VIDEO Tryskáči polámali malátne Červené krídla, väzeň Ružička opäť raz v roli diváka na tribúne

Tešiaci sa hráči JetsTešiaci sa hráči Jets Zdroj: SITA/AP/The Canadian Press/John Woods

WINNIPEG - Hokejisti Winnipegu Jets zvíťazili v nočnom zápase 6:2 nad Detroitom Red Wings a priblížil sa o čosi viac k postupu do play-off, o ktoré súperí s Calgary a Nashvilleom.

Jets položili základ víťazstva v prvej tretine, keď sa presadili traja ich lídri - Kyle Connor, Blake Wheeler a Mark Scheifele. Kanadské mužstvo viedlo v 46. minúte po góle Nikolaja Ehlersa už 6:0, potom spustilo nohu z plynu a Detroit sa medzi 50. a 51. minútou presadil dvakrát behom 20 sekúnd - strelcami boli David Perron a Joe Veleno.

Magnus Hellberg inkasuje po Galéria fotiek (5) Mark Scheifele skóruje do siete Magnusa Hellberga Zdroj: SITA/AP/The Canadian Press/John Woods

Zatiaľ čo Tryskáči sa pravdepodobne predstavia v play-off, Detroit má aktuálne deväťbodovú stratu na tieto priečky a čakajú ho posledné dva týždne sezóny. Na víťazstvo Winnipegu zareagovalo Calgary, ktoré vydrelo vo Vancouvri výhru 5:4 po predĺžení, v ňom sa po úniku 2 na 1 presadil Tyler Toffoli.

Šable nevzdávajú nádeje na play-off

Posledné snahy o vyraďovaciu časť vyvíja Buffalo, ktoré vyhralo doma 3:2 po predĺžení nad New Yorkom Rangers. V bráne Rangers sa predstavil Jaroslav Halák. 37-ročný Bratislavčan dostal príležitosť pred Igorom Šesťorkinom, ktorý v predošlom zápase nezabránil prehre na ľade New Jersey 1:2.

Halák mal v zápase 91,2-percentnú úspešnosť zákrokov. V 12. minúte ho po sérii chýb defenzívy "jazdcov" prekonal John-Jason Peterka. Náskok domácich zvýšil v 28. minúte Greenway, ktorý dostal puk za Haláka po strele bekhendom v jednej ruke. Rangers postupne vyrovnali gólmi Kaapa Kakka a Adama Foxa.

Jordan Greenway Galéria fotiek (5) Natešený Jordan Greenway Zdroj: SITA/AP/Adrian Kraus

V predĺžení rozhodol o extra bode Jeff Skinner utešenou individuálnou akciou cez dvojicu útočníkov Mika Zibanejad a Vladimir Tarasenko. "Nie je to prvýkrát, čo sme mali zlý začiatok. Už je to typické," povedal tréner Rangers Gerard Gallant, s ktorým súhlasil aj kapitán Jacob Trouba: "Do správneho tempa sa často dostávame až neskôr, ale takto to nebude fungovať. Nie je to udržateľná cesta k víťazstvám."

V bránke Buffala nastúpil 21-ročný Devon Levi, pre ktorého to bol debut v NHL. V zápase mal 93,9-percentnú úspešnosť zákrokov a vyhlásili ho za prvú hviezdu zápasu. "Je to splnený sen," povedal mladý Kanaďan.

Rangers, ktorí už majú istú účasť v play off, prehrali v druhom zápase po sebe. Levi sa stal vo veku 21 rokov a 94 dní tretím najmladším brankárom v histórii Sabres a celkovo iba ôsmy, ktorý zvíťazil vo svojom debute. Mladší boli iba Tom Barrasso (18 rokov, 188 dní) a Daren Puppa (20 rokov, 223 dní).

"Sníval som o tomto momente celý život. Mal som tu moju rodinu a priateľov, ktorí to prežívali so mnou. Spoluhráči si výborne plnili svoje úlohy a hrali tak, aby som videl puky. Užil som si to," povedal Levi, ktorého v roku 2020 draftovala Florida.

Sabres zvýšili ziskom dvoch bodov svoju šancu na účasť v play off. Na druhú voľnú kartu, ktorú vo Východnej konferencii priebežne drží Pittsburgh, strácajú päť bodov.

Naradostené trio Peyton Krebs, Galéria fotiek (5) Radosť Sabres Zdroj: SITA/AP/Adrian Kraus

Kelemen stále čaká na prvý bod v NHL

Útočník Miloš Kelemen nastúpil vo štvrtej formácii Arizony, ktorá prehrala doma s Dallasom 2:5. Kelemen nebodoval ani v ôsmom zápase v NHL. Na ľade strávil osem minút, počas ktorých sa prezentoval jedným hitom. Arizona viedla 2:1, no Dallas postupne otočil skóre a dosiahol tretie víťazstvo z uplynulých štyroch zápasov.

Gól na 2:3, ktorý sa napokon ukázal ako víťazný, strelil útočník Jason Robertson, pre ktorého to bol 100. presný zásah v súťaži. Stars strácajú na lídra Západnej konferencie Vegas tri body. Coyotes mali v marci úspešnú sériu, keď zvíťazili v šiestich zo siedmich zápasov, no mesiac zakončili šiestimi prehrami po sebe.

So 67 bodmi sú už bez šance na účasť v play off. Útočník Clayton Keller nazbieral v marci 24 kanadských bodov, čo je najviac v kalendárnom mesiaci v histórii Coyotes. Rekord v histórii organizácie drží Teemu Selänne s 27 bodmi z januára a marca 1993, keď klub ešte pôsobil pod hlavičkou Winnipegu Jets.

Calgary s odretými ušami živí play-off nádeje

Hokejisti Calgary, bez slovenského útočníka Adama Ružičku, zvíťazili na ľade Vancouveru 5:4 po predĺžení, hoci prehrávali 0:2, 2:3 aj 3:4. Víťazný gól strelil v 64. minúte Tyler Toffoli.

Po treťom víťazstve za sebou strácajú štyri body na druhú voľnú kartu v Západnej konferencii, ktorú si upevnil Winnipeg. Jeden z gólov Canucks strelil švédsky útočník Elias Pettersson, ktorý bodoval v 14. zápase po sebe.

Výsledky NHL:

Buffalo Sabres - New York Rangers 3:2 pp (1:0, 1:1, 0:1 - 1:0)
Góly: 12. Peterka (Cozens, Quinn), 28. Greenway (Mittelstadt, Dahlin), 62. Skinner (Mittelstadt, Power) - 33. Kakko (Chytil, Lafreniere), 50. Fox (Goodrow, Motte). Brankári: Levi - HALÁK, strely na bránku: 34:33

Winnipeg Jets - Detroit Red Wings 6:2 (3:0, 2:0, 1:2)
Góly: 7. Connor (Dillon, Scheifele), 12. Wheeler (Ehlers, Namestnikov), 14. Scheifele (Pionk, Connor), 22. DeMeloo (Appleton, Lowry), 34. Niederreiter (Appleton, DeMelo), 46. Ehlers (Wheeler, Namestnikov) - 51. Perron (Seider, Larkin), 52. Veleno (Luff, Erne). Brankári: Hellebuyck - Hellberg, strely na bránku: 29:25

Vancouver Canucks - Calgary Flames 4:5 pp (1:0, 3:3, 0:1 - 0:1)
Góly: 9. Garland, 21. Pettersson (Hughes, Kuzmenko), 33. Mcdonough (Dries, Studnicka), 37. Beauvillier (Aman, Myers) - 23. Toffoli (Mangiapane), 30. Coleman (Backlund, Stecher), 36. Stecher (Kadri, Dube), 57. Huberdeau (Hanifin, Weegar), 64. Toffoli (Backlund, Weegar). Brankári: Demko - Markström, strely na bránku: 18:41

Arizona Coyotes - Dallas Stars 2:5 (2:1, 0:2, 0:2)
Góly: 6. Valimäki (Keller, Boyd), 16. Mackey (Boyd, Fischer) - 2. Pavelski (Lindell, Robertson), 41. Hintz (Heiskanen, Pavelski), 40. Robertson (Hintz, Heiskanen), 45. Benn (Robertson, Heiskanen), 59. Domi (Lindell). Brankári: Vejmelka - Oettinger, strely na bránku: 17:31

Viac o téme: Jaroslav Halák Vancouver Canucks New York Rangers Detroit Red Wings Winnipeg Jets Dallas Stars Buffalo Sabres Calgary Flames Arizona Coyotes Tyler Toffoli Darryl Sutter Mark Scheifele Adam Ružička Nikolaj Ehlers Jeff Skinner Miloš Kelemen Kyle Connor
  • Zdroj: TASR, Športky