KOMENTÁR Prázdno a premárnená príležitosť: Famózny tenisový víkend, ktorý mal napísať iný záver!

Smutná Slovenka Viktória Hrunčáková po prehre po zápase kvalifikácie na finálový turnaj Pohára Billie-Jean Kingovej proti Talianke Martine TrevisanovejSmutná Slovenka Viktória Hrunčáková po prehre po zápase kvalifikácie na finálový turnaj Pohára Billie-Jean Kingovej proti Talianke Martine Trevisanovej Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

BRATISLAVA - Predstavte si, že po niekoľkých hodinách túry sa ocitnete nad priepasťou, z ktorej sa dostanete len veľmi ťažko. Vydýchnete si, popremýšľate nad taktikou, ako sa dostať z nepríjemnej šlamastiky a následne začnete konať.

Vaša taktika slávi úspech, navyše vonku svieti žeravé slnko a teplota presahuje 30 stupňov Celzia, nemáte sa kde šmyknúť, takže všetko vám hrá do karát. Aspoň tak sa zdá.

Vyštveráte sa prakticky až na samotný vrchol a stačí vám urobiť len posledný krok. Nadýchnuť sa, zapojiť všetky svaly a ste v bezpečí. Nestane sa, spustí sa dážď, kamene navlhnú a vy spadnete. Nie je vám pomoci, hoci stačila minúta a boli by ste v bezpečí.

Pýtate sa, prečo takýto začiatok článku na webe, ktorý sa zaoberá výlučne športom? Pretože slovenské tenistky by sa s takýmto scenárom možno stotožnili, hoci znie trocha katastroficky. Iste, ony nespadli do žiadnej priepasti a neprišli o život. Stáli však zoči-voči kardinálnej príležitosti postúpiť na finálový turnaj Billie Jean King Cupu do zatiaľ neznámeho mesta.

Nestalo sa. Pozitívne naladené Talianky (najmä energiou a smiechom nabitá Martina Trevisanová) vydolovali zo seba posledné sily a postúpili.

Kým prvý deň priniesol Slovensku len pramálo radosti, sobota napísala totálne opačný emočný skript. Všetko začala Schmiedlová, pokračovala Hrunčáková a na historický obrat následne stačil jeden vyhratý gem pri vlastnom podaní. Prečo historický? Pretože takáto otočka sa našim tenistkám zatiaľ nepodarila. Minimálne štyri víťazné body a spolovice zaplnené NTC by explodovalo ešte viac ako počas celého posledného zápasu.

Po poslednej loptičke zavládol pocit sklamania a obrovského smútku. Slovenský tím sedel v šatni 30 minút a nepovedal jediné slovo. Aspoň tak sa vyjadril tréner Matej Lipták na tlačovej konferencii. Nečudo. Prehry ako tieto patria v živote športovca k najťažším. Cítite, že končekmi prstov sa dotýkate niečoho, čo vám behom pár minút nenávratne unikne preč.

Taliansky tím sa teší Galéria fotiek (2) Radosť Talianska po poslednej loptičke víkendového súboja so Slovenskom Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

"Táto prehra bude veľmi dlho bolieť, lebo sme boli naozaj blízko niečoho výnimočného, pretože nikdy sa nám nepodarilo otočiť takýto zápas. Myslím si, že môžeme byť hrdí na to, že sme spojili ľudí, fanúšikov, Slovensko. NTC dlho nemalo takúto atmosféru, chcem sa poďakovať fanúšikom a babám. Urobili sme všetko, čo sme mohli, chýbala tomu iba bodka," povedal po zápase pochopiteľne zarmútený tréner Matej Lipták.

Viktória Hrunčáková nedokázala prísť medzi novinárov, tímoví doktori ju dávali dokopy po piatich nedeľných setoch, pretože horko-ťažko stála na nohách. Rešpekt jej však patrí za výkony, ktoré opäť raz predviedla v najcennejších farbách. Dokázala, že v reprezentácii sa dokáže zakaždým vyburcovať, podobne ako Dominik Hrbatý v časoch najväčšej daviscupovej slávy.

Na slovenskom účte strát tak vznikol mailand, pretože dievčatám sa nepodarilo vystúpiť na konečnej stanici vlaku, ktorý ich mal doviezť do cieľa zvanom finálový turnaj. Do úst sa tlačí mnoho slov, ale možno sú zbytočné. Nikomu nebolo do spevu a prázdne frázy by sotva pomohli.

Jeden odstavec sa oplatí venovať aj Martine Trevisanovej. Dvadsiatka aktuálneho ženského rebríčka nezaujala iba svojou pôsobivou hrou ľavou rukou, ale i ľudským prístupom. Taliani sú všeobecne známi svojím ležérnejším a uvoľnenejším štýlom života a Trevisanová sa presne takto prezentovala. Veselo a laissez-faire prístupom.

Jej energia bola doslova nákazlivá i pre bežných pozorovateľov, úsmev na perách mala prakticky neustále. Na lavičke, počas zápasov, na tlačovej konferencii, dokonca i za nepriaznivého stavu. Jednoducho superuvoľnená aj vtedy, keby každý naokolo penil. "Bola som šťastná, že som tu vôbec mohla byť. Preto som sa stále usmievala," vysvetlila po poslednom zápase.

Slovensko teda nedotiahlo pôsobivo mocný obrat, a čo na tom, že Talianky v sobotu nenastúpili v dvojhrách s Giorgiovou a Trevisanovou. To je tímová súťaž a sobota vyzerá často inak ako piatok. Na perách i jazyku síce zostáva značne trpká pachuť, ale i pozitíva, ktoré si celý tím odnesie do ďalších zápasov. Turnaj o trofej Billie Jean Kingovej ale bude bez Schmiedlovej a spol., možno o rok, priatelia.

Viac o téme: Taliansko Slovensko Anna Karolína Schmiedlová Matej Lipták Camila Giorgiová Tereza Miháliková Jasmine Paoliniová Martina Trevisanová Billie Jean King Cup Viktória Hrunčáková Eliabetta Cocciarettová
  • Autor: © Zoznam/Ondrej Herceg
  • Zdroj: Športky

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy