Korupčný škandál v slovenskom futbale: Hráči chceli predať zápas, alarmujúce detaily!

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: futbalsfz.sk

BRATISLAVA – Korupcia je na Slovensku mimoriadne vážnym problémom, ktorý netrápi iba politiku či verejnú správu, ale prerástol aj do bežného života vrátane športového sveta.

Jedna z korupčných káuz sa mala udiať aj v zápase prvej ligy U19 medzi tímami FC Petržalka a FC Košice. K pokusu zmanipulovať zápas dorasteneckej súťaže malo dôjsť ešte vlani v máji. 

Oddelenie integrity DK SFZ sa na základe podnetov z viacerých zdrojov začalo prípadom okamžite zaoberať a spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní, ktoré v uvedenom prípade vzniesli obvinenia z trestného činu športovej korupcie.

"Na základe podnetu oddelenia integrity SFZ senát v októbri 2022 pozastavil činnosť dvom hráčom, Jozefovi Christopherovi Tvrdíkovi a Larionovi Menyhártovi, ktorí sa v tom čase ako hráči FC Petržalka pokúsili o manipuláciu zápasu 1. ligy U19," informuje Slovenský futbalový zväz

Alarmujúca správa pre futbalové hnutie

Hráči pred stretnutím oslovili spoluhráča a ponúkli mu finančnú odmenu, ak im pomôže zmanipulovať zápas. Obaja futbalisti majú pozastavený výkon funkcie na tri roky. Tresty nie sú právoplatné a obom členom SFZ plynie lehota na podanie odvolania. Petržalka oboch mladíkov okamžite vyhodila.

"Na základe dostatočného dôkazného materiálu sa nám podarilo v podstate bez akýchkoľvek pochybností podozrenia z pokusu o manipuláciu stretnutia voči obom hráčom preukázať. Možno zhrnúť, že obaja hráči si v rámci disciplinárneho konania uvedomili svoju chybu a zároveň ju aj oľutovali.

Do úvahy sme zobrali skutočnosť, že obaja páchatelia sa priznali ako aj ich vek. Skutočnosť, že pokus o manipuláciu stretnutia v súvislosti s tipovaním na toto stretnutie sa vyskytol už aj v dorasteneckej súťaži, je alarmujúca pre futbalové hnutie.

DK SFZ opätovne deklaruje nulovú toleranciu akýchkoľvek korupčných konaní a v prípade čo by len pokusu o ich uskutočnenie, ich bude nekompromisne trestať v kontexte princípu ´´padni komu padni,´" uviedol predseda DK SFZ Peter Mihál.

Dĺžka uložených trestov by mala slúžiť nielen výchovne voči samotným potrestaným, ale aj ako výstraha pre ostatných, ktorí by sa o takéto konanie chceli pokúsiť.

Oddelenie integrity zároveň oceňuje postup hráča U19, ktorý odmietol ponúkanú sumu.

"Tá bola vysoká. Hráč sa zachoval správne a v súlade s predpismi a túto ponuku nahlásil predstaviteľom klubu, ktorý túto informáciu odovzdali nášmu oddeleniu.

Rovnako by som rád ocenil postoj klubu FC Petržalka, ktorý v tomto prípade preukázal nulovú toleranciu voči takémuto konaniu a oboch hráčov okamžite vyhodil z klubu a počas celého konania poskytol plnú súčinnosť pri objasňovaní prípadu.

Úprimne verím, že keďže išlo o prvý preukázaný prípad v mládežníckej súťaži, tak to bol ojedinelý prípad a v budúcnosti sa už nič podobné nebude vyskytovať. Prevencii v tejto oblasti venujeme veľkú pozornosť a pred sezónou 2022/2023 absolvovali školenia z integrity futbalu hráči všetkých klubov akadémii SFZ a ÚTM," dodal manažér integrity futbalu Jakub Čavoj. 

Viac o téme: SFZ Korupcia FC Petržalka FC Košice
  • Autor: © Zoznam
  • Facebook/Slovenský futbalový zväz
  • Zdroj: SFZ, Športky
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy