Športový konflikt Ruska s Poľskom naberá na intenzite: Šíria idiociu, znie z Moskvy

Ilustračné foto - ruská vlajkaIlustračné foto - ruská vlajka Zdroj: Getty Images

MOSKVA - Prezident ruského šermiarskeho zväzu Ilgar Mamedov označil poľských usporiadateľov Svetového pohára v Poznani za idiotov.

V rozhovore pre agentúru Ria Novosti takto reagoval na ich požiadavku, aby ruskí a bieloruskí šermiari, ktorí tu chcú v neutrálnych farbách štartovať, podpísali písomné vyhlásenie proti vojne na Ukrajine. Súťaž sa v Poznani uskutoční od 21. do 23. apríla.

Medzinárodná šermiarska federácia už na začiatku marca odhlasovala návrat neutrálnych ruských a bieloruských športovcov do súťaží, aj keď vojna na Ukrajine stále trvá. Niektoré krajiny sa kvôli tomu vzdali usporiadateľstva naplánovaných Svetových pohárov.

Viac ako tri stovky súčasných i bývalých šermiarov sa na začiatku minulého týždňa obrátili na medzinárodnú federáciu aj MOV, aby trvali na vylúčení ruských a bieloruských športovcov.

MOV ale naopak v utorok vydal odporúčanie, aby medzinárodná federácia povolila návrat neutrálnych ruských a bieloruských športovcov. Ako jednu z podmienok ale stanovil, že nesmú podporovať vojnu na Ukrajine. Aj kvôli tomu usporiadatelia SP v Poznani oznámili, že do súťaže pustia len ruských a bieloruských šermiarov, ktorí sa proti vojne písomne vymedzia.

Šéf ruského šermu to považuje za neakceptovateľné. "Poľská federácia zabudla, že je športová, nie politická. Bohužiaľ je všetko zmätené, robia takéto vyhlásenia a pritom vedia, že žiadny ruský športovec toto nepodpíše.

Najzaujímavejšie je, že majú druhé vyhlásenie, v ktorom stoja, že aj keby nás nechali prísť na turnaj do Poznane, rovnako na nás nebudú čakať na júnových Európskych hrách. Takže aj keby sa niekto hypoteticky stal zradcom, tak to platí len na apríl, v júni už nie. Toto je idiócia, ktorú šíria," povedal.

Popri odmietnutí vojny na Ukrajine chcú Poliaci po ruských šermiach tiež vyhlásenie, že nie sú spojení s režimom ruského prezidenta Vladimira Putina a že nepatria k armáde alebo bezpečnostným zložkám.

Viac o téme: Rusko Poľsko Ilgar Mamedov
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy