Stovky športovcov poslali otvorený list: Bola by to katastrofálna chyba

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: Getty Images

LAUSANNE - Vyše troch stoviek súčasných aj bývalých šermiarov vyzvali v otvorenom liste svetovú federáciu FIE a Medzinárodný olympijský výbor, aby trvali na vylúčení ruských a bieloruských športovcov z medzinárodných súťaží.

Nedávne rozhodnutie FIE o ich návrate a súčasné snahy MOV umožniť im za určitých podmienok zapojenie do olympijských kvalifikácií pri trvajúcom vojnovom konflikte na Ukrajine označili signatári za katastrofálnu chybu.

"Túto hroznú a jednostrannú útočnú agresiu a porušenie olympijského prímeria nemožno ignorovať a vôbec nie schvaľovať. Bola by katastrofálna chyba prejsť k bežnému režimu.

Vyzývame Vás, aby Vami odporúčaná suspendácia ruského a bieloruského (šermiarskeho) zväzu a národných olympijských výborov zostala zachovaná," uvádza sa v liste, ktorý podpísali podľa zahraničných agentúr šermiari z celej Európy a tiež z USA, Kanady, Mexika, Brazílie, Čile a Japonska.

Adresátmi sú prezident MOV Thomas Bach a dočasný šéf FIE Emmanuel Katsiadakis.

Výzva nasledovala týždeň po tom, čo ukrajinský šermiarsky zväz oznámil, že jeho reprezentanti nebudú štartovať na turnajoch, na ktorých sa budú zúčastňovať ruskí a bieloruskí športovci, a vyzval ostatné krajiny, aby sa k nemu pripojili.

FIE sa za návrat ruských a bieloruských šermiarov do súťaží vyslovila 10. marca na mimoriadnom kongrese a šermiari v liste argumentujú, že pri tom úplne ignorovala názory športovcov. Dnes v Lausanne sa uskutoční rokovanie výkonnej rady MOV, ktorý od januára hľadá cesty, ako umožniť niektorým športovcom z Ruska a Bieloruska účasť v neutrálnych farbách na olympijských hrách 2024 v Paríži.

Viac o téme: Šerm Bielorusko Rusko Ukrajina MOV Vojna FIE
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy