Poliaci majú Rusov plné zuby: Vážne rozhodnutie, ktoré sa dotkne celej komunity

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: Getty Images

VARŠAVA - Kvôli možnej účasti ruských šermiarok sa nakoniec neuskutoční ani Svetový pohár fleretistiek v Poznani.

Poľskí usporiadatelia najskôr od ruských účastníčok požadovali písomné odsúdenie vojny na Ukrajine, ale potom turnaj naplánovaný na 21. až 23. apríla zrušili úplne. Informovala o tom agentúra AFP.

Medzinárodná šermiarska federácia už na začiatku marca odhlasovala návrat neutrálnych ruských a bieloruských športovcov do súťaží, aj keď vojna na Ukrajine stále trvá. Nemecko a Francúzsko sa kvôli tomu už skôr vzdali organizovania svojich pretekov Svetového pohára, Dáni zrušili turnaj satelitného okruhu.

Viac ako tri stovky súčasných aj bývalých šermiarov sa na začiatku minulého týždňa obrátili na medzinárodnú federáciu aj MOV, aby trvali na vylúčení ruských a bieloruských športovcov. To sa nestalo, naopak MOV odporučil návrat neutrálnych ruských a bieloruských športovcov.

V Poľsku sa šermovať nebude

Poľskí organizátori to najskôr chceli vyriešiť tým, že od šermiarok z Ruska požadovali podpis pod vyhlásením odsudzujúcim ruskú agresiu na Ukrajine. Za to schytali kritiku od prezidenta ruského šermiarskeho zväzu Ilgara Mamedova, ktorý takú podmienku označil za neakceptovateľnú.

Nakoniec sa ani v Poľsku o body do olympijskej kvalifikácie šermovať nebude. "Nemôžeme organizovať túto akciu za podmienok, ktoré nám určila FIE," povedal agentúre AFP viceprezident poľského zväzu Adam Konopka.

Poľsko patrí k európskym krajinám, ktoré najostrejšie odsudzujú odporúčaný návrat ruských a bieloruských športovcov na medzinárodnú scénu. "Poľská šermiarska asociácia podporuje Ukrajinskú šermiarsku federáciu v snahe odstrániť zo súťaží a prostredia svetového šermu ľudí, ktorí podporujú brutálnu vojnu na Ukrajine a obdivujú režim Vladimira Putina.

Bolo by riziko, že by bolo prijaté množstvo športovkýň s ruským a bieloruským pasom za minimálne kontrolovaných podmienok," citovala agentúra Reuters z vyhlásenia poľského zväzu.

Ukrajinská federácia oznámila, že jej šermiari budú bojkotovať všetky súťaže, kde budú štartovať Rusi a Bielorusi.

Viac o téme: Šerm Bielorusko Rusko Ukrajina MOV Vojna
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy