Sviatok motoršportu zatienila tragédia: Najlepší spôsob, ako si uctiť jeho pamiatku

Francúzsky automobilový pretekár Sebastien Ogier na Toyote YarisFrancúzsky automobilový pretekár Sebastien Ogier na Toyote Yaris Zdroj: SITA/AP/Micke Fransson

ZÁHREB - Osemnásobný majster sveta Sébastien Ogier z Francúzska bude na nadchádzajúce Chorvátske rely obhajovať vedenie v priebežnom poradí šampionátu v automobilových súťažiach.

Na prvej čisto asfaltovej rely v sezóne sa bude Ogier snažiť nadviazať na triumf z roku 2021, vlani bol najrýchlejší jeho tímový kolega pri Toyote a obhajca titulu Kalle Rovanperä z Fínska.

Tridsaťdeväťročný Ogier štartuje druhým rokom len vo vybraných pretekoch, tento rok sa mu ale štart do sezóny vydaril ideálne. Vyhral obe rallye, v ktorých sa predstavil - Monte Carlo a Mexiko. Na čele šampionátu má náskok troch bodov na Belgičana Thierryho Neuvilla, o ďalší bod späť je Rovanperä.

"Aj keď neabsolvujem celý šampionát, mám stále rovnaký cieľ - chcem podať čo najlepší výkon a získať víťazstvo aj dobré body pre tím," povedal Ogier. "Chorvátska rely je ťažká, ale v poslednej dobe sme boli na asfalte celkom silní. Bolo preto prirodzené, že sme sa rozhodli s tímom sem vrátiť," doplnil hviezdny francúzsky pilot.

Veľmi emotívna bude rely pre továrenskú stajňu Hyundai, potom čo pri teste pred súťažou minulý týždeň zomrel írsky jazdec Craig Breen. Tím zvažoval, že v Chorvátsku nebude štartovať. Nakoniec nasadia dve vozidlá v špeciálnych farbách na uctenie Breenovej pamiatky.

"Z reakcií všetkých, ktorí Craiga dobre poznali, bolo jasné, že účasť by bola tým najlepším spôsobom, ako si uctiť jeho pamiatku. Konzultovali sme to s jeho rodinou a oni tento postup podporili," uviedol šéf tímu Cyril Abiteboul. Z rešpektu k Hyundai sa rozhodla nominovať len dvoch jazdcov do hodnotenia tímovej súťaže aj Toyota.

Na štarte súťaže budú aj dvaja českí jazdci Erik Cais a Filip Kohn. Cais bude bojovať o body do kategórie WRC2, Kohn do WRC3. "Veľmi sa teším, je tam skvelá kulisa. Príde mi to ako druhý domov. Z minulého roka si nepamätám inú ako českú vlajku pozdĺž trate. Myslím si, že tento rok to bude podobné. Je to nádherná rely," uviedol Cais na tlačovej konferencii minulý týždeň.

Cais zároveň verí, že skúsenosti z minuloročného štartu mu pomôžu tento rok k úspechu. "Rallye je nádherná a charakterom tratí dosť pripomína Českú republiku. Asfalt je tam ale dosť klzký, štýl jazdy musí byť iný. Vyžaduje to trošku viac slajdovania, čo sedí severským pilotom. Všeobecne ale už snáď viem, čo mám robiť.

Minulý rok to bol trošku šok, na začiatku som sa snažil ísť čisto a nebolo to dobré. Keď som potom na čistú jazdu v úvodzovkách kašľal, z ničoho nič tam časy boli," dodal Cais,

Priebežné poradie (po 3 z 13 pretekov): 1. Ogier (Fr./Toyota Yaris) 56 b., 2. Neuville (Belg./Hyundai i20) 53, 3. Rovanperä (Fin./Toyota Yaris) 52, 4. Tänak (Est./Ford Puma) 47, 5. Evans (Brit./Toyota Yaris) 44, 6. Breen (Ir/Hyundai i20) 19.

Poradie tímov: 1. Toyota 127, 2. Hyundai 100, 3. M-Sport/Ford 73.

Viac o téme: Rely Sébastie Ogier