Kontroverzná Ruska pobúrila všetkých naokolo: Po roku vyšla s pravdou von

Trénerka Eteri Tutberidzeová a Kamila Valijevová počas tréninguTrénerka Eteri Tutberidzeová a Kamila Valijevová počas tréningu Zdroj: SITA/AP/Bernat Armangue

PARÍŽ - Krasokorčuliarskej trénerke Eteri Tutberidzeovej aj po viac ako roku prekáža, ako prezident Medzinárodného olympijského výboru Thomas Bach na minuloročných zimných hrách v Pekingu skritizoval jej správanie voči zverenkyni Kamile Valievovej.

Tá po zverejnení pozitívneho dopingového testu síce mohla nastúpiť do súťaže žien, ale pokazila voľnú jazdu. Tutberidzeová ju pri odchode z ľadu nepodporila, čo rozhorčilo prezidenta MOV Bacha. Ruská trénerka jeho kritiku považuje za neoprávnenú a chcela by ospravedlnenie. Uviedla to v rozhovore pre francúzsky denník L'Equipe.

Keď sa vtedy pätnásťročná Valievová vo voľnej jazde prepadla na štvrtú priečku, bolo v hlukových mikrofónoch počuť, ako jej trénerka hovorí: "Prečo si to vypustila? Prečo si prestala bojovať?". Bach sa nad tým pozastavil a tvrdil, že trénerkino chladné správanie nechá prešetriť.

Samotná Valievová sa po olympiáde postavila za svojich trénerov a naďalej sa pripravuje v tejto skupine, aj keď môže kvôli sankciám za ruskú okupáciu Ukrajiny pretekať len na domácej scéne.

Problém nebol, že zlyhala

Tutberidzeová svoje správanie z Pekingu obhajuje. "Nemôžete objať niekoho, kto o to nestojí, a problém nebol, že zlyhala. Na druhú stranu nemáte žiadne právo to vzdávať. Len som sa jej spýtala, prečo prestala súťažiť po druhom prvku. Skrátka odmietla bojovať do konca," povedala Tutberidzeová, pod ktorej vedením sa pripravovala aj olympijská šampiónka Anna Ščerbakovová.

S Valievovou, ktorá bola pred olympiádou jasnou favoritkou na zlato v súťaži žien, vtedy vraj dlho sedeli v šatni a situáciu preberali. "To obvinenie od Thomasa Bacha je nefér, očakávam od neho ospravedlnenie," vyhlásila Tutberidzeová.

Trénerka Eteri Tutberidzeová a Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA/AP/Natacha Pisarenko

Tím okolo mladučkej ruskej krasokorčuliarky sa dostal do centra pozornosti po tom, čo na olympijských hrách vyšiel najavo pozitívny test Valievovej z decembrového ruského šampionátu.

Kvôli tomu doteraz neboli udelené medaily v súťaži tímov, kde Vaiievová pomohla ruskému výberu k zlatu. Potom mohla podmienečne štartovať v individuálnych pretekoch. Len vďaka jej štvrtému miestu dostali medailistky svoje cenné kovy, inak by na ceremoniál tiež museli čakať.

Moji korčuliari boli vždy čistí

Tutberidzeová svoju zverenkyňu obhajuje. "Naozaj neviem, čo sa stalo. Moji korčuliari boli vždy čistí. S celým tímom sa snažíme to pochopiť, pozerali sme sa na kamerové záznamy z ruských majstrovstiev, kde bola tá kontrola. A zaujíma nás, prečo bola taká dlhá doba medzi kontrolou a oznámením výsledku," povedala.

Ruská disciplinárna komisia rozhodla, že sa Valijevová ničoho zlého nedopustila a nijako ju nepotrestala. Proti tomu sa Svetová antidopingová agentúra WADA, medzinárodná federácia ISU aj ruská agentúra odvolali na športovú arbitráž CAS v Lausanne.

WADA pre onedlho sedemnásťročnú krasokorčuliarku požaduje štvorročný dištanc. Tutberidzeová má jasno, čo by to pre Valievovú znamenalo. "Bol by to koniec jej kariéry," vyhlásila.

Viac o téme: Krasokorčuľovanie Thomas Bach MOV WADA ZOH 2022 Kamila Valievová Eteri Tutberidzeová
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy