VIDEO Diablov advokát ruských športovcov? Česká hviezda si poriadne zavarila

David SvobodaDavid Svoboda Zdroj: Profimedia

PRAHA - Ministerstvo obrany ČR sa dištancovalo od výrokov päťbojára a člena Českého olympijského výboru Davida Svobodu, ktorý schvaľuje účasť Rusov a Bielorusov na olympijských hrách a v kvalifikačných súťažiach.

Olympijský víťaz z Londýna 2012 Svoboda je predsedom Komisie športovcov ČOV a členom Armádneho športového centra Dukla. Českej televízii povedal, že športovci by nemali byť diskriminovaní na základe svojho politického postoja. Podľa ministerstva Svoboda spochybňuje zločiny Ruska voči Ukrajine, ktorú napadla ruská armáda.

"Môj osobný názor je aj v súlade s tým, čo hovorí Medzinárodný olympijský výbor počas roka a aktuálne odporúča účasť Rusov a Bielorusov. Pretože dobre vie, alebo zástupcovia a funkcionári vedia, že nie je možné tú účasť zakázať, a neporušiť tým všetky dokumenty, ku ktorým sa zaviazali," vyhlásil Svoboda v Českej televízii.

Olympijská charta nikoho nezaujíma

Keď ale moderátorka uviedla, že v olympijskej charte sa okrem nediskriminácie športovcov hovorí aj o podpore mierovej spoločnosti, vyhlásil Svoboda, že olympijská charta už nikoho dávno nezaujíma a nedodržiava sa. "Je to otázka výkladu," dodal.

"Ten vojnový konflikt stále prebieha. A ako vieme, tak prvou obeťou každého vojnového konfliktu je pravda," povedal Svoboda.

Na upozornenie moderátorky ČT, že valné zhromaždenie OSN opakovane v rezolúciách odsúdilo agresiu Ruska voči Ukrajine, reagoval Svoboda slovami: "Môže to byť pokojne chyba, čo ja viem."

Je to výsmech ukrajinským športovcom

"Ministerstvo obrany sa dištancuje od výrokov päťbojára Davida Svobodu, člena rezortnej ASC Dukla, ktorý v ČT relativizoval a spochybňoval zločiny, ktoré Rusko pácha na Ukrajine, a schvaľoval, aby reprezentanti Ruska a Bieloruska štartovali na olympiáde," oznámilo včera ministerstvo v tlačovej správe.

"Ukrajinskí športovci zomierajú za svoju vlasť a nikdy už na olympiáde nebudú môcť svoju krajinu reprezentovať. Je nemorálne a ohavné, umožniť účasť na olympijských hrách športovcom Ruska a Bieloruska. Je to výsmech mŕtvym ukrajinským športovcom a všetkým obetiam barbarského Putinovho útoku na Ukrajinu," uviedla ministerka obrany Jana Černochová.

Medzinárodný olympijský výbor v utorok odporučil medzinárodným športovým federáciám, aby umožnili návrat neutrálnych ruských a bieloruských športovcov do súťaží. Český premiér Petr Fiala aj členovia českej vlády sú ale proti štartu ruských a bieloruských športovcov na olympijských hrách.

Uviedli to pred a po dnešnom rokovaní vládneho kabinetu v Jeseníku. Podľa ministra zahraničia Jána Lipavského (Piráti) je potrebné si uvedomiť, že ruskí športovci sú vychovávaní ruským štátom. Na Ukrajine zomreli stovky športovcov a trénerov, olympijské ideály boli pošliapané, povedal.

ČOV v utorkovej bezprostrednej reakcii na postup MOV tiež oznámil, že nezmenil svoj postoj a trvá na zachovaní sankcií voči Rusku a Bielorusku. Za neprijateľnú považuje aj ich účasť na olympijských kvalifikáciách.

Nebojte sa, nie som na zlej strane

Neskoro v noci sa k tomu sám Svoboda vrátil. "Bol som pozvaný, aby som sa vyjadril k aktuálnemu postoju MOV, ktorý pripúšťa účasť týchto športovcov pod neutrálnou vlajkou. Rozumiem racionálnym dôvodom, ktoré MOV k tomuto postoju vedú, ale nie som obhajcom MOV ani ruských a bieloruských športovcov," zdieľal na svojom profile.

Zdôraznil, že rozhodne neschvaľuje vojnu na Ukrajine a nemá dôvod obhajovať politiku Ruska alebo Bieloruska. "Ide mi iba o obranu nevinných športovcov a aby politika do športu čo najmenej zasahovala. Bohužiaľ, niektoré moje vyjadrenia vyzneli nešťastne a zrejme spôsobili úplne iný dojem, ako ako som to mal v úmysle."

"Do domnelej pozície 'diablovho advokáta' ruských športovcov som sa dostal len svojou nemotornosťou v rozhovore. Nemal som svoj deň. Nebojte sa, nie som na zlej strane," vysvetľoval.

Chcel vraj predovšetkým prezentovať neutrálne stanovisko Komisie športovcov ČOV podložené výsledkami prieskumu medzi českými športovcami. Do toho sa na konci februára zapojilo 208 športovcov, ktorí sa v posledných ôsmich rokoch zúčastnili niektorej z multišportových podujatí, uviedol Sport.cz.

Striktne účasť ruských a bieloruských športovcov na OH odmietlo 49 percent respondentov. Tridsaťjeden percent bolo pre ich účasť pod neutrálnou vlajou, ak sa dištancujú od vojny na Ukrajine. To je postoj, ktorý najviac zodpovedá aktuálnemu odporúčaniu MOV. Osem percent, teda 17 ľudí, by podporilo návrat Rusov a Bielorusov na medzinárodnú scénu bez výnimiek.

Verejne ale znejú skôr hlasy trvajúce na zachovaní súčasných sankcií, čo je tiež oficiálne stanovisko ministerstva zahraničia, Národnej športovej agentúry a Českého olympijského výboru. Pridala sa k nim aj Dukla, ktorá je Svobodovým zamestnávateľom.

"Armádne športové centrum Dukla sa s jednoznačnosťou záporne stavia k úvahám o možnosti návratu ruských a bieloruských športovcov do akýchkoľvek súťaží. Nie je mysliteľné, aby v čase, keď sa ukrajinskí športovci zúčastňujú obrany svojej vlasti a pokladajú za ňu svoje životy, nastupovali v súťažiach spoločne s vyslancami agresora," uviedla na webe.

Z nás olympionikov to robí debilov

Vodný slalomár Vavřinec Hradilek na Twitteri zdôraznil, že utorkový Slobodov rozhovor nie je stanoviskom Komisie športovcov ČOV, ktorej je sám členom. "Bohužiaľ to tak vyzerá. Môj názor zostáva rovnaký. Nie ruským športovcom, kým bude vojna a kým ju neodsúdia akýmkoľvek vyhlásením," uviedol.

Proti Svobodovi sa ohradil tiež veslár Jakub Podrazil. "Idem do debaty ČT ako predseda za komisiu športovcov, odprezentujem výsledky ankety (ktorá dopadla relatívne dobre) a potom tam zvyšok času prezentujem vlastný názor. Okej, toto sa nepodarilo. Blbé je, že z nás olympionikov to robí úplných debilov," napísal na Twitteri.

Strieborný olympijský medailista vo vodnom slalome z Tokia 2021 Lukáš Rohan spochybnil samotný prieskum, o ktorom bola reč.

"Dotazník o dvoch uzavretých otázkach k téme nemožno brať ako prieskum. Jeho výsledky o ničom nevypovedajú, mali slúžiť na úplne iné účely. Rozhodne nie k zverejneniu postoja českých športovcov. Obrovská chyba, že k tomu došlo. Ako člen komisie športovcov sa všetkým športovcom ospravedlňujem," uviedol.

Viac o téme: Bielorusko Rusko David Svoboda
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: Twitter/Paula, Vavrinec Hradilek, Jakub Podrazil; Facebook/David Svoboda
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy