Joj, ten horký Juhoameričan: Tenis je nuda, je to ako dívať sa na kriket! Kyrgios spôsobil revolúciu

Bývalý čilský tenista Marcelo Ríos
Bývalý čilský tenista Marcelo Ríos Zdroj: Profimedia

BRATISLAVA – Vo svete tenisu, športu gentlemanov, nenájdete mnoho kontroverzných postáv, ktoré by zapĺňali titulné stránky bulvárnych denníkov a viac než svojou hrou pútali pozornosť výstredným, či dokonca poľutovaniahodným správaním.

Iste, bol by v tom čert, ak by sa nenašli nejaké výnimky.

Jedným z najbúrlivejších hráčov všetkých čias je bývalý čilský tenista Marcelo Ríos. Milovaný i nenávidený Juhoameričan s prezývkou "Číňan" vo svojej originálnej osobnosti stelesňoval mnohé aspekty – temperamentná a nepredvídateľná šelma, ktorá sa vedela šmahom ruky nasrdiť a "roztrhať" všetko, čo jej prišlo do cesty.

Na druhej strane šlo aj o mimoriadne talentovaného a kvalitného hráča, ktorý sa vo svetovom rebríčku vyšplhal na prvé miesto a v druhej polovici 90. rokov doslova pobláznil do futbalu zamilovanú krajinu spod Ánd.

Ten, kto zažil éru rodáka z čilskej metropoly Santiago, alebo aspoň si naštudoval jeho kariéru prostredníctvom autobiografických kníh či videí na YouTube, veľmi dobre vie, že Ríos si nikdy nedával servítku pred ústa a okrem šikovnej ľavačky a celodvorcového prejavu divákov zabával aj excesmi, ktoré s pragmatickým a nalinajkovaným tenisom nemali veľa spoločné.

Ako pozerať sa na kriket

Niet divu, že práve alfasamci schopní búrať bariéry a šliapať po pravidlách či zvyklostiach sú jeho srdcu najbližšie.

Žiaden Roger Federer, žiaden Rafael Nadal, dokonca ani Novak Djokovič. Marcelo Ríos loví v celkom iných vodách...

"Federer pre mňa nie je hráč, ktorého keď uvidíte, poviete si: ´Aké zábavné´. Páčil sa mi spôsob jeho tenisu, pretože ten chlap hral s neuveriteľnou ľahkosťou, bol veľmi inteligentný a dobrý na kurte. Ale nie je to Kyrgios alebo Fognini, keď ich vidíte a očakávate, že sa postarajú o rozruch, spravia neporiadok. To je zábavnejšie.

Tenisti z Tímu Európy Galéria fotiek (2) Zdroj: TASR/AP/Kin Cheung

Tenis mal vždy obmedzenia. Nadávate, dostanete pokutu. Hodíte raketu, nasleduje ďalšia pokuta. Na tlačových konferenciách nemôžete o nikom hovoriť zlé veci. Wimbledon vás núti obliekať sa do bieleho, takže vyzeráte ako neviem čo. Tenis je nuda, je to ako pozerať sa na kriket.

Potom príde niekto ako Kyrgios a urobí revolúciu vo všetkom. Vypredáva štadióny, je to výnimočná šou. Moja osobnosť bola tiež trochu zlá. Vzbudzoval som veľkú pozornosť hádzaním rakiet, alebo nadávkami. Ľudia sa bavili," vyhlásil v rozhovore pre Clay Marcelo Andrés Ríos Mayorga, ako znie celé meno historicky prvého kráľa tenisu z Latinskej Ameriky.

Lakomá stará pani

Štyridsaťsedemročný Čiľan je jediným mužom v tzv. otvorenej ére, ktorý bol svetovou jednotkou a nikdy nezískal grandslamový titul. Za jeho najväčší úspech je považovaná účasť vo finále Australian Open 1998, kde podľahol Petrovi Kordovi.

Otcovi amerického tenistu Sebastiana Kordu a slávnej golfistky Nelly Kordovej bol neskôr zistený doping, ale napriek snahe o zmenu výsledku (česká legenda vyhrala hladko 6:2, 6:2, 6:2) však zostal pražský rodák právoplatným šampiónom, s čím sa Ríos nikdy nezmieril.

Celkovo ovládol osemnásť singlových turnajov a na poste prvého hráča sveta strávil dohromady šesť týždňov.

Najvýznamnejšie úspechy dosiahol v spomínanom roku 1998, kedy okrem finálovej účasti v Melbourne a postu svetovej jednotky, ovládol prestížne podniky série Masters v Ríme, Indian Wells a Miami. Stal sa iba štvrtým mužom po Jimovi Courierovi (1991), Michaelovi Changovi (1992) a Peteovi Samprasovi (1994) , ktorý skompletizoval tzv. Sunshine Double.

"Ani neviem, ako sa mi to podarilo. Tri týždne vyhrávania, okrem toho, že som sa stal číslom jeden, že som porazil Agassiho a vystrnadil Samprasa z čela rebríčka. Krásne spomienky, ale nežijem v minulosti."

Po Ríosovi sa z dvojnásobného víťazstva na amerických tisíckach tešil už len Andre Agassi (2001), Roger Federer (2005, 2006, 2017) a absolútny rekordér Novak Djokovič (2011, 2014, 2015 a 2016).

Ďalším pánom do partie môže byť španielsky supertalent Carlos Alcaraz, ktorý zvíťazil na kalifornskej púšti a skvele rozbehnutý má aj podnik na Floride. Ak docvála až k titulu, stane sa vôbec najmladším majiteľom oboch trofejí z týchto podujatí v jednom roku.

"Verili by ste, že som nič nevidel, pretože dom, ktorý som si prenajal, nemá internet? Stará pani bola lakomá a nezabezpečila internet," vysvetlil Ríos s dávkou humoru dôvod, prečo nemohol sledovať finále turnaja v Indian Wells.

Najnižšia svetová jednotka v histórii (Ríos meria "len" 175 cm) ukončila kariéru v sezóne 2003 vo veku 27 rokov. Dôvodom boli vlečúce sa problémy s chrbtom. O štyri roky neskôr sa chcel vlasatý a tetovaniami zdobený Juhoameričan vrátiť na domácom podujatí vo Viňa del Mar. Jeho plány na "comeback" však opäť zmaril neposlušný chrbát.

Federer? Staral by som sa aj o jeho deti

Aj keď bol nútený odložiť raketu do kúta, na tenis celkom nezanevrel. Naposledy zaujal – ako inak – búrlivým a ťažko vysvetliteľným partnerstvom s čínskym mladíkom Juncheng Shangom.

"Motivovalo ma to, čo Juan Carlos Ferrero dokázal s Alcarazom. Okrem toho, že Shang je mi podobný, keďže je ľavák. A bol jediným hráčom na challengerovej úrovni, ktorý mal pri sebe bývalú svetovú jednotku," povedal Ríos pre ESPN.

Pod dozorom ikony z Čile vyhral Shang challenger v Lexingtone, prebojoval sa do ďalšieho finále a vyšplhal sa o 167 miest v rebríčku, no ich spolupráca vydržala len zopár mesiacov.

Za predčasným koncom vraj stojí hráčova rodina. Osemnásťročný Aziat v rozhovore pre Clay označil Ríosa za "neúctivého". Ani Čiľan neostal svojej povesti nič dlžný a mladej nádeji naložil za ležérny prístup k tenisu.

"Je to iná kultúra. Juhoameričan tvrdo pracuje. Chcel som trénovať po zápasoch a oni nie. Ak ho bolela noha, zastavili sme sa. Okrem toho si žijú dobre, majú peniaze, sponzorov. Povedal som mu, že takto sa nikam nedostane. Poslal som mu videá Rafu Nadala, ktoré mi poslal Carlos Moya. Chlapec bol šťastný, ale keď sa do toho začnú pliesť rodičia, je to nemožné.

Shang hrá veľmi ľahko, ale nesnaží sa. Pre mňa profesionálny hráč trénuje dve a pol hodiny doobeda a dve a pol hodiny poobede, plus fyzická príprava. A on? Dve hodiny, vstáva o 12:00... Majú inú kultúru. Ak zacítia bolesť, zastavia sa. Ten chlap ide päť krokov dopredu a desať krokov dozadu," nešetril kritikou na adresu bývalého zverenca.

Existuje vôbec šanca, že Marcela Ríosa ešte uvidíme na okruhu v pozícii trénera?

"Nie. Nikoho iného by som netrénoval, hoci keby mi zavolal Federer, nedokázal by som povedať nie. Dokonca by som sa staral aj o jeho deti."

Nechajme sa prekvapiť, čo prinesie budúcnosť. Jedno je však isté, horkokrvný "El Chino" má stále čo povedať i ponúknuť...

Viac o téme: Roger Federer Novak Djokovič Fabio Fognini Andre Agassi Nick Kyrgios Petr Korda Marcelo Ríos Juncheng Shang Michael Chang Peter Sampras
  • Autor: © Zoznam/Patrik Seman
  • Twitter/Clay
  • Zdroj: Športky, claytenis.com
Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy