Pochvala od toho najvyššieho: Tieto slová vás presvedčia o tom, kto je momentálne najlepší

Tadej Pogačar (v strede) oslavuje víťazstvo na monumente Okolo FlámskaTadej Pogačar (v strede) oslavuje víťazstvo na monumente Okolo Flámska Zdroj: SITA/AP/Geert Vanden Wijngaert

BRUSEL - Hviezda, ktorá dvíha divákov zo sedačiek a stále neprestáva udivovať. Reč je o slovinskej mašine menom Tadej Pogačar.

Tento usmievavý mladík patrí momentálne k najväčším megastar svetovej cyklistiky, čo potvrdil aj na nedeľnom monumente Okolo Flámska. Práve na kľukatých belgických cestách ukázal, že aj útly vrchár si vie poradiť s klasikárkym profilom trate a zbúrať tak všetky predpoklady, ktoré sú rokmi dané.

O jeho schopnostiach nepochybuje snáď nikto, ale vyhrať náročné Ronde chce poriadnu silu, odhodlanie, vytrvalosť a v neposlednom rade aj šťastie. Všetky tieto parametre si Pogačar zobral do pomyselného batohu a viac ako šesťhodinovú bitku na bicykli zvládol nakoniec s prehľadom.

Jediný, kto dokázal držať krok so Slovincom bol Mathieu van der Poel, špecialista na preteky tohto typu. Áno, niekto môže namietať, že o pretekoch sa rozhodlo v kopcoch, v ktorých je Pogačar lepší, on však van der Poelovi nedal šancu ani na rovine. A tak sa naskytuje otázka, kde má dvojnásobný víťaz Tour de France limity? Zdá sa, že nikde.

Je požehnaním pre fanúšikov cyklistiky

Tieto slová potvrdila aj najväčšia legenda športu na dvoch kolesách Eddy Merckx. Ten sledoval nedeľné preteky pozorným okom a po nich vyslovil slová, ktoré potešia všetkých fanúšikov "Pogiho".

"Bolo to víťazstvo XXL, pretože to urobil s poriadnym švihom a štýlom," uviedol Merckx pre La Dèrniere Heure. Práve po flámskej klasike sa začali opäť ozývať hlasy, že práve rodák z Komendy je ten, ktorý by mohol víťazstvami napodobniť slávneho Eddyho.

Tadej Pogačar triumfoval na Galéria fotiek (3) Tadej Pogačar triumfoval na Okolo Flámska Zdroj: SITA/AP/Geert Vanden Wijngaert

Mnohí ich k sebe prirovnávajú, práve pre ich nezlomnú vôľu vyhrať všetky preteky bez ohľadu na ich profil, či náročnosť. Áno, moderná cyklistika a tá z éry Eddyho Merckxa sa nedajú porovnať, čo priznal aj slávny pretekár s prezývkou "Kanibal".

Čo však podľa neho jasné je, že "Pogačar môže vyhrať všetko. Dokonca aj Paríž-Roubaix, ktoré sú preňho papierovo najmenej vhodné preteky."

"Je všetkým, len nie jazdcom riadeným počítačovými dátami, trendami, ktoré v posledných rokoch príliš ovládli tento šport. Jeho prítomnosť na pretekoch tohto druhu je požehnaním pre fanúšikov cyklistiky," oplýval slovami chvály teraz už sedemdesiatsedemročný Belgičan.

Eddy Merckx Galéria fotiek (3) Cyklistická legenda Eddy Merckx Zdroj: TASR/AP/Olivier Matthys

Pogačar podľa neho dokáže zvládnuť aj všetkých päť monumentov. Po tomto víkende už má v kapse tri, keď okrem tohtoročného víťazstva na Ronde, triumfoval v minulosti na Liege-Baston-Liege a dvakrát na Okolo Lombardie.

Slovinec má stále len 24 a aj keď v nedeľu na Paríž - Roubaix štartovať nebude, je možné, že "Peklo severu" ho bude lákať minimálne tak, ako zisk tretieho titulu na Tour de France, ktorý môže získať už začiatkom tohto leta.

Viac o téme: Eddy Merckx Okolo Flámska Tadej Pogačar
  • Autor: © Zoznam/Martin Turčin
  • Zdroj: Športky

Súvisiace články

Staršie správy

Videá