Chcete návod na lepšie výkony? Nech sa páči, tu je rada od protinožcov

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: Getty Images

PARÍŽ - Austrálski športovci budú musieť na olympijských hrách v Paríži opustiť dedinu najneskôr do 48 hodín po pretekoch.

Austrálsky olympijský výbor si od nariadenia sľubuje lepšie výkony olympionikov, ktorí pretekajú neskôr. Nedotknú sa ich totiž oslavy a uvoľnená atmosféra členov výpravy, ktorí už majú súťaže za sebou. Informovali o tom austrálske médiá.

V Paríži tak budú pre austrálskych športovcov platiť podobne striktné pravidlá pre dĺžku pobytu v olympijskej dedine, ako tomu bolo pri predminulej olympiáde v Tokiu. Vtedy to vyžadovali opatrenia proti koronavírusu. Austrálčanom sa na hrách darilo, v medailovom hodnotení skončili šiesti a vďaka sedemnástim zlatým vyrovnali rekordnú bilanciu z Atén 2004.

Preto to chce vedenie austrálskeho olympizmu zopakovať a vyhláseným austrálskym večierkom a spoločenskému životu v dedine zabrániť aj tentoraz. "Je to rozhodnutie motivované len výkonom. Skúsenosti z Tokia boli úplne pozitívne pre športovcov, ktorí pretekali v druhom týždni. Bolo to pozitívne pre ich prípravu aj zdravie," povedal výkonný riaditeľ AOC Matt Carroll.

Olympionici z Austrálie, ktorí budú mať na hrách v Paríži hotovo, budú môcť zostať vo francúzskej metropole mimo dediny na vlastné náklady. Najviac sa to dotkne obvykle početnej a úspešnej skupiny plavcov, ktorí v bazéne pretekajú prvý týždeň.

Bývalý úspešný plavec James Magnussen, ktorý je na krauliarskej stovke strieborným olympijským medailistom z Londýna 2012 a dvojnásobným majstrom sveta, rozhodnutie kritizuje.

"Som presvedčený, že každý, kto sa dostane do olympijského tímu v Paríži, si zaslúži mať úplnú olympijskú skúsenosť. Byť olympionikom nie je len o medailách. Je to ojedinelý úspech, ktorý si zaslúži oslavu bez ohľadu na výsledok. Väčšina športovcov sa dostane na olympiádu len raz. Mali by mať dovolené vychutnať si každý okamih," rozčuľoval sa.

Plavci vynechávajú otvárací ceremoniál

Upozornil, že plavci vynechávajú otvárací ceremoniál, pretože sa im hneď na druhý deň začínajú súťaže. A po pretekovom vypätí tentoraz nebudú mať možnosť prežiť v olympijskej komunite aj uvoľnené okamihy. "Týmto urobia z olympiády len jeden z mnohých pretekov namiesto jedinečnej životnej skúsenosti, ktorú prežili generácie austrálskych športovcov," dodal Magnussen.

Olympijský víťaz z pretekov kajakárov na 500 metrov z hier v Pekingu 2008 Ken Wallace, ktorý je podpredsedom komisie športovcov, upozornil, že AOC bral názory športovcov do úvahy. "Súhlasím, že pobyt v olympijskej dedine je súčasťou celého zážitku z olympijských hier, ale nesúhlasím, že by to malo byť dôležitejšie ako výkon," dodal.

Viac o téme: Francúzsko OH Paríž 2024
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy