Nemohli viac mlčať: Emotívne VIDEO ukrajinských hviezd a silný odkaz Rusku a MOV

Zdroj: Reprofoto - Instagram/ukrdiving

KYJEV - Ukrajinskí reprezentanti v skokoch do vody vo videu zverejnenom na sociálnych sieťach vyzývajú plaveckú federáciu World Aquatics a ďalšie medzinárodné federácie, aby naďalej vylučovali ruských a bieloruských športovcov z medzinárodných súťaží.

Traja muži a dve ženy opisujú, ako vojna v ich vlasti zasiahla do ich životov. Reagujú na odporúčanie Medzinárodného olympijského výboru vrátiť neutrálnych ruských a bieloruských športovcov na medzinárodnú scénu, čo svetové vedenie plaveckých športov podporuje a chce o tom rokovať.

Majster Európy v skokoch zmiešaných dvojíc z trojmetrovej dosky z roku 2019 Stanislav Oliferčyk pochádza z Mariupolu, ktorý už viac ako rok okupujú ruské vojská. Popisoval zničenie tamojšieho plaveckého bazéna aj ťažký osud svojej matky a sestry, ktoré sa museli evakuovať.

Úradujúci európsky šampión v skokoch z desaťmetrovej veže Oleksij Sereda uviedol, ako delostrelecký granát dopadol na jeho dom v meste Mikolajiv.

Oleksandr Horškovozov nebol doma v Luhansku od roku 2014, kedy sa začala vojna na Donbase. "Ruskí športovci súťažili pod bielou olympijskou vlajkou od hier v Riu v roku 2016 a nezastavilo to túto vojnu, iba rozšírilo. Nevinní Ukrajinci a športovci umierajú," poznamenal.

Ruskí športovci na posledných štyroch olympiádach nesmeli štartovať pod svojou vlajkou kvôli štátom podporovanému dopingu. Z označenia "olympijskí športovci z Ruska" aj farebné kombinácie ich oblečenia však bolo jasne zrejmé, koho reprezentujú. MOV odporučil športovým federáciám prísnejšie podmienky, o účasti Rusov a Bielorusov na OH 2024 v Paríži zatiaľ nerozhodol.

Minuloročná vicemajsterka Európy v synchronizovaných skokoch z veže Ksenija Bajlová zdôraznila, že ruskí a bieloruskí športovci majú podporu svojich vlád. "Sú kľúčovými ambasádormi propagandy svojich teroristických krajín," uviedla. Koniec vojny a umierania ľudí si priala aj jej reprezentačná kolegyňa Anna Pysmenská.

Viac o téme: Rusko Ukrajina MOV Oleksij Sereda World Aquatics Stanislav Oliferčyk Oleksandr Horškovozov Ksenija Bajlová
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: Instagram/ukrdiving
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy