Obrovský škandál v biatlone: Mocný Nór má čo vysvetľovať, v kauze figurujú aj Rusi

Bývalý prezident Medzinárodnej biatlonovej únie Anders BessebergBývalý prezident Medzinárodnej biatlonovej únie Anders Besseberg Zdroj: Profimedia

OSLO - Bývalý prezident Medzinárodnej biatlonovej únie Anders Besseberg bol vo svojej vlasti Nórsku oficiálne obvinený z korupcie z doby, keď IBU šéfoval.

Nórsky úrad pre vyšetrovanie a stíhanie hospodárskej kriminality Ökokrim dnes uviedol, že má dosť dôkazov na to, že Besseberg bral úplatky v rokoch 2009 až 2018.

Ökokrim povedal, že sa teraz sedemdesiatsedemročný funkcionár nechal podplácať okrem iného drahými hodinkami, zahraničnými loveckými výpravami, prostitútkami či možnosťou jazdiť zadarmo luxusným vozidlom. Veľkú časť týchto pozorností mal Besseberg dostávať od zástupcov Ruskej biatlonovej únie, ktorých mal na oplátku poskytovať ochranu v dopingových prípadoch ich športovcov.

Prostredníctvom svojho právneho zástupcu dnes Besseberg obvinenia z prijímania úplatkov odmietol. Za vážne prípady korupcie v Nórsku hrozí až desaťročný trest väzenia.

Besseberg viedol IBU od jej založenia v roku 1993 a z funkcie odstúpil v roku 2018 krátko po razii rakúskej polície v sídle únie v Salzburgu. Popri nórskych úradoch sa vyšetrovaním jeho pôsobenia na čele IBU zaoberá aj nezávislá Jednotka pre bezúhonnosť biatlonu (BIU).

Viac o téme: Anders Besseberg
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy