Dlho s tým neotáľali: Prvá federácia na odporúčanie MOV umožní štart športovcom Ruska a Bieloruska

Zdroj: Getty Images

LAUSANNE - Medzinárodná federácia stolného tenisu potvrdila, že pristúpi na odporúčanie Medzinárodného olympijského výboru a umožní štartovať ruským a bieloruským hráčom pod neutrálnou vlajkou.

ITTF povolí hráčom z Ruska a Bieloruska súťažiť najskôr od mája za prísnych podmienok dodržania neutrality. Na svetový šampionát, ktorý sa koná koncom mája, nastúpiť nemôžu, pretože vynechali kvalifikačné podujatia.

ITTF tiež uviedla, že vytvorí vlastné usmernenia na základe odporúčaní MOV, ale nezaviazala sa k žiadnym konkrétnym opatreniam. Svoje rozhodnutie odôvodnila príkladom "pingpongovej diplomacie", keď americkí stolní tenisti v roku 1971 cestovali do Číny, aby odohrali sériu exhibičných zápasov, ktoré pomohli rozmraziť vzťahy medzi oboma krajinami počas studenej vojny.

"Stolný tenis má dlhú históriu spájania ľudí aj v čase, keď boli politické väzby slabé. Môže budovať mosty, ktoré vedú k lepšiemu porozumeniu medzi národmi a otvárať dvere pre budovanie mieru spôsobom, ktorý vylúčenie a rozdelenie nedokáže," citovala z rozhodnutia federácie agentúra AP.

Viac o téme: Bielorusko Rusko Medzinárodný olympijský výbor ITTF
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy