Trénujú vytrvalosť, zrazu musia prepnúť na iný režim: Chodcov pobúrila novinka pred OH v Paríži

Eliška MartínkováEliška Martínková Zdroj: Profimedia

PRAHA - Najlepším českým chodcom Eliške Martínkovej a Vítovi Hlaváčovi sa nepáči zmiešaná štafeta, ktorá bude budúci rok v programe olympijských hier v Paríži. Chýbajú im preteky pre vytrvalcov.

Novinku, keď sa dvaja pretekári na štyroch úsekoch podelia o maratónsku trať, považujú skôr za šprint. Uviedli to na zväzovom webe.

Muži prišli o tradičnú päťdesiatku, ktorú na vrcholných súťažiach nahradili preteky na 35 kilometrov pre obe kategórie. Už táto zmena znížila šance špecialistov na najdlhšiu trať, pretože sa dá lepšie kombinovať s tradičnými pretekmi na 20 kilometrov.

Rozhodnutie prišlo zhruba rok a štvrť pred Parížom

Svetová atletika pre OH v Paríži navrhovala tímovú súťaž na 35 kilometrov, kedy by muž aj žena absolvovali celú trať a rozhodoval by súčet časov. To ale neschválil Medzinárodný olympijský výbor. Namiesto toho sa dospelo k formátu s rozdelením 42,195 kilometra na štyri úseky, ktoré striedavo absolvujú dvaja členovia zmiešanej štafety.

Rozhodnutie prišlo zhruba rok a štvrť pred olympiádou. "Všetci trénujeme na extrémne vytrvalostnú disciplínu, zrazu by sme ale mali prepnúť na chodecký šprint," poznamenala Martínková, nedávna juniorka, ktorá zatiaľ preteká hlavne na dvadsiatke.

"Hlavným problémom je ale de facto zrušenie vytrvalostnej disciplíny v chôdzi," dodal Hlaváč, ktorý je špecialistom na dlhšie trate. Na päťdesiatke reprezentoval na OH v Tokiu a na novej trati 35 kilometrov štartoval vlani na MS aj ME.

Talian Massimo Stano na Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA/AP/Gregory Bull

Podľa Martínkovej nemá nový koncept veľmi dobré ohlasy medzi pretekármi aj trénermi po celom svete. "Ide o úplne inú disciplínu a dosť veľkej časti štartového poľa na 35 kilometrov chôdze to úplne utne šancu pre účasť na olympijských hrách," poznamenala.

Hlaváč sa obáva, ako bude desiatka v pretekovom tempe vyzerať. "Svetové výkony na dvadsiatku sú pod 1:20, čiže tempo pod štyri minúty na kilometer, čo už je tempo na hranici technických možností chôdze," uviedol.

Nezvyk bude tiež pomerne dlhá pauza pre chodcov medzi jednotlivými úsekmi. "Nedokážem si predstaviť, že pôjdeme desať kilometrov naplno, odovzdáme 'kolík' a následne budeme niečo medzi 40 a 45 minútami čakať počas úseku druhého športovca. A potom znova desiatku naplno," premýšľal Hlaváč.

Stačia mu skúsenosti z trestnej zóny za nedodržanie pravidiel, ktoré sa začali uplatňovať na dvadsiatke. Tam raz strávil dve minúty. "Osobne môžem potvrdiť, ako neuveriteľne dokáže človek vytuhnúť počas tejto chvíľky, nieto ako bude vyzerať po 40 minútach. Snáď aby sme sa vyklusali, pretiahli a potom sa šli znova rozcvičiť," dodal.

Bojkot nehrozí

Hlaváč aj Martínková sú napriek výčitkám, ktoré voči novému formátu majú, ochotní sa kvôli olympijským hrám prispôsobiť. Pre Martínkovú je hlavným cieľom kvalifikácia na dvadsiatku.

"Ak by sme ale mali silnú dvojicu, ktorá je schopná sa dostať do top 25 na svete, určite by som nič nebojkotovala. Hlavne si ale myslím, že keďže má byť súťaž týchto štafiet týždeň po pretekoch na 20 kilometrov chôdze, veľa pretekárov tieto dve disciplíny bude kombinovať, ak nie väčšina," dodala.

Viac o téme: Chôdza LOH 2024 Eliška Martínková Vít Hlaváč
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy