Ak neznášate experimenty, ani neklikajte: F1 zvažuje nový formát, možno už budúci mesiac!

Generálny riaditeľ F1 Stefano DomenicaliGenerálny riaditeľ F1 Stefano Domenicali Zdroj: SITA/AP/Frank Augstein

MELBOURNE - Veľká cena Azerbajdžanu majstrovstiev sveta vozidiel Formuly 1 by sa mohla ísť budúci mesiac v novom formáte.

Vedenie šampionátu zvažuje experiment so zmenou programu pretekárskeho víkendu tak, že by sa nejazdili druhý a tretí tréning, ale zaviedla by sa druhá kvalifikácia pred sobotňajším šprintom. V rozhovore pre televíziu Sky to povedal generálny riaditeľ F1 Stefano Domenicali. V uliciach Baku sa pôjde od 28. do 30. apríla.

"Čím viac dáte tímom a jazdcom šancu ukázať, kým sú, tým lepšia to bude šou. Premýšľame o formátoch, ktoré by šport zlepšili. Spoločne s tímami a jazdcami zvažujeme, aká cesta by bola najlepšia," uviedol Domenicali.

Nový formát

Pretekársky program by otvoril piatkový tréning, po ktorom by namiesto druhého nasledovala v rovnaký deň kvalifikácia na nedeľné preteky. V sobotu by sa namiesto tretieho tréningu išla druhá kvalifikácia, ktorá by sa ale viazala na nasledujúci samostatne bodovaný šprint. Ten by tak po novom neurčoval poradie na štartovom rošte pre hlavné preteky.

Popri Azerbajdžane sa tento rok pôjdu šprinty aj v Rakúsku, Belgicku, Texase, Katare a Brazílii. Ich rozpis je zatiaľ bez zmien, teda s prvým tréningom v piatok a druhým v sobotu.

Vedenie F1 už skôr uviedlo, že chce s programom experimentovať a šprinty by mali byť v budúcnosti pevnou súčasťou pretekárskych víkendov. Samotní jazdci sa tiež predtým vyjadrili pre zrušenie jedného či dvoch tréningov, tie ale úplne nezmiznú.

"Samozrejme, potrebujete čas aj na tréning. Formula 1 nemá žiadne iné možnosti mimo súťažných víkendov," povedal Domenicali, podľa ktorého sa nesmie zabúdať ani na nováčikov. "Aj oni potrebujú čas na tréning. Rovnako ako v živote musí byť všetko v rovnováhe," dodal 57-ročný Talian.

Viac o téme: Formula 1 Veľká cena Azerbajdžanu Stefano Domenicali
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy