Šéf Sparty navštívil cez polčas kabínu rozhodcov: Pozrite, čo od nich žiadal

Daniel KřetínskýDaniel Křetínský Zdroj: Profimedia

PRAHA - Majiteľ futbalovej Sparty Daniel Křetínský zašiel cez prestávku nedeľného ligového zápasu medzi jeho tímom a Brnom za sprievodu hlavného usporiadateľa Romana Duška do kabíny rozhodcov.

Porušil tým podľa všetkého disciplinárny poriadok Ligovej futbalovej asociácie. Z oficiálneho zápisu o stretnutí vyplýva, že Křetínsky žiadal o vysvetlenie dvoch herných situácií. Pražania sa k tomu nevyjadrili. Predseda disciplinárnej komisie LFA Richard Baček médiám potvrdil, že sa komisia bude prípadom zaoberať.

Správa rozhodcu Marka Radinu neuvádza, aké konkrétne situácie chcel Křetínsky vysvetliť. V úvodnom dejstve sa odohrali dve sporné akcie. Sparta od 17. minúty prehrávala 0:1 po góle svojho bývalého útočníka Jakuba Řezníčka. Situáciu ešte preskúmaval videorozhodca. Hlavný rozhodca Radina v pozápasovom rozhovore pre O2 TV povedal, že žiadny záber nepreukázal ofsajd, preto bol gól uznaný.

Letenskí následne gólmi v 20. a 24. minúte obrátili skóre. V 39. minúte nastala ďalšia sporná situácia. Tomáš Čvančara v sklze neusmernil nahrávku Jana Kuchtu do siete, po zmätkoch pri odkope síce lopta prešla bránkovú čiaru, Radina ale kvôli údajnej ruke domáceho útočníka gól neuznal. Situáciu ešte skúmalo video, pôvodný verdikt ale platil.

"Zahranie rukou bolo bezprostredne pred strelením gólu, preto podľa nášho názoru nemohlo byť na ihrisku uznané. Počkali sme, až bola lopta v bránke celým objemom. Potom sme rozhodli, ako sme rozhodli. Žiadny záber nepreukázal, že by to ruka nebola. Preto gól nemohol byť uznaný," vyhlásil Radina.

Zamieril za rozhodcami

Kretínsky následne cez prestávku v sprievode hlavného usporiadateľa Duška zašiel za rozhodcami. "Slušnou formou požiadal o vysvetlenie dvoch herných situácií a následne kabínu rozhodcov opustil," uviedol Radina v správe.

Podľa disciplinárneho poriadku LFA za to hrozí Křetínskemu zákaz činnosti až na tri mesiace alebo "výkon futbalovo prospešnej činnosti, poprípade aj peňažná pokuta až do výšky 50-tisíc korún".

Domáci štyri minúty po prestávke zvýšili na konečných 3:1. Aj gólom Tomáša Wiesnera sa kvôli možnému ofsajdu zaoberal videorozhodca. Podľa Radinu ale rovnako ako pri Řezníčkovom góle nešlo postavenie mimo hry preukázať, preto teda gól platil.

Podobná situácia ako s Křetínskym sa odohrala v auguste 2021. Vtedy disciplinárna komisia Ligovej futbalovej asociácie udelila Jabloncu pokutu 100 tisíc korún za vstup šéfa klubu Miroslava Peltu do kabíny rozhodcov cez polčas stretnutia 3. ligového kola s Bohemians.

Na návštevu bývalého predsedu Futbalovej asociácie ČR v kabíne rozhodcov upozornil vtedajší tréner Bohemians Luděk Klusáček. Predstavitelia Jablonca sa bránili, že Pelta na rozhodcovi na čele s hlavným Tomášom Klímom nevyvíjal žiadny tlak. Podľa tlačového hovorcu Martina Bergmana sa šiel ospravedlniť za emotívne správanie trénera Petra Radu, ktorého sa vraj vydal následne usmerniť aj do domácej kabíny. Zápas sa skončil remízou 2:2.

Klíma novinárom povedal, že Pelta na rozhodcov nijako netlačil a vyjadril im podporu do druhého polčasu. Hlavný rozhodca domáceho funkcionára požiadal, aby kabínu opustil, a ten to rešpektoval. U rozhodcov sa vraj Pelta zdržal iba zhruba 15 sekúnd.

Peltov vstup do kabíny rozhodcov skritizovali LFA aj komisia rozhodcov FAČR, ktorá označila následný postup Klímu za správny. Zároveň vyzvala všetkých funkcionárov, aby sa vyvarovali podobných návštev rozhodcov.

Viac o téme: Sparta Praha Daniel Křetínský