Bach vypenil a naložil kritikom: Máte dvojaký meter, zabudli ste na ďalších 70 vojen

Prezident Medzinárodného olympijského výboru Thomas Bach Prezident Medzinárodného olympijského výboru Thomas Bach Zdroj: SITA/AP/Laurent Gillieron/Keystone

LAUSANNE - Prezident Medzinárodného olympijského výboru Thomas Bach na tlačovej konferencii na záver zasadnutia výkonnej rady MOV odsúdil európskych politikov, ktorí nesúhlasia s návratom ruských a bieloruských športovcov na medzinárodnú scénu.

Vyjadrenie mnohých európskych vlád označil za opovrhnutiahodné. Tvrdí, že tým narúšajú autonómiu športu.

Napriek pokračujúcej vojne na Ukrajine, ktorá sa začala vlani vo februári vpádom ruských vojsk, MOV prehodnotil svoj predchádzajúci postoj a v utorok odporučil medzinárodným športovým federáciám, aby za jasne stanovených podmienok umožnili účasť neutrálnych ruských a bieloruských športovcov v medzinárodných súťažiach.

Nemalo by sa to týkať športovcov, ktorí aktívne podporujú vojnu na Ukrajine, ani príslušníkov ruskej armády.

Rozhodnutie MOV okamžite vyvolalo pohoršenie aj medzi politikmi. Napríklad poľský premiér Mateusz Morawiecki uviedol, že sa pokúsi vybudovať koalíciu štátov, ktoré budú spoločne požadovať, aby MOV toto rozhodnutie stiahol.

Bach už pri prezentácii nových odporúčaní upozorňoval, že politické tlaky považuje za neprijateľné. "Ak by vlády prevzali rozhodovanie, ktorí športovci sa môžu zúčastniť akých súťaží, bol by to koniec svetového športu, ako ho dnes poznáme," povedal v utorok.

Keď sa politici nestiahli, vyjadril sa dnes ešte ostrejšie. "Je opovrhnutiahodné, že niektoré vlády nechcú rešpektovať väčšinu v olympijskom hnutí a medzi všetkými zainteresovanými stranami, ani autonómiu športu," vyhlásil.

MOV pri rozhodovaní argumentoval okrem iného odporúčaním expertov na ľudské práva OSN, podľa ktorých je vylúčenie na základe pasu diskriminačné.

Dvojaký meter?

Bach obvinil európskych politikov z používania dvojakého metra. "Nevideli sme jediný komentár k ich postoju k účasti športovcov z krajín, ktoré sa zúčastňujú ďalších 70 vojen a ozbrojených konfliktov po celom svete," uviedol. Zopakoval, že v niektorých odvetviach sa športovci z Ruska a Bieloruska pohybujú na medzinárodnej scéne a nepôsobia to žiadne problémy.

Ani nenaznačil, že by politické tlaky kývali postoj MOV. "Vládne intervencie posilnili jednotu olympijského hnutia," dodal.

Odporúčanie sa zatiaľ týka medzinárodných federácií a je na nich, ako sa k nemu postavia. O účasti ruských a bieloruských športovcov na OH 2014 v Paríži zatiaľ MOV nerozhodol.

Rozhodne sa asi až po lete

Bach po trojdňovom zasadnutí exekutívy MOV v Lausanne ďalej informoval, že o účasti či neúčasti Rusov a Bielorusov na OH 2024 sa pravdepodobne rozhodne až po tom, ako MOV v júli formálne pozve športovcov z celého sveta do Paríža.

Podľa šéfa výboru padne verdikt až po lete, keďže ide o "veľmi komplexnú" otázku. MOV pozve podľa svojej charty športovcov na OH presne rok pred začiatkom hier. Otvárací ceremoniál je na programe 26. júla 2024.

Viac o téme: Bielorusko Rusko Ukrajina Thomas Bach MOV Vojna
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK, TASR

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy