Pustil si jazyk na prechádzku, teraz banuje: Česká ikona to za výroky o vojne poriadne schytala

David SvobodaDavid Svoboda Zdroj: Profimedia

PRAHA - Bývalý moderný päťbojár David Svoboda skončil na čele Komisie športovcov Českého olympijského výboru.

Za výroky o vojne na Ukrajine a návratu ruských a bieloruských športovcov do medzinárodných súťaží dostane pokarhanie od riaditeľa Dukly Pavla Benca. Informovala o tom ministerstvo obrany, s ktorého šéfkou Janou Černochovou sa dnes Svoboda stretol. Olympijský víťaz z Londýna 2012 Svoboda čelí kritike po stredajšom rozhovore v Českej televízii, kde relativizoval vojnu na Ukrajine.

Svoboda svoj koniec na čele Komisie športovcov ČOV zdôvodnil súbehom funkcií. "Dvojrola profesionálneho vojaka a zástupcu športovcov v komisii nejde dohromady, preto som sa rozhodol na členstvo rezignovať. Nie som advokát Ruska a mrzí ma, že moje neopatrné vyjadrenia mohli poškodiť armádu a rezort obrany," uviedol v tlačovej správe.

Bývalý päťbojár teraz pracuje na Dukle ako tréner. Od riaditeľa tohto armádneho klubu Bence dostane za "nedodržanie predpisov" písomné pokarhanie. "Vojak má povinnosť správať sa aj mimo služby tak, aby neohrozil vážnosť a dôveryhodnosť ozbrojených síl," uviedol Benc.

Ministerka obrany Černochová, ktorá už v stredu večer Svobodove výroky ostro kritizovala, toto riešenie situácie privítala.

"Ministerstvo obrany a armáda podporuje Ukrajinu a nesúhlasí s tým, aby ruskí a bieloruskí športovci štartovali na olympiáde, keď ich ukrajinskí kolegovia umierajú na fronte vo vojne rozpútanej Ruskom a podporovanej Bieloruskom. Tento jednotný postoj očakávam od všetkých vojakov. Nejde o postih za názor, ale za nedodržanie toho, ako by mal profesionálny vojak na verejnosti vystupovať," dodala.

Jeho slová vyvolali búrku nevôle

So Svobodom sa dohodla na spoločnej návšteve ukrajinských vojakov, ktorí sú na výcviku v Česku. "Pôjdeme za nimi, aby sme si spoločne vypočuli ich príbehy o tom, čoho sa Rusko na Ukrajine dopúšťa," uviedla. Na rozlúčku Svobodovi odovzdala plagát s portrétmi ukrajinských športovcov zabitých alebo nezvestných kvôli bojom na Ukrajine.

Svoboda Českej televízii povedal, že športovci by nemali byť diskriminovaní na základe svojho politického postoja. Hovoril tiež o tom, že prvou obeťou v každom vojnovom konflikte je pravda, a rezolúciu valného zhromaždenia OSN, ktoré opakovane odsúdilo agresiu Ruska voči Ukrajine okomentoval slovami: "Môže to byť pokojne chyba, čo ja viem."

Ešte v stredu v noci sa snažil svoje výroky korigovať a tvrdil, že nechcel rozhodne hájiť Rusko a Bielorusko ani Medzinárodný olympijský výbor, ktorý odporučil návrat neutrálnych ruských a bieloruských športovcov do súťaží.

Jeho hlavným zámerom vraj bolo prezentovať neutrálny postoj Komisie športovcov ČOV, ktorý sa opieral o výsledky prieskumu medzi dvoma stovkami športovcov. Úplne vylúčenie Rusov a Bielorusov z medzinárodného športu podporilo 49 percent z nich.

  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy