po dvoch rokoch na Letnej odišiel ako nadbytočný hráč do belgického Lokerenu. V provinčnom klube sa začala rodiť jeho povesť ťažko ustrážiteľného kanoniera.

O kedysi vysmievaného nemotora sa zrazu začali zaujímať popredné európske kluby. V roku 1999 prestúpil do Anderlechtu, po ďalších dvoch sezónach sa sťahoval do Borussie Dortmund, ktorej spolu s reprezentačným spoluhráčom Tomášom Rosickým pomohol k majstrovskému titulu aj finálovej účasti v Pohári UEFA. Hoci góly strieľal aj vo svojich ďalších pôsobiskách, jeho angažmán v Monaku, Norimbergu či Samare už taký úspešný nebol.

Po roku a pol v Rusku sa Koller vrátil za rodinou na juh Francúzska a na sklonku kariéry obliekol dres treťoligového Cannes, kým sa v lete 2011 aj pre pretrvávajúce zdravotné problémy rozhodol dať veľkému futbalu zbohom. "Futbal a veľké zápasy mi budú veľmi chýbať, no zdravie povedalo dosť. Telo už je za celú kariéru veľa opotrebované," povedal vtedy.

Pred tromi rokmi bol ako tretí hráč svojej generácie po Pavlovi Nedvědovi a Karlovi Poborskom prijatý do Siene slávy českého futbalu, vlani mal premiéru dokumentárny film Jan Koller - Príbeh obyčajného chlapca. Fakt, že góly strieľať nezabudol ani na prahu päťdesiatín, dokazuje ako v stretnutiach za Smetanovu Lhotu, tak pri rôznych exhibíciách. Okrem toho sa rozvedený otec dcér Hedvigy a Kateřiny aktívne venuje hokeju, tenisu či padelu.

Jan Koller - futbalový gigant

Viac o téme: Jan Koller Sparta Praha Borussia Dortmund 1. FC Norimberg KSC Lokeren RSC Anderlecht Krylia Sovetov Samara
  • Autor: © Zoznam/
  • VIDEO: YouTube/dunican001, Czech oli, Proyecto Futbolteca
  • Zdroj: ČTK
Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy