Namiesto ruskej hymny jej pustili Čajkovského: Majsterka sveta nechápala, čo sa deje

Ruská boxerka Anastasia DemurčjanováRuská boxerka Anastasia Demurčjanová Zdroj: Profimedia

NAÍ DILLÍ - Ruský prezident Vladimír Putin verejne zagratuloval boxerke Anastasii Demurčjanovej k triumfu na majstrovstvách sveta. Ruská reprezentantka minulý týždeň v Dillí ovládla ľahkú strednú váhu a mohla si vypočuť aj národnú hymnu.

Následná chvála od hlavy štátu je pre odporcov návratu ruských a bieloruských športovcov dôkazom, ako by to mohlo vyzerať, ak by Rusi smeli štartovať na olympijských hrách 2024 v Paríži.

Putin zaslal úspešnej boxerke list, ktorý Kremeľ zverejnil na svojom webe. "Z hĺbky srdca vám gratulujem k vášmu brilantnému víťazstvu. Na majstrovstvách sveta v Dillí ste ukázali vodcovské kvality, zručnosti a vôľu, porazili ste silné a skúsené súperky a svojim triumfom ste potvrdili silnú, sebavedomú pozíciu národnej boxerskej školy," uviedol.

Server insidethegames upozornil, že odporcovia účasti ruských športovcov na OH 2024 v Paríži argumentujú okrem iného tým, že akýkoľvek úspech hoci neutrálnych športovcov by využila ruská propaganda. Putinova gratulácia môže byť považovaná za dôkaz týchto tvrdení.

Medzinárodná boxerská asociácia, na čele ktorej stojí Rus Umar Kremljov, je k ruským a bieloruským športovcom oveľa ústretovejšia ako iné medzinárodné federácie. Reprezentanti týchto krajín môžu na medzinárodnej scéne súťažiť bez akýchkoľvek obmedzení.

Mnoho krajín vrátane Česka kvôli tomu bojkotovalo mužské i ženské MS. Ak by box mal vyhovieť odporúčaniam Medzinárodného olympijského výboru, musel by podmienky sprísniť.

Nechápala som, čo sa deje

Zatiaľ si mohla Demurčjanová vypočuť na najvyššom stupni ruskú hymnu, aj keď kvôli chybe usporiadateľov zaznela až druhýkrát. Najskôr ju na medailovom ceremoniáli pustili prvý klavírny koncert Piotra Iľjiča Čajkovského. Potom sa hlásateľ v hale ospravedlnil, pozval Demurčjanovú na stupne víťazov znova, a aj keď väčšina divákov odišla, vypočula si ruskú hymnu.

"Nechápala som, čo sa deje. Po pár sekundách som počula Čajkovského, bolo to urážlivé. Ale potom s nami všetci naši fanúšikovia spievali hymnu a obišla som ring s ruskou vlajkou. To bolo ešte lepšie ako tá cena," povedala boxerka denníku Sport- Express.

Generálna sekretárka Ruskej boxerskej federácie Taťjana Kirijenková odmietla, že by zo strany usporiadateľov išlo o úmysel. "Bol to dôsledok technickej chyby. Už sa nám ospravedlnili za to, čo sa stalo. Čakali sme na ruskú hymnu, mali sme v očiach slzy šťastia. Sme vďační Medzinárodnej boxerskej asociácii za bezprecedentné rozhodnutie vrátiť našich športovcov s vlajkou a hymnou," dodala.

Viac o téme: Vladimír Putin Anastasia Demurčjanová
  • Autor: © Zoznam
  • Twitter/insidethegames
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy