Začali vo vyhnanstve, skončili so zlatom na krku: Košičania dokázali niečo, čo sa ešte nikomu nepodarilo

Hráči HC Košice oslavujú majstrovský titul po 5. zápase finále play-off Tipos extraligy 2022/2023Hráči HC Košice oslavujú majstrovský titul po 5. zápase finále play-off Tipos extraligy 2022/2023 Zdroj: SITA/Marek Lukáč

KOŠICE - Košičania začali sezónu 2022/2023 štyrmi prehrami, vo "vyhnanstve", v Crow aréne, napokon dokráčali najvyššie a pred vypredanou Steel arénou oslavovali zisk Pohára Vladimíra Dzurillu.

Turbulentná sezóna priniesla "oceliarom" deviaty majstrovský titul v histórii, po ktorom hráči aj športový manažér Gabriel Spilar vyzdvihli silu kolektívu. "Mali sme aj šťastie. Všetko do seba správne zapadlo," uviedol Spilar.

Bývalý útočník získal štyri extraligové tituly ako hráč a teraz prvý v manažérskej pozícii. "Hráči, trénerský štáb, všetko fungovalo ako malo. Dnes je taká doba, že sú v tíme Slováci a zahraniční hráči. Keď to do seba zapadne, tak je z toho úspech. Ja by som chcel vyzdvihnúť spoluprácu s trénerom Danom Cemanom, špeciálne jeho povahu.

My sme spolu nemali jediný konflikt. V podstate stále sme sa zhodli. On je skúsenejší než ja a ja som sa pri ňom zároveň veľa naučil. Som šťastný, že tu bude aj ďalšiu sezónu," prezradil Spilar.

O sile košického tímu nepochyboval

Špeciálne pocity prežíval obranca Jakub Ferenc. Do Košíc prišiel pred sezónou 2022/2023 po tom, čo v drese Zlína vypadol z českej extraligy. Vo svojej premiérovej sezóne v najvyššej slovenskej súťaži získal okrem titulu aj slovenské občianstvo. O sile košického tímu nepochyboval.

"Pre mňa sú to úplne iné pocity ako vlani, keď som so Zlínom vypadol z českej extraligy. Je to ako sto a jeden. Už keď sme prišli do play off, tak som z nášho tímu cítil obrovskú silu. My sme si natoľko verili, že sme si ani nič poriadne nemuseli hovoriť. Aj keď sme prehrávali, tak sme vedeli, že máme silný tím a vieme otáčať zápasy," povedal Ferenc.

Dôležitým článkom košického víťazstva bol brankár Dominik Riečický. Už počas základnej časti, ale najmä v play off sa prezentoval výbornou formou, ktorá vygradovala vo finálovej sérii. Stal sa prvým brankárom, ktorý v jednej finálovej sérii play off dvakrát vychytal čisté konto. Za svoje výkony vo vyraďovačke dostal ocenenie Zlatá korčuľa.

"Je to super pocit, teším sa z oboch trofejí. Samozrejme, tímová je cennejšia. Sme veľmi radi, že sme titul získali doma pred vlastnými fanúšikmi," poznamenal Riečický.

Pre viacerých košických hráčov ide o prvý extraligový titul. Patrí k nim aj útočník Patrik Rogoň, ktorý má za sebou druhú sezónu v drese "oceliarov."

"Sú to veľké emócie. Už vlani to bolo silné, no vtedy sme sa do finále nedostali po prehre v rozhodujúcom siedmom semifinálovom zápase so Slovanom. Tentoraz sa naša partia každým dňom viac a viac stmelovala.

S (obrancom Zvolena) Samom Hainom sme si pred sezónou povedali, že ak všetko dobre dopadne, tak sa uvidíme vo finále. Tak sa aj stalo. Som rád, že sme nad nimi zvíťazili," poznamenal Rogoň.

Viac o téme: HC Košice Dominik Riečický HKM Zvolen Gabriel Spilar Patrik Rogoň Jakub Ferenc Dan Ceman Tipos extraliga
  • Autor: © Zoznam/
  • VIDEO: YouTube/Tipos Extraliga
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy