Kauza českého majstra sveta: Súd rozhodol o oddlžení Michala Sýkoru

Bývalý český hokejista Michal SýkoraBývalý český hokejista Michal Sýkora Zdroj: Profimedia

PARDUBICE - Pardubická pobočka krajského súdu v Hradci Králové rozhodla o úpadku bývalého hokejistu Michala Sýkoru, ktorý na seba ako fyzickú osobu podal konkurzný návrh.

Súd povolil riešenie úpadku oddĺžením, insolvenčným správcom ustanovil spoločnosť AAA Insolvence OK. ČTK to zistila z insolvenčného registra. AAA Insolvencia OK už bola predtým určená ako insolvenčný správca u jednej z dvoch Sýkorových firiem, ktoré sú v konkurze a dlhujú klientom viac ako 200 miliónov korún.

Insolvenčný súd v poslednom konaní vyzval veriteľa, aby svoje pohľadávky v insolvenčnom konaní uplatnili do 9. mája.

Sýkora v minulosti založil dve najprv úspešné firmy The Golden Investment a MPM Invest, ktoré obchodovali so zlatom a striebrom. Pred príchodom covidu sa ale dostal do dlhovej špirály, ktorú riešil opakovanými pôžičkami. Obe jeho firmy sú teraz v konkurze, medzi veriteľmi sú aj niektorí hokejisti. Najvyššiu pohľadávku cez 25 miliónov korún prihlásil reprezentačný útočník Roman Červenka.

Obchodovanie s drahými kovmi

Sýkora 1. marca pred súdom vysvetľoval obchodný model firiem, ktorý spočíval v tom, že obchodovali s drahými kovmi, najmä v Česku. Snažili sa nakúpiť zlato, striebro a ich zliatiny, prípadne ich získať od klientov ako pôžičku, a predať ich za lepšiu cenu. Okrem toho požičiavali zlato dvom iným firmám, spoločnostiam Mošna a GZ Metal. Okrajovo MPM Invest drahé kovy spracovávala na šperky, ktoré potom predávala.

Sýkora tiež uviedol, že mal obchodné styky s firmami Mošna, GZ Metal a Prvá česká zlatnícka, ktoré za transakcie so zlatom postupne prestávali platiť a dlhovali mu 100 miliónov korún. Nechcel ich od nich vymáhať, pretože všetci plánovali vytvoriť jednu veľkú spoločnosť, ktorá by ovládla trh.

Vymáhanie by tiež bolo nákladné a veril, že sa mu nakoniec podarí pre veriteľov získať mnohonásobne viac peňazí prostredníctvom novo vzniknutého subjektu. To sa ale nestalo, dnes sú už niektoré pohľadávky premlčané.

Sýkora je majstrom sveta z rokov 1996 a 2000, hral aj na olympijskom turnaji v Salt Lake City 2002. V NHL nastupoval za San Jose, Chicago, Tampu Bay a Philadelphiu, vrátane play off má na konte 274 zápasov.

Viac o téme: Michal Sýkora
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK
Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy