Rusi reagujú na rozhodnutie MOV: Neľudské, nezákonné a otvorene diskriminačné

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: SITA/AP/David J. Phillip

MOSKVA - Ruský minister športu Oleg Matyzin označil rozhodnutie Medzinárodného olympijského výboru o opätovnom prijatí ruských športovcov za nehumánne.

MOV po utorkovom zasadnutí odporučil návrat ruských a bieloruských športovcov do medzinárodných súťaží ako jednotlivcov, avšak s obmedzeniami. Musia štartovať pod neutrálnou vlajkou a týka sa to len športovcov bez prepojenia na armádu.

Rozhodnutie sa zatiaľ netýka OH2024. Na medzinárodné podujatia by sa podľa odporúčaní MOV nemali dostať športovci z Ruska a Bieloruska, ktorí otvorenie podporovali vojnu na Ukrajine, alebo majú zmluvy s armádou či národnými bezpečnostnými agentúrami. Tí podľa Bacha nemôžu súťažiť ako neutrálni športovci.

"Odporúčania MOV ohľadom ruských športovcov sú nezákonné a otvorene diskriminačné. Športovci sa na olympiádu pripravovali roky. Je to ich práca, ich život. Odobrať im toto právo je neľudské," citovala agentúra DPA vyjadrenie Matyzina.

Na medzinárodných podujatiach sa naďalej nemôžu zúčastňovať družstvá z oboch krajín a ich športovci by nemali štartovať ani v tímových súťažiach, mixoch či napríklad viacboji v gymnastike, uvádza sa v usmernení MOV. Všetci navyše musia mať preukázateľný záznam o testovaní na doping.

Na podujatia nemajú povolený vstup zástupcovia vlád oboch krajín či štátni predstavitelia a na súťažiach nemôžu byť "vlajky, hymny, farby ani akékoľvek iné označenia týchto krajín".

Kremeľ bude podľa Peskova brániť záujmy svojich športovcov

Kremeľ bude brániť záujmy ruských športovcov, v stredu to vyhlásil hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Reagoval tak na utorkové rozhodnutie Medzinárodného olympijského výboru, podľa ktorého majú zostať športovci i športové tímy z Ruska a Bieloruska s väzbami na armádu a bezpečnostné orgány svojich krajín naďalej vylúčení z medzinárodných športových súťaží.

Prezident MOV Thomas Bach zároveň informoval, že konečné rozhodnutie o účasti športovcov z Ruska a Bieloruska na letnej olympiáde v roku 2024 v Paríži padne neskôr. "Budeme brániť záujmy našich športovcov všetkými možnými spôsobmi. Naďalej budeme rokovať s MOV," cituje TASR vyjadrenie Peskova na základe správy AFP.

Viac o téme: Bielorusko Rusko Ukrajina MOV Dmitrij Peskov Oleg Matyzin
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy