VIDEO Tatarova fazóna pokračuje: Devils rozniesli Penguins, boj o play-off do posledného zápasu

Tešiace sa klbko New Jersey DevilsTešiace sa klbko New Jersey Devils Zdroj: SITA/AP/Noah K. Murray

NEW JERSEY - Tomáš Tatar prispel k triumfu New Jersey v nočnom zápase zámorskej NHL. Slovenský hokejista zaznamenal asistenciu v zápase s Pittsburghom (5:1) a na konte má v tejto sezóne 43 bodov za 17 gólov a 26 asistencií. Hetrikom sa blysol jeho spoluhráč Dawson Mercer.

Colorado si vďaka víťazstvu na ľade San Jose 4:3 po predĺžení zabezpečilo v Západnej konferencii postup do play off.

Slovenský útočník 14 minút a 11 sekúnd, na bránku vyslal jednu strelu. Brankár Vítek Vaněček mal 22 úspešných zákrokov a vo svojom 50. zápase v sezóne zaknihoval 31. víťazstvo. Mercer sa vo veku 21 rokov a 159 dní stal štvrtým hráčom v histórii Devils, ktorý dosiahol hetrik do veku 21 rokov.

Pred ním sa to podarilo Jackovi Hughesovi (21 rokov, 196 dní), Scottovi Gomezovi (20 rokov, 3 dni) a Bobbymu Holíkovi (21 rokov, 283 dní).

"Bol to skvelý pocit. Vedel som, že pred treťou tretinou má už na konte dva góly. Spoluhráči mi hovorili, aby som si išiel pre ďalší a strelil ho," povedal Mercer pre webstránku nhl.com. Pittsburgh po prehre klesol mimo miesta pre divoké karty v boji o play-off vo Východnej konferencie. Na Floridu a New York Islanders stráca jeden bod.

"Pozeráme sa na zápas, ktorý je pred nami. Sme sklamaní, pretože sa nám nepodarilo dosiahnuť dobrý výsledok. Nehrali sme dostatočne dobre. Jediné, čo môžeme urobiť, je zistiť, čo si z toho môžeme vziať a pokúsiť sa to aplikovať do ďalšieho duelu. Pokračujeme ďalej v boji o účasť v play off," skonštatoval tréner hostí Mike Sullivan.

MacKinnon na stovke

Avalanche potiahol k triumfu Nathan MacKinnon, zaznamenal dva góly a asistenciu. Prvýkrát v kariére dosiahol hranicu 100 bodov za 36 gólov a 64 asistencií. Stý bod v ročníku zaznamenal v 4. minúte predĺženia, keď sa dostal do samostatného úniku a strelou prekonal domáceho brankára Kaapa Kähkönena.

"Pomohli mi moji úžasní spoluhráči. Samozrejme, nemusím hovoriť mená, ale každý ma počas sezóny veľmi podporil. Určite je skvelé získať toľko bodov," povedal MacKinnon. Colorado sa dostalo s 98 bodmi na čelo Centrálnej divízie, ale rovnaký počet bodov má aj druhý Dallas a tretia Minnesota, oba tímy majú však na svojom konte o zápas viac.

Florida zdolala Buffalo 2:1 a posunula sa na pozíciu prvej divokej karty vo Východnej konferencii. Panthers natiahli víťaznú sériu na štyri zápasy, ich góly zaznamenali Aaron Ekblad a Matthew Tkachuk. V drese domácich Alex Lyon predviedol 39 zákrokov: "Veľkú zásluhu na tom majú obrancovia. Odviedli sme dobrú prácu. Pomohli mi po ťažkom začiatku, keď som inkasoval gól. Bol som šťastný, že som už odvtedy neinkasoval a musíme len takto pokračovať ďalej."

VIDEO Tatarova fazóna pokračuje: Galéria fotiek (3)

Toronto zdolalo Columbus 4:2, dvoma gólmi sa blysol Zach Aston-Reese. "Podobnú situáciu sme zažili aj v nedeľu proti Detroitu (2:5), keď sme hrali s tímom, ktorý nemá nádej na play off. Myslím, že ak sa pozriete na našu bilanciu proti týmto mužstvám asi nie je taká dobrá, aká by mala byť. Každý si to uvedomoval, keď nastúpil na tento duel. Bolo to dobré tímové víťazstvo a každý sa snažil," zhodnotil Aston-Reese, ktorý prekonal brankára Jeta Greavesa.

Ten nastúpil v profilige na svoj prvý zápas a vykryl 46 striel. Vytvoril nový klubový rekord v počte zákrokov v debutovom zápase. "Je to niečo, na čo môžete tak trochu myslieť a pozerať spätne. Myslím si, že je to splnený sen. Je naozaj výnimočné, že som mohol nielen odohrať svoj prvý zápas v NHL, ale že mi to podarilo za účasti toľkých rodinných príslušníkov a priateľov," povedal Greaves.

Detroit vynuloval Montreal

Darilo sa aj ďalšiemu brankárovi. Ville Husso z Detroitu po návrate po zranení chytil všetkých 24 striel hráčov Montrealu a zaznamenal štvrté čisté konto v sezóne a siedme v kariére. "Červené krídla" zvíťazili 5:0. "Cítil som sa dobre, vždy je príjemné mať dobrý štart. Hneď som sa do toho vrátil a bol to dobrý zápas po všetkých stránkach," uviedol Husso, ktorý predtým vynechal sedem duelov pre zranenie v dolnej časti tela.

Carolina uspela proti Ottawe 3:2 po predĺžení. Český útočník Martin Nečas rozhodol o triumfe v 5. minúte predĺženia svojím 28. gólom v sezóne. "Myslím si, že jeho zručnosti sú jedinečné pre hru 3 na 3. Má veľkú rýchlosť a dobrú strelu. Keď mu dáte všetok priestor, dokáže to využiť," uviedol tréner Rod Brind'Amour o výkone Nečasa.

Brady Skjei a Jesperi Kotkaniemi zaznamenali gól a asistenciu, Stefan Noesen mal dve asistencie a Antti Raanta predviedol 26 zákrokov pre Hurricanes, ktorí vyhrali tretí duel za sebou. Carolina je stále na čele Metropolitnej divízii o tri body pred New Jersey. Aj v tom stretnutí si pripísal premiéru brankár. Fín Leevi Merilainen nastúpil na prvý duel v drese Ottawy a zaznamenal 34 zákrokov.

Hokejisti Caroliny Hurricanes oslavujú Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP/Chris Seward

Hokejisti Calgary, bez slovenského útočníka Adama Ružičku, prehrali doma so Chicagom 3:4. Domáci po štyroch víťazstvá prvýkrát nestačili na svojho súpera a na druhú voľnú kartu v Západnej konferencii, ktorá patrí Winnipegu strácajú dva body.

"Myslel som si, že sme mali veľmi chcel, len niekedy to je možno až príliš, a to sa mohlo stať v tomto zápase. Čaká nás však veľký duel, v ktorom chceme uspieť," uviedol domáci obranca Rasmus Andersson na ktorého nadviazal Mikael Backlund.

"Nehrali sme v takom tempe aj prevedení ako sme chceli. Ak si chceme predĺžiť sezónu a udržať nádej na play off, musíme zabudnúť na všetky doterajšie stretnutia a vyhrať doležitý zápas na ľade Winnipegu." V drese hostí sa presadili Jujhar Khaira, Austin Wagner a Andreas Athanasiou strelil dva góly.

Draisaitl režíroval výhru Oilers

Leon Draisaitl prispel troma bodmi k triumfu Edmontonu na ľade Los Angeles Kings 3:1. Nemecký útočník zaznamenal dve asistencie a v 53. minúte strelil rozhodujúci gól počas presilovej hry. S 31 presnými zásahmi v početných výhodách v tejto sezóne je v líder v tejto štatistike.

Jedinými hráčmi od sezóny 1933/34, ktorí dosiahli v jednom ročníku viac gólov, sú Tim Kerr (34 v 1985/86) a Dave Andreychuk (32 v 1992/93). Oilers sa tak o bod dostali na 2. miesto v Pacifickej divízii práve pred Kings. Edmonton triumfoval v piatom zápase za sebou a z uplynulých 11 duelov majú bilanciu 10 výhier a jednu prehru.

Výsledky NHL:

Toronto Maple Leafs - Columbus Blue Jackets 4:2 (1:1, 1:0, 2:1)
Góly: 6. Aston-Reese (Holl, Lafferty), 28. Kerfoot (Abruzzese, Kämpf), 49. Aston-Reese (McCabe, Lafferty), 59. Matthews – 13. Roslovic (Johnson, Foudy), 53. Robinson. Brankári: Woll - Greaves, strely na bránku: 50:26.

Montreal Canadiens - Detroit Red Wings 0:5 (0:2, 0:2, 0:1)
Góly: 5. Raymond (Perron), 11. Perron (Oesterle, Määttä), 28. Luff (Berggren), 39. Veleno (Walman, Kubalík), 48. Perron (Määttä, Oesterle). Brankári: Primeau - Husso, strely na bránku: 24:21.

Florida Panthers - Buffalo Sabres 2:1 (1:1, 0:0, 1:0)
Góly: 16. Ekblad (Montour, Barkov), 41. Tkachuk (Montour, Lundell) – 9. Cozens (Dahlin, Thompson). Brankári: Lyon - Levi, strely na bránku: 36:40.

New Jersey Devils - Pittsburgh Penguins 5:1 (2:0, 2:0, 1:1)
Góly: 9. Hamilton (Palát, Bratt), 15. Mercer (Hischier, TATAR), 23. Meier (Hughes, Hamilton), 40. Mercer (Marino, Graves), 43. Mercer (Hischier, McLeod) – 47. Rust (Joseph, Petry). Brankári: Vaněček - Jarry, strely na bránku: 37:23.

Carolina Hurricanes - Ottawa Senators 3:2 pp (2:0, 0:1, 0:1 - 1:0)
Góly: 2. Kotkaniemi (Skjei, Noesen), 16. Skjei (Kotkaniemi, Noesen), 65. Nečas (Jarvis, Burns) – 31. Giroux (Greig, DeBrincat), 43. Tkachuk (DeBrincat, Batherson). Brankári: Raanta - Meriläinen, strely na bránku: 37:28.

Nashville Predators - Vegas Golden Knights 3:2 pp (2:0, 0:2, 0:0 - 1:0)
Góly: 7. Novak (Evangelista), 14. Novak (Glass, Tomasino), 64. Glass (Novak, Barrie) – 26. Pietrangelo (Stephenson, Kessel), 34. Pietrangelo (Marchessault, Eichel). Brankári: Lankinen - Quick, strely na bránku: 27:32.

Calgary Flames - Chicago Blackhawks 3:4 (1:2, 1:0, 1:2)
Góly: 12. Toffoli, 32. Hanifin (Coleman, Huberdeau), 54. Backlund (Hanifin, Dube) – 6. Athanasiou (Reichel, Toews), 20. Khaira (Katchouk), 42. Athanasiou (Reichel), 44. Wagner. Brankári: Markström - Mrázek, strely na bránku: 36:23.

St. Louis Blues - Philadelphia Flyers 4:2 (1:0, 2:0, 1:2)
Góly: 6. Kyrou (Saad), 26. Pitlick (Toropčenko, Walker), 29. Faulk (Blais, Leddy), 60. Toropčenko (Faulk, Schenn) – 46. Van Riemsdyk (Seeler, Laughton), 52. Frost (York). Brankári: Binnington - Ersson, strely na bránku: 32:34.

San Jose Sharks - Colorado Avalanche 3:4 pp (0:2, 1:1, 2:0 - 0:1)
Góly: 33. Labanc (Couture, Karlsson), 46. Peterson (Guščin, Couture), 48. Labanc (Gregor, MacDonald) – 5. Johnson (Byram, Malgin), 7. Rodrigues (MacKinnon, Rantanen), 38. MacKinnon (Rantanen, Toews), 64. MacKinnon (Toews). Brankári: Kähkönen - Georgijev, strely na bránku: 31:42.

Los Angeles Kings - Edmonton Oilers 1:3 (0:0, 0:1, 1:2)
Góly: 51. Arvidsson (Moore) – 32. Nugent-Hopkins (Draisaitl, Bouchard), 53. Draisaitl (McDavid, Nugent-Hopkins), 59. Nurse (Draisaitl). Brankári: Copley - Skinner, strely na bránku: 21:33.

Vancouver Canucks - Seattle Kraken 2:5 (2:1, 0:3, 0:1)
Góly: 5. Pettersson (Kumzenko, Joshua), 14. Beauvillier (Garland, Aman) - 17. Gourde (Froden), 26. Tanev, 31. Eberle, 37. Schwartz (Eberle, Sprong), 59. Beniers (McCann). Brankári: Delia - Jones, strely na bránku: 18:28.

Viac o téme: Detroit Red Wings Tomáš Tatar Pittsburgh Penguins Ottawa Senators Montreal Canadiens San Jose Sharks New Jersey Devils Colorado Avalanche Nashville Predators Chicago Blackhawks Columbus Blue Jackets Carolina Hurricanes Toronto Maple Leafs Calgary Flames Vegas Golden Knights Dawson Mercer