VIDEO Nevysoký a s poznávacím znamením: Nezastaviteľný muž z dvojice, ktorá bavila futbalový svet

Franck RibéryFranck Ribéry Zdroj: SITA/AP/Matthias Schrader

BOULOGNE-SUR-MER - Francúzsky futbalista Franck Ribéry, ktorý 7. apríla oslávi štyridsiate narodeniny, je vicemajstrom sveta z roku 2006.

S Bayernom Mníchov získal deväť titulov a v roku 2013 s ním triumfoval tiež v Lige majstrov. Jeho poznávacím znamením bola jazva na pravej tvári, ku ktorej prišiel v mladosti pri autonehode. Technický záložník ukončil kariéru v októbri 2022 pre vleklé problémy s kolenom.

Rodák z prístavu Boulogne-sur-Mer na severe Francúzska začal kariéru v roku 1989 v mládežníckom veku v miestnom klube Conti Boulogne. V roku 1999 prestúpil do US Boulogne, kde hral dva roky. Po ďalších dvoch rokoch strávených v amatérskych divíziách v dvoch kluboch (Alès a Brest) si v roku 2004 vyslúžil prestup do prvoligového klubu Méty.

Po polročnom pôsobení v tomto klube sa Ribéry v januári 2005 presťahoval do Turecka do tímu Galatasaray, s ktorým vyhral Turecký pohár. Po šiestich mesiacoch v Galatasarayi kontroverzným spôsobom z klubu odišiel, aby sa vrátil do Francúzska do Marseille. Tu strávil dve sezóny.

V roku 2007 prestúpil Ribéry do nemeckého veľkoklubu Bayern Mníchov za vtedy rekordnú sumu 25 miliónov eur. S Bayernom získal deväť bundesligových titulov, šesťkrát vyhral klub pohár, raz Ligu majstrov a raz majstrovstvá sveta klubov FIFA. S Arjenom Robbenom, krídelníkom na opačnej strane, vytvorili smrtiace duo menom Robbery, čo v anglickom preklade znamená lúpež.

Všetky góly, o ktoré sa zaslúžilo duo Robbery

Vďaka svojej forme v drese Bayernu bol v sezóne 2012/13 nominovaný spolu s Lionelom Messim a Cristianom Ronaldom do trojčlenného užšieho výberu na Zlatú loptu 2013. V lete 2019 Bayern opustil a prestúpil do talianskej Fiorentiny, kariéru ukončil v Salernitane.

Ribéry v rokoch 2006-2014 celkovo 81-krát reprezentoval Francúzsko a dal 16 gólov. Hral na dvoch majstrovstvách sveta (2006 a 2010; z MS 2006 v Nemecku má striebro) a dvoch majstrovstvách Európy (2008 a 2012). Individuálne je Ribéry trojnásobným držiteľom ocenenia pre najlepšieho francúzskeho hráča roka a získal tiež nemeckú cenu pre najlepšieho futbalistu roka. Teraz je vo vedení klubu zo Salernitany.

Viac o téme: Bayern Mníchov Franck Ribéry Olympique Marseille US Salernitana 1919
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: YouTube/Bundesliga
  • Zdroj: ČTK
Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy