Rusi a Bielorusi na Wimbledone či OH? Česká hviezda po postupe do finále prehovorila!

Petra KvitováPetra Kvitová Zdroj: SITA/AP/Jim Rassol

MIAMI - Česká tenistka Petra Kvitová v reakcii na návrat ruských a bieloruských tenistov do Wimbledonu uviedla, že by tenisti z týchto krajín nemali byť ani na olympijských hrách.

Dvojnásobná šampiónka londýnskeho grandslamu na tlačovej konferencii po piatkovom postupe do finále turnaja v Miami uviedla, že vlaňajšie rozhodnutie Wimbledonu nepozvať hráčov z Ruska a Bieloruska ocenila.

Zástupcovia usporiadateľského All England Clubu (AELTC) v piatok oznámili, že na rozdiel od minulého ročníka umožnia tento rok ruským a bieloruským tenistom ako neutrálnym vo Wimbledone štartovať. Vlani kvôli invázii na Ukrajinu klub tenistov zo spojeneckých krajín pod tlakom britskej vlády na turnaj nepustil. AELTC za to kritizovali obe profesionálne organizácie ATP a WTA a znížili hodnotu legendárneho turnaja tým, že zaň neudeľovali body do svetového rebríčka.

Jej postoj je stále jasný

"Môj postoj je samozrejme stále jasný, som proti vojne a viac mi záleží na ľuďoch a hráčoch z Ukrajiny. Oceňujem, že Wimbledon to mal vlani ťažké, keď sa nedávali body kvôli tomu, že tam Rusi a Bielorusi nehrali," odpovedala Kvitová na otázku, čo ako šampiónka z rokov 2011 a 2014 hovorí piatkovému oznámeniu Wimbledonu.

"A podľa mňa by nemali (tenisti z Ruska a Bieloruska) štartovať ani na olympiáde. V tomto som skôr na ukrajinskej strane. Cítim to tak, že olympijské hry sú tu preto, lebo nechceme na svete vojnu. Tak to mi robí starosť. A naozaj som ocenila, keď ich Wimbledon vlani nepozval," zopakovala bronzová medailistka z olympijských hier v Riu de Janeiro 2016, ktorú dnes v Miami čaká finále proti Jelene Rybakinovej z Kazachstanu.

Tenis ako jeden z mála športov umožnil ruským a bieloruským športovcom po začiatku vojny na Ukrajine vlani vo februári naďalej individuálne s neutrálnym statusom štartovať, nesmú sa ale zúčastňovať tímových súťaží. Medzinárodný olympijský výbor tento týždeň odporučil všetkým medzinárodným federáciám návrat reprezentantov oboch krajín ako jednotlivých neutrálnych športovcov. Ukrajinskí politici a predstavitelia športu na to reagovali odmietavo a nariadili svojim športovcom súťaže s Rusmi a Bielorusmi bojkotovať.

Viac o téme: Bielorusko Rusko Petra Kvitová Ukrajina
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: YouTube/Tennis Channel
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy